החווה החקלאית הלימודית בנתניה, שמשמשת אבן שואבת לתלמידים ולתושבים רבים, תיהרס ובמקומה יוקם מחלף. עתה נשאלת השאלה אם תקים העירייה חווה חקלאית חדשה בשטחים שהועברו אליה ממועצת לב השרון, הצמודים לחווה הזאת.

בין החווה החקלאית לכניסה לבית יצחק ייבנה מחלפון אשר יסדיר את התנועה המקומית לבית יצחק ולמושב נורדיה. המחלפון, שהעבודות להקמתו מתוכננות להתחיל בחודש יוני 2019, ייבנה כחלק מתוכנית כביש 57 (בית ליד), שאמורה לייצר תנועה חופשית ללא רמזורים בין נתניה לכביש 6.

המחלפון אמור לאפשר בעתיד חיבור לכביש עוקף נתניהמזרח לכיוון כביש 561, שנמצא בתכנון בימים אלו, מקריית ספיר למחלף אילנות בכביש 4 ובהמשך לכביש 6

החווה הוקמה בשנת 1976 בשכונת נאות גנים, במזרח נתניה, על שטח של 35 דונם. היא משמשת מקור גאווה לעיר, ולא פעם מככבת באתר העירוני כאחת מהצלחותיה של העירייה.

החווה החקלאית | צילום: אסף פרידמן

במשך השנים צומצם שטחה הכולל ל-20 דונם ובמשך כל שנת הלימודים מגיעות אליה כ‑33 כיתות, מכיתות א' ועד ט' ובהן כיתות קטנות מהחינוך המיוחד. מתקיימים בה שיעורים בנושא חקלאות ופעילויות כגון זריעה, חריש ועוד. מדי פעם בפעם התלמידים אף חוזרים לביתם עם תוצרת חקלאית.

בשנת 2013 הפעילה עיריית נתניה פרויקט מיוחד בחווה במשך שנת לימודים מלאה: "בניית עיר ערכים". הפרויקט דימה עיר אמיתית, ולכל רחוב נבחר שם מסולם הערכים האנושיים. במסגרת הלימודים בשנה זו רכשו התלמידים, על פי העירייה, "בדרך יצירתית את הערכים האנושיים שאנו נדרשים להם לתפקוד תקין בחברה".

בשנת 2015 הפתיעה העירייה את התושבים בהכרזה שהם יכולים להעביר לחווה צמחים לא רצויים מגינתם. על פי התוכנית, ישקמו עובדי החווה החקלאית את הצמחים, ובהמשך הם יוחזרו לקהילה ויישתלו במוסדות חינוך ציבוריים

ואולם עם הקמת המחלף החדש תיהרס החווה כאמור והחשש הוא שייווצר חלל חינוכי וקהילתי.

מהעירייה נמסר כי התקיימה ישיבה בנושא, בה נכחו הצוות המקצועי של נתיבי ישראל יחד עם מפקחת משרד החינוך וגורמים נוספים, כמו גם נציגי החווה, זאת על מנת למצוא פתרונות נקודתיים לצמצום ההפקעה לאורך החווה עד למינימום האפשרי.

נציגי העירייה הביעו עמדה חד משמעית, לפיה המשך הפרויקט יתואם במלואו עם נציגי העירייה ולא ייעשה צעד ללא הסכמה משותפת

כמו כן, נציגי נתיבי ישראל נדרשו לצמצם משמעותית את רוחב ההפקעה לפי הצרכים האמיתיים של הכביש תוך יצירת פתרונות הנדסיים לצמצום זה. בפגישה סוכם כי שני המבנים שסומנו להריסה יבינו על ידי המדינה במיקום החדש שייקבע בשיתוף פעולה מול מינהל החינוך והנהלת החווה.

"בעוד כחודש תתקיים ישיבה נוספת בה יוצגו הפתרונות בפני אותו הרכב שנכח בישיבה. העירייה תעשה ככל שיידרש להמשך פעילות  החווה החקלאית", נמסר מהעירייה.

ממשרד החינוך נמסר: "לפי הבהרות שהתקבלו מעיריית נתניה, העירייה תפעל להמשך פעילות החווה. משרד החינוך ימשיך לעקוב מקרוב אחר הנושא".