בישיבת מועצת העיר נתניה בחודש שעבר, הודיעה ראש העירייה, מרים פיירברג-איכר, על יוזמה שלה, שעל-פיה מועד הצבת הפסולת הגושית (גזם וחפצים) במדרכות יחל בשעה 22:00, בערב הקודם ליום הפינוי.

השבוע, בעקבות תלונות תושבים, החליטה פיירברג-איכר להקדים את המועד לשעה 20:00.

גזם. צילום אילוסטרציה

עד כה, הורשו התושבים להניח את הפסולת הגושית במדרכות יממה לפני מועד האיסוף, בלי מגבלת שעות. היו תושבים שאף הוציאו את חפציהם כמה ימים בטרם הפינוי באותו הרחוב, ויצרו מטרד סביבתי.

לדברי פיירברג-איכר, מטרת היוזמה אינה "להעשיר את קופת העירייה", אלא לשפר את חזות פני העיר ולמנוע מצב שבו במשך יממה שלמה המדרכות חסומות ומלאות בפסולת.

אלא שלא כולם היו מרוצים מהשינוי המקורי שהוצע. "מדובר בגזירה שהציבור לא יוכל לעמוד בה", אומרת חברת המועצה ציפי קפל ("פעימה חדשה"), לשעבר חברה בוועד מרכז העיר, "איני מוצאת היגיון ביציאת התושב הסביר מביתו לקראת השעה 22:00 להוצאת מה שהעירייה מכנה 'גרוטאות'. בשבוע שעבר, למשל, ירדו ממטרים עזים, וחורף הוא לא יום אחד בשנה. למה לשבש סדר יום של התושב?".

ראש העירייה הסבירה, כי המטרה היא ליהנות ממדרכות נקיות ולא חסומות.

"אני מעריכה מאוד את ראש העירייה על רצונה הטוב שהעיר תהיה נקייה ושהמדרכות יהיו פנויות להליכה בעבור תושביה. אני מבינה שהתגובות הרבות של תושבים מכל שכונות העיר, שבאו לידי ביטוי במדיה החברתית, הניעו את העירייה לחשיבה נוספת. עם זאת, במהלך שלוש השנים האחרונות למדו תושבי מרכז העיר להוציא את הגרוטאות, ערב הפינוי, למדרכה שליד הבית. יש להמשיך בנוהל זה, אך להקפיד יותר על המקום המוגדר להשלכת הפסולת, כשערימת הגרוטאות אינה מפריעה להולכי הרגל, לקשישים המועדים לנפילה ולהורים עם עגלות".

חבר ועד מרכז העיר, רז משולם, פנה בשבוע שעבר במייל לגורמים בעירייה, לרבות פיירברג-איכר, בטענה, כי ההנחיה אינה מעשית גם מבחינת הגננים, ש"חלקם מבוגרים, לא רואים טוב בשעות הלילה, ולא ישים שיעבדו מהבוקר עד הלילה. דיירי הבניינים ייבהלו כשיראו אנשים מסתובבים בחצרות בתיהם בלילות. לכן, יש להרחיב את שעות פינוי הגזם מהבוקר לפני יום הפינוי, או לפחות החל מהשעה 17:00".

ההנחיה באשר לפסולת הגושית תיכנס לתוקף בשבועות הקרובים, לאחר פרסומים שיופצו בעניינה לקהל הרחב. במשך תקופה ייתנו הפקחים התראות לתושבים שיניחו את הפסולת לפני המועד המותר, ולאחר מכן ירשמו דוחות בסך 730 שקלים, עם ברירת משפט, לתושב שיפר את ההוראה, בהתאם למסמכים הקושרים את הפסולת אליו.

מעיריית נתניה נמסר: "בעקבות בקשות של תושבים החליטה ראש העירייה, מרים פיירברג-איכר, לשנות את ההנחיה בדבר הוצאת גרוטאות ולהקדימה לשעה 20:00 בערב. יש להבהיר כי גזם גינון ניתן להוציא כבר החל מהשעה 12:00 בצהריים. כמו כן, תיאכף הדרישה להכניס עלים וכסח דשא לתוך שקיות סגורות. העירייה פועלת בשיתוף התושבים כדי לשמור על עיר נקייה".