התלמידות שהשתתפו בתוכנית. "מקום להתגאות בהצלחות שלי" (צילום: אסף פרידמן)

תוכנית להעצמת נערות בגיל 12 יצאה לפועל בבית הספר דוידי בשכונת אגמים בנתניה. זוהי פעם ראשונה שהתוכנית "נערות מובילות שינוי" (נמ"ש) מתקיימת בבית ספר יסודי בעיר, בהשתתפות בנות בכיתה ו'.

"הפעילות בנמ"ש נתנה לי אמונה שאני אכן יכולה לעשות הכל, ונתנה לי מקום להתגאות בהצלחות שלי", אומרת אחת המשתתפות, ואחרת מוסיפה: "זה מקום לבטא את עצמי ולהראות מי אני ומה אני שווה".

במסגרת הפעילות קיים הצוות החינוכי בבית הספר, בהובלת גלית ארצי - אחת האמהות שלומדת ומשתלמת בהובלת שינוי חברתי בקהילה - שיחות ודיונים עם הבנות, אחת לשבוע, למשך שעתיים, בנושאים כגון פמיניזם, העצמה נשית ומודעות עצמית.

הנערות השתתפו במגוון סדנאות תוכן ויצירה, בשיתוף ובליווי מחנכת הכיתה רחלי יוסף, והמורה לאומנות נטע יונה. נושאי הסדנאות היו: דימוי גוף, אידיאל היופי, נשים מעוררות השראה, תפיסות של נשיות, ייצוג של נשים בספרות ובאומנות וכן בכלי התקשורת, ועוד.

נערות  (אילוסטרציה: Shutterstock)

המטרה - להעצים את הנערות, להגביר את המודעות העצמית ואת תחושת מסוגלות שלהן, לסייע להן בפיתוח חשיבה ביקורתית, ולעודד אותן לשאילת שאלות. מבית הספר נמסר, כי בסופו של התהליך עברו הבנות מסע של חקר אישי, תוך פיתוח מודעות לדימוי העצמי שלהן ולהשלכותיו על התנהלותן.

ריקי אסבג, אמה של ליאן, שהשתתפה בפרויקט: "בהתבוננות מהצד ראיתי כיצד בתי מתפתחת ומפתחת ביטחון עצמי ומנהיגות, ולוקחת מהפרויקט 'כלים' לחיי היום-יום".

מנהלת בית הספר, אלונה שלום: "כשגלית ארצי יזמה את הרעיון, התוכנית התקבלה בברכה על ידי ועל ידי הצוות החינוכי. כל זאת מתוך השקפה הדוגלת בעידוד חשיבה ביקורתית, מעורבות חברתית, והעצמה אישית".

נורית גבאי, מנהלת אגף בתי הספר היסודיים במינהל החינוך: "חשיפת הבנות בשלב התפתחות שהוא בעל משמעות רבה בחייהן - שלב המעבר מגיל הילדות לגיל הנעורים, שלב בת המצווה - לדמויות של נשים מעוררות השראה נובעת מתוך הבנה שיש בכך השפעה על תפיסת מעמד האשה בכלל, ועל פיתוח תפיסה שיפוטית ביחס למודל היופי, בפרט. האחריות שלנו כאנשי חינוך היא לאפשר לבנות הצעירות מפגש עם מודלים נשיים עוצמתיים ומעוררי השראה, כך הן יוכלו לפתח את האני שלהן באופן ערכי, משמעותי שמתבונן פנימה ולא בהכרח החוצה".