המנהל פיני גויטה. "תוכנית הלימודים מסקרנת והתלמידים יגלו בה עניין" (צילום: אסף פרידמן)

נתניה תהיה העיר הראשונה שייפתח בה בית ספר תיכון ללימודי מקצועות הכיבוי, החילוץ וההצלה. בית הספר ייפתח במבנה התיכון הפרטי "גימנסיה נתניה".

הוא ייקרא על שמו של הנער אלעד ריבן ז"ל, שנספה באסון הכרמל, בדצמבר 2010. בית הספר ייפתח בחודש ספטמבר הקרוב, והוא יפעל בשיתוף פעולה עם תחנת כיבוי אש נתניה, ובברכת משרד החינוך. בצד המקצועות הרגילים לבגרות, ילמדו תלמידי "גימנסיה נתניה" תוכנית ייחודית של חמש יחידות בכבאות, בחילוץ ובהצלה בזמן חירום, ואף יתבקשו להגיש עבודת גמר.

לוקחים אחריות

תלמידי שכבות י"א-י"ב יתמחו גם בניהול מדיה במצבי חירום, כולל כתיבת תוכן באתרי אינטרנט, הסברה ודוברות בזמן חירום, התנסות מעשית בשטח, בניית אתר הסברה מקוון, הפקת סרטים בנושא, ועוד.

"המטרה שלנו, בצד הצלחה במבחני הבגרות, היא לחנך בוגר ערכי, התורם למדינה", אומר השבוע מנהל הגימנסיה על שם אלעד ריבן, פיני גויטה. "אני מתכוון לבוגר שיקבל בבית הספר שלנו כלים לעתיד. אנחנו מנווטים אותו לפתח 'ראש גדול', ללקיחת אחריות לחברה ולחיי אדם".

"בוגרינו יוכלו להשתלב בתפקידים מהותיים בצבא, וגם לאחריו. יש לנו כבר תוכנית לימוד שנתית, ושיתוף פעולה עם פיקוד העורף. תוכנית הלימודים מסקרנת, והתלמידים יגלו בה עניין. לא מעט ממה שיילמד אצלנו נראה היום בארצות הברית, למשל פיענוח שריפות ותהליך התפרצותן".

על פי המנהל גויטה, הלימוד יהיה חווייתי, והתלמידים יקבלו בו כלים למנהיגות ולהתנהלות בחיי הקהילה והחברה, ולעזרה לזולת. "התלמידים שלנו יהיו 'מסבירים' להתנהגות בטוחה לפני ל"ג בעומר ולפני פורים, למשל. הם יעברו הכשרה ליצירת אמפתיה בקרב בני הנוער. בנוסף, נקדיש לכל אחד מהם את הנדרש להצלחה בבגרויות".

מנכ"לית רשת תיכון גימנסיה, אורין מודן, מסבירה: "הלימודים בבית הספר החדש יפרצו את כל הגבולות והחוויות של בני הנוער. עצם תרגום התיאוריה ללימודים מעשיים במסגרת פעילויות חברתיות יוצר בקרב בני הנוער תחושות שליחות, חיבור לקהילה ומעורבות. ראינו, כי בית הספר שלנו בבאר שבע ללימודי משטרה והתמחות בסייבר זוכה להצלחה ולביקוש בקרב בני הנוער בשנה הראשונה לפעילותו, והחלטנו לעשות כך גם בנתניה. המודל של למידה מעשית עם התנסות בשטח, עם אנשי מקצוע מובילים בתחומם, מוכיח את עצמו, ובני הנוער מרגישים שהם לא רק באים לבית הספר אלא גם עושים משהו מעבר, בעבור הזולת".

המנהל פיני גויטה (צילום: אסף פרידמן)

דורית באלין, המפקחת על לימודי התקשורת במשרד החינוך, מוסיפה: "לימודי תקשורת חשובים לבוגרים, כדי להבין את הסביבה שבה הם חיים, שהיא ברובה אגרסיבית ומניפולטיבית. בבית הספר בני הנוער ילמדו לנתח ולהבין דברים, את הכוחות האידיאולוגיים, הכלכליים והפוליטיים שמניעים או שמעורבים באירוע כלשהו. שילוב לימודי כבאות, חילוץ והצלה עם תקשורת, יבנה לבית הספר תדמית לא רק לימודית, אלא גם חברתית. הבוגרים יהיו לאזרחים טובים, ויוכלו להשתמש בלימודי הכבאות ככלי להעצמת הבנת התקשורת והמעורבות בה".

את התוכנית יוביל ד"ר תומר סימון, מומחה לניהול מצבי חירום ויועץ פיקוד העורף לזמן חירום, בשיתוף בכירים וגורמים מקצועיים בפיקוד העורף. התוכנית תאפשר לבוגריה שירות צבאי מהותי ביחידות: חילוץ והצלה, פיקוד העורף, עוקץ, הסברה וכדומה, ובהמשך אף אפיק תעסוקתי בתפקידי ביטחון, למתאימים.

זוכרים את אלעד

צביה (עזרא) ריבן, אמו של אלעד ז"ל, שהתנדב במכבי האש במסגרת פרויקט המחויבות האישית, נרגשת מההנצחה של בנה. "מאז שאלעד נהרג, הבנתי שאני נשארת פה כדי להנציח אותו", היא אומרת.

"התחלתי לעשות זאת כמה חודשים אחרי שהוא נהרג, כשביקשו שאספר על חייו, שהיו ערכיים ומכבדים. החלטתי לספר על הדברים הטובים שעשה, ואני עושה זאת בלי אתר אינטרנט משלי, אלא בהתנדבות, בשיחות ובפגישות עם צעירים ובני נוער. אני מופיעה בבתי ספר, במכינות, בצבא, ומציגה את אלעד כפי שהוא, נער שראה את 'האנשים השקופים': אמר שלום לשומר בית הספר, תודה למורה אחרי שיעור. הרים את הכיסא בכיתה בסוף היום. בשביל זה אני נשארת, אחרת אין בשביל מה לקום בבוקר".

אלעד ריבן ז"ל

"דרך אלעד אני משפיעה על החברה, בשקט. מדהים ששמו של אלעד נישא בפי כל, אחרי האסון הזה, ושניתן פרס חינוך מחוזי וארצי לנוער מתנדב על שמו. שבע שנים וחצי חלפו ממותו של אלעד, ובמהלכן נפתחו על שמו פינות ישיבה וסיפרייה, וטייסת וחורשה, אבל בית ספר? בנתניה? אני הרי נתנייתית במקור. כאן גדלתי, ברחוב שוהם, כשמחלון חדרי נשקפת הגבעה של רחוב רזיאל, הגבעה שעליה הוקמה תחנת המשטרה, הגבעה שעליה עבד אבא שלי בדואר, הגבעה שעל אחד הבניינים שלה הוקם בית הספר שייקרא על שם אלעד".

"אני חשה כאילו בחרו את המקום הזה בשבילי, ושאלעד בדרכו רוצה להפתיע אותי מחדש. הילד הזה נגע באלפי לבבות, והנה הוא ממשיך".