למעלה מאלפיים מתושבי נתניה והאזור השתתפו בליל שישי באירוע מיוחד אותו יזמו, מרכז המדע והחלל, פלנתניה, בסיוע מתנדבי האגודה הישראלית לאסטרונומיה. בשל הצלחת האירוע פורום ערים חופשיות קורא לעירייה לפתוח את המתחם גם בסופי שבוע.

הקהל הרב שהגיע למתחם הפלנתניה, נעזר בטלסקופים שהוצבו מבעוד מועד וכוונו לעבר הירח. החל מהשעה 21:30 צפה הציבור בליקוי עצמו, ובשעה 22:30 במהלך בו שינה הירח את צבעו לאדום.

בדקות בהן כיסו עננים את הירח כוונו הטלסקופים לכוכב הלכת מאדים, ומתנדבים מטעם האגודה הסבירו לקהל על תופעות הטבע.

ההמונים צובאים על הפלנתניה בשישי האחרון | צילום: אלעד כהן

בתוכנית  היו אמורים להגיע 300 אנשים, אבל בסוף הגיע קהל גדול הרבה יותר, פורום ערים חופשיות אמר ל"מיינט נתניה" כי אירוע זה מראה עד כמה צמאים תושבי העיר נתניה לפעילות בשבת וקורא לעירייה לפתוח את הפלנתניה בשבת.

 נפתח לפני שנתיים, סגור בשבתות

הפלנתניה שנפתחה לפני שנתיים, בתחילה אמורה היתה להיות פתוחה גם במהלך סוף השבוע. אך ביולי 2016 החליטה ראש העיר שלא לפתוח אותו בשבת. פעילים חברתיים מחו על ההחלטה ובעקבות כך יצאה הודעה שהפלנטריום יפתח בשבת. אז בשל לחץ דתי הוחלט להביא את העניין להצבעה במועצת העיר, בסופו של דבר ירד העניין מסדר היום. מאז הפלנתניה סגורה בסופי שבוע, לקול מחאתם של הציבור החילוני וחובבי האסטרונומיה.

ויקטור בר, פעיל חברתי מנתניה וממארגני האירוע אמר: "האירוע היה המוצלח ביותר בתולדות הפלנתניה והביקוש האדיר שהתבטא במאות רכבים וקרוב ל 2000 איש מתושבי העיר הוא ההוכחה הטובה ביותר לכך שהעיר צמאה לפעילויות בשישי ושבת  ולתושבים נמאס לשבת חנוקים בבית בגלל כפיה דתית בשבת. תושבים רבים התלוננו שמבנה הפלנתניה עצמו וגם המדע הצמוד נותרו נעולים, רק רחבת הדשא בסמוך למבנה נפתחה".

שלי גרינברג, מנהלת פלנתניה, מסרה כי שיתוף הפעולה עם מתנדבי האגודה הישראלית לאסטרונומיה, בהם ויקטור בר, נמשכת במטרה לחשוף כמה שיותר תושבים לתופעות טבע אסטרונומיות ולנפלאות המדע.

מהאגודה הישראלית לאסטרונומיה הוסיפו, כי ליקוי ירח הוא תופעה אסטרונומית בה הירח מוחשך ומוצלל, כאשר הירח, כדור הארץ והשמש נמצאים בקו אחד (בקירוב), והירח נכנס לקונוס הצל של כדור הארץ.

בזמן ליקוי מלא, שיכול להתקיים אך ורק על-פי לוח השנה העברי באמצע החודש, הירח יהיה בצבע אדמדם עמום כיוון שאינו מואר ישירות מהשמש, אלא רק מאור שנשבר באטמוספירה של כדור הארץ באופן שמאפשר לו לעקוף את הצל שמטיל כדור הארץ. ליקוי הירח ארוך יחסית, כיוון שבסוג כזה של ליקוי נכנס גוף קטן (הירח) לצלו של גוף גדול (כדור הארץ).

מעיריית נתניה טרם התקבלה תגובה.