אלברט גוראי תרם מח עצם והציל חיים (צילום: אילן ספירא)

רגע לפני שבריאותה הידרדרה למצב בלתי הפיך, זכתה אביבה אנגל בחיים. אנגל (70), שבמשך שנים התמודדה עם מחלת דם בשם מיאלופירוזיס, שפוגעת במח העצם, סבלה בשנים האחרונות מהידרדרות במצבה.

תרומת מח עצם של סמל אלברט גוראי מנתניה, 20, מפקד בחטיבת הנח"ל, שהצטרף למאגר הלאומי לתורמי מח עצם של עמותת "עזר מציון", הצילה את חייה. לפני שבועיים הם נפגשו לראשונה.

אנגל אובחנה לראשונה כחולה בראשית העשור שעבר. היא טופלה בבית החולים ושמרה על בריאותה. אך בשלוש השנים האחרונות היא סבלה מהידרדרות בבריאותה. "אני זוכרת שהייתי בטיסה, ופתאום היה לי כאב ראש ואיבדתי את הראייה", היא משחזרת.

היא פונתה בדחיפות לבית החולים, והרופא הבהיר לה כי אם לא תעבור בהקדם השתלת מח עצם, היא תחלה בלוקמיה.

למרבה מזלה, נמצא עבורה תורם מתאים במאגר של עזר מציון: גוראי, שהצטרף למאגר במהלך גיוסו לצבא. "חודשיים אחרי שהתגייסתי, התקשרו אליי ואמרו שאני מתאים לתרום", הוא מספר. "הסכמתי מיד, בלי התלבטות. זאת זכות גדולה להציל חיים".

לפני כשנה וחצי זכתה אנגל בתרומה שהצילה את חייה. כעת היא זכתה לראות את האיש שבזכותה היא חיה. "הדבר הראשון שאמרתי לו הוא שהוא חתיך", היא אומרת בחיוך ומוסיפה: "מאוד התרגשתי". גוראי: "גם אני לא ידעתי איך לעכל את הסיטואציה, אבל שמחתי מאוד". ואנגל מסכמת: "אנחנו עוד נעמוד בקשר. יש לי 3 בנות, ועכשיו עוד בן צעיר".

המאגר הלאומי לתורמי מח עצם של "עזר מציון" הוקם לפני כעשרים שנה, וכולל כ-900 אלף תורמים פוטנציאליים, שבזכותם בוצעו 2,791 השתלות מצילות חיים. "מרגש לראות את אביבה בריאה ומרגש לראות את האיש שהציל אותה", אומרת מנהלת המאגר, ד"ר ברכה זיסר. "סיפורם של אביבה ואלברט מבטא את ערך הערבות ההדדית, שהוא ערך יסוד של 'עזר מציון'".