עונת הרחצה בעיצומה וחופי הים גדושים מתרחצים, נראה כי ישנם שני חופים בנתניה שנחשבים למועדים לפורענות מבחינת הלכלוך שמשאירים אחריהם המתרחצים, מדובר בחוף הצפוני ביותר, חוף קריית צאנז והדרומי ביותר, חוף פולג. מתרחצים מתארים כמויות של זבל על הפחים ומחוצה להם, וסביבה מזוהמת ולא נעימה לרחצה.

חופים מטונפים בנתניה | צילום: ריקה אוזן אידלמן

הירידה לחוף קריית צאנז עוברת בטיילת המלאכים שנמצאת כעת בתהליכי בנייה, במקום ניתן למצוא פסולת בניין כבדה, גדרות חצי בנויות שהם באחריות הרשויות, וכן הרבה פסולת וזבל שמשאירים אחריהם המתרחצים, בקבוקי שתייה, אריזות ממתקים ואוכל. פחי האשפה עולים על גדותיהם.

בחוף פולג ניתן לראות שטחים רבים מהחול שמכוסים בפסולת, הפחים לפעמים עמוסים ומתפקעים על גדותיהם ולעיתים ריקים, ועדיין זבל רב נמצא סביבם. חוף זה מתוחזק על ידי שני גורמים, עיריית נתניה ורשות הטבע והגנים.

"כל שבוע מחדש טונות של זבל בחוף פולג. עיריית נתניה ורשות הטבע והגנים מתחזקותא ת החוף, אך החלוקה לאזורים לא נכונה, קטנונית ובהחלט לא מיטיבה עם הטבע. נופשים יקרים- דיי עם כל הזבל. תתייחסו לים כאל הבית שלכם. אני בטוחה שלא הייתם משאירים את הסלון בצורה כזו..." אמרה ריקה אוזן אידלמן שמתרחצת וגולשת באופן קבוע בים ומתעדת זבל בחוף לעיתים קרובות.

ישנם תושבים, כמו מרי, שהאשימו את הרשויות בזוהמה. "לא מרוקנים את הפחים. שימו לב שהשקית קרועה הפחים בכלל לא במקום! שידאגו לשים פח בכל כמה מטרים וגם לרוקן אותם כמו במכמורת!".

חופים מטונפים בנתניה | צילום: ריקה אוזן אידלמן

יש שטוענים שהבעיה נעוצה באנשים שלא דואגים לשמור על הסביבה ומטנפים את חוף הים: "לא העירייה, לא רשות הטבע והגנים, לא פחים כאלה ואחרים, לא שקיות מלאות.. האחריות היא אך ורק על אנשים חסרי תרבות וחינוך שמתנהגים כמו בהמות. כשאתה מעיר להם על הפסולת שהשאירו ומבקש מהם לאסוף, פותחים עליך פה ומאיימים (אחד אמר לבעלי: יש לך ילדים? אז שמור עליהם טוב ועוף מפה) הגיע זמן לראות את אמת בפנים, ולעבור לקנסות. זה כבר לא עניין של חינוך, כולם יודעים שלא משאירים זבל בחוף, ובכל זאת עושים. פשוט בושה", אמרה ולריה אלבז.

מעיריית נתניה נמסר: "העירייה מבצעת ניקיון בחופים לאורך שעות הרחצה וניקיון יסודי בסיום שעות הרחצה עד שעות הלילה על מנת שהחוף יהיה נקי ומסודר ליום למחרת.

"חופי נתניה זוכים לציונים גבוהים בנושא הניקיון בביקורות שעורך המשרד לאיכות הסביבה בחופי הרחצה. בנוסף, כל חופי הרחצה בעיר נושאים את תו האיכות "הדגל הכול" המעידים על עמידה בפרמטרים בינלאומיים נוקשים ביניהם נושא הניקיון בחופים.

"לצערנו, ישנם מתרחצים שלמרות פחי האשפה הפזורים לאורך החוף, משליכים את האשפה על החול.

"טיילת המלכים נמצאת כעת בשלבי פיתוח באחריות החמ"ת (החברה הממשלתית לתיירות) ובפיקוח אגף התשתיות. העירייה מבצעת ניקיון יומיומי במקום ועם מסירת הטיילת לתחזוקת העירייה תבוצע התחזוקה ברמה הגבוהה ביותר".

תגובת ראשות הטבע והגנים לא נמסרה עד מועד פרסום הכתבה.