סוס ועגלה

עופר מור הוא הבעלים של נגריית "סוס ועגלה" ביישוב צורן־קדימה והאיש שאחראי לסוס הנדנדה הגדול בעולם ואף הוכר ככזה בספר השיאים של גינס של 2012.

מור החל בבניית הסוס בשנת 2010, ולדבריו נמשכה העבודה שנה. התוצר הסופי: סוס נדנדה שמתנשא לגובה 6.1 מטרים ורוחבו 3.2 מטרים.

לצורך הבנייה נדרשו 120 פלטות של עץ לִבנה שמשקלן כ־2.2 טונות, 20 אלף ברגים, 300 ליטרים צבע ושני עמודי טלפון, שהושחלו בין רגלי הסוס. עלות הפרויקט הוערכה בכ־140 אלף שקל.

כניסתו של הסוס הזה לספר השיאים של גינס הייתה מוטלת בספק בשלב מסוים. "לקראת ההכרזה על הסוס כגדול בעולם, נודע לי שבקנדה בנו סוס משלהם במקביל אלינו", מספר מור. "עלינו עליהם במקרה והבנו שאנחנו הולכים להפסיד, כי הסוס שלהם היה גדול משלנו בכמה ס"מ. עשיתי להם תרגיל: הודעתי בהכרזה חגיגית שסיימנו את בניית הסוס, וכאשר הקנדים חשבו שסיימנו והסוס שלהם יזכה, הוספנו לסוס שלנו רעמה בגובה 60 ס"מ שלא הייתה מתוכננת במקור, ובזכות זה שברנו את השיא של הקנדים".

מאז הפך הסוס המתנדנד גדול הממדים לאטרקציה עולמית. כחמישים מבקרים הורשו לעלות בו־זמנית על ספסלים שחוברו בין רגלי הסוס ולהתנדנד יחד. בשנה האחרונה מותר למבקרים להצטלם ליד הסוס בלבד משיקולי בטיחות.

 סוס הנדנדה. הרעמה שברה את השיא (צילום: ריאן)

בן גוריון
רחוב בן גוריון בנתניה כיאה לראש הממשלה הראשון של ישראל דוד בן־גוריון, שכיהן בתפקיד זמן רב מהבאים אחריו, גם הרחוב הנושא את שמו בנתניה הוא הארוך ביותר בעיר ומתפרס על פני 5.5 ק"מ, לא פחות.

רחוב שדרות בן־גוריון מתחיל משדרות איתמר בן־אב"י, במרכז העיר, ומוצב בו פסלו של "הזקן". הרחוב נמשך דרומה, לכיוון היציאות הצפוניות והדרומיות לכביש מספר 2 והכניסה לאזור התעשייה פולג, ומסתיים בכביש 553. במסלול הרחוב נמצאות השכונות האלה: נוף הטיילת, גלי ים, האגמים, האירוסים, רמת פולג ועיר ימים. בצדו אפשר למצוא את המלונות האלה: כרמל, רמדה, איילנד ולגון; את בית פלדמן, בית גולדמינץ ובית יד לבנים, את פארק "אגם החורף" ("השלולית"), ה"פלנתניה", קניון עיר ימים ועוד.

בשנה שעברה הונף מעליו "גשר השמורות", שאמור לחבר בין "השלולית" ובין שמורת האירוסים, שצומח בה אירוס הארגמן בריכוז הגדול בישראל. הקמתו של הגשר טרם הושלמה והוא כבר הפך למושא לביקורת בקרב התושבים, בשל חזותו המסיבית והסכום הגבוה שהושקע בבנייתו, כ־20 מיליון שקלים.

הרחוב נחשב לעורק תחבורה מרכזי בעיר וקיבל את שמו, ככל הנראה, במחצית שנות ה־70. 

רחוב בן גוריון בנתניה מתפרס על פני 5.5 ק"מ (צילום: אסף פרידמן)

עץ השקמה הכי ותיק

1,200  שנה. זהו גילו של עץ השקמה הוותיק ביותר בארץ. גם אם תגידו שבעיריית נתניה מפריזים, נרד ל־600 שנה, כי יש הטוענים גם כך, אבל רוב החוקרים די בטוחים שמדובר בעץ בן אלף שנה ויותר. האגדה מספרת שנפוליאון נהנה מצל העץ במסעותיו בארץ בשנת 1779, וגם משה ויהודית מונטיפיורי חסו בצלו במסעותיהם.

אלה שדאגו לתעד את ההיסטוריה המקומית גאים לספר שמתחת לענפיו נסגרו עסקאות רכישות הקרקע של העיר מידי אום חאלד, שייח הכפר הערבי אז, שצפה אל חוף הים ממרומי הגבעה הקטנה של הכפר הערבי. אמו של השייח הייתה שופטת, ולשכתה הייתה מתחת לענפיו, ממש סטייל דבורה הנביאה.

כך או כך, העץ זכה לחיבה מצעירי נתניה, ובזמנים חשוכי אור הם יכלו לעשות מיני מעשים בגזע החלול שלו. בשנת 2008 החלה עיריית נתניה בשיפוץ סביבת העץ ואף הקימה בו את "גן השקמה". היום העץ משמש אתר עלייה לרגל לחובבי טבע ובעיקר לחובבי צילום. עיריית נתניה אף מקיימת בו סדנאות צילום לילדים, והם מוצאים קסם רב ברוחבו ובגזעו החלול, שהיקפו שמונה מטרים.  

עץ השקמה הוותיק ביותר בארץ בן 1200 (צילום: אסף פרידמן)