מחשב לכל ילד (צילום: shutterstock)

לתלמידי בית הספר הממלכתי דתי אביחי בשכונת קריית השרון בנתניה אין מחשבים, ואין גם כיתת מחשבים כמקובל.

"אביחי" הוא בית ספר צומח, ותלמידי המחזור הראשון שלו יעלו בשנת הלימודים הבאה לכיתה ה'. זה ארבע שנים שהם לומדים בלי מחשב. ההורים חוששים כי בוגרי בית הספר יגיעו לחטיבות הממלכתיות דתיות בנתניה כשהם אינם מיומנים בעבודת יחיד ובעבודת צוות מול מחשב.

ההורים מדגישים, כי הם מעריכים את מנהלת בית הספר יפה רוקח, אולם יש ביניהם הטוענים, כי חובה להקים כיתת מחשבים ולצייד את התלמידים במחשבים, גם אם לא מדובר ב"מחשב לכל ילד" בכיתות הלימוד. להערכת ההורים, חסרים לבית הספר 17 מחשבים, לפחות.

לדברי נציגי ההורים, הם פנו לא אחת לעירייה, אולם עד כה ללא הועיל. ההורים טוענים כי הם חשים תסכול וחוסר אונים, שכן מצבו של בית-ספרם שונה, מבחינת ההצטיידות הזו, ממצבם של בתי ספר יסודיים אחרים בעיר.

חבר המועצה עופר אורנשטיין העלה בישיבת מועצת העיר בתאריך 1/11/17 שאילתה, שבה ביקש לדעת מה התקציב השנתי של העירייה לתמיכה בהקצאת מחשבים, ומה הם הקריטריונים הכתובים.

כשניתנה התשובה לשאילתה, התעורר ויכוח בין אורנשטיין לבין חבר המועצה שלמה ישי, נציגי הגזברות ומנכ"ל העירייה אבי בן חמו. מהוויכוח עלה, כי אין קריטריונים כתובים לחלוקת מחשבים.

לבסוף השיב בן חמו לאורנשטיין, כי מפעל הפיס מקצה מתוך התקציב הרגיל, 600 אלף שקל בשנה לרכישת מחשבים. "זה לא הגיוני שלילדים שלנו אין ולא יהיו מחשבים, ושככה לומדים בנתניה", אמר אחד ההורים. "יש כאלה עם כיתות מחשבים ויש בלי. אמרו לנו לא פעם בשיחות מסדרון לא רשמיות שהכי כדאי לנו להשיג מחשבים כתרומה מחברות היי-טק. האם עיריית נתניה שולחת אותנו לסוג של קיבוץ נדבות?"

ממשרד החינוך נמסר: "האחריות על רכישת מחשבים בפועל הינה של העירייה ועליה לדאוג להצטיידותו של בית הספר במחשבים".

מהעירייה נמסר: "מדי שנה רוכשת העירייה מחשבים בעבור מוסדות החינוך בעיר, כשחלוקת המחשבים בין מוסדות החינוך נעשית בהתייחס למצאי המחשבים בכל בית ספר. יודגש, כי השימוש במעבדת המחשבים בבית הספר פחת, בשל העובדה שכמעט לכל ילד יש מחשב בבית והשימוש בו הוא בעיקר למגמות ספציפיות ולעריכת מבחנים. כיום המגמה במערכת החינוך היא להפוך את כיתות האם לחכמות, ולציידן במחשב, במקרן ברקו ובמסך, ובנושא זה אנחנו עומדים ביעדים. באשר לבית הספר אביחי, יצוין כי כיתות האם מצוידות, ולקראת פתיחת שנת הלימודים הקרובה יושלם החסר בתחום המיחשוב".