הדמיית מרכז התעסוקה החדש בנתניה (צילום: דוברות עיריית נתניה)

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז שבמנהל התכנון, אישרה להפקדה תוכנית ביוזמת עיריית נתניה להקמת מרכז תעסוקה מטרופוליטני בעיר.

מדובר בתוכנית שעתידה על פי הצפי, להביא לשינוי חסר תקדים בהתפתחותה של העיר, בהיבט המסחרי-תעסוקתי ובהכפלת שטחי התעסוקה של נתניה לכ-8.5 מיליון מ"ר.

התוכנית מאפשרת את קיומן של מגוון רחב של תעסוקה בעיר, בעיקר תעסוקה עתירת ידע שיוקמו במתחמים הצמודים לתחנות הרכבת שבעיר ולצירי התחבורה הציבורית.  

כמו כן, מרכז התעסוקה החדש יוקם בנגישות לרכבת ולמערך דרכים הארציות - ממזרח לכביש 2, ממערב לכביש 561 ומדרום לכביש 57. שטח התוכנית הינו 5,200 דונם והיא מחולקת ל-8 מתחמי תכנון, שתכנונם המפורט יאושר בעתיד בוועדה המקומית נתניה.

התוכנית מחזקת את החיבורים בין מזרח העיר למערבה, באמצעות תוספת צירי תחבורה חדשים וכן פיתוח אזור מעורב שימושים - מגורים בהיקף של 2,400 יח"ד, משרדים בהיקף של 5 מיליון מ"ר ומסחר בהיקף של 2 מיליון מ"ר בבינוי של עד 40 קומות.

מתחם חדש (צילום ארכיון: יחצ)

כמו כן, התוכנית מתווה עקרונות לפיתוח המרחב הציבורי שכולל חזיתות מסחריות, מדרכות רחבות ושבילי אופניים.

במסגרת התוכנית ממערב לקריית אליעזר ובצמוד לתחנת הרכבת נתניה-צפון, יוקם מרכז תחבורה גדול שיכלול מסוף אוטובוסים עירוני ואת שדרוג תחנת הרכבת הקיימת.

מרכז תחבורה זה יאפשר בעתיד את פינוי התחנה המרכזית ממרכז העיר נתניה, וקידום הליכי שיקום והתחדשות בלב העיר הקיימת. ממערב לכפר נטר במתחם פארק המדע, קובעת התוכנית שימור של השטח הטבעי של פארק החולות. שטח זה כולל ערכי טבע ייחודים ובעלי חיים נדירים.

קרדיט: פרחי צפריר אדריכלים

שירה ברנד, יו"ר הוועדה המחוזית, ציינה כי "התוכנית תחזק את איתנותה הכלכלית של העיר נתניה, אשר צפויה לגדול ל-350,000 תושבים. בנוסף התוכנית תעודד פיתוח עירוני אינטנסיבי הכולל מגורים, מסחר ותעסוקה באופן כזה שיפחית שימוש ברכב הפרטי של תושבי אזורים אלו לכיוון תל אביב".

אבנר אקרמן, מהנדס עיריית נתניה: "לתוכנית - חשיבות רבה לעיר נתניה משום שהיא מקדמת  תכניות באזור התעסוקה ומבשרת חידוש צמיחת העיר ופיתוח העוגן הכלכלי של העיר לשנים רבות קדימה. טרם קידומה של התכנית נעצר למעשה פיתוח  האזור ולא ניתן היה להקים בו פרוייקטים חדשים בעלי משמעות והשפעה".