אורי ברויר | צילום: קובי קואנקס

עם עמוד פייסבוק של קרוב ל-17 אלף לייקים, הופעות בכל הארץ למאות אנשים ורשימה של תכניות מוכרות בהן השתתף, אורי ברויר (38) מתל אביב הוא "החנון" שעשה את זה והפך לסטנדאפיסט מקצועי כבר מעל ארבע שנים. אחרי שהשתתף בעונה הרביעית של "היפה והחנון", החליט ברויר לפרוש מהתחום בו עסק וללכת על מה שבאמת חלם עליו כל השנים: הסטנדאפ.

"זה היה כמו במטריקס", הוא מסביר. "לפעמים צריך להאמין שאתה יכול להיות האחד. קראתי ספר של ג'רי סיינפלד ועלו לי המון רעיונות לסטנדאפ, התחלתי להבין שאני יכול לקחת את החולשות שלי ולצחוק עליהן".

אז ממש שינית מסלול חיים. האמנת שתצליח?

"נכון. תמיד חשבתי על זה אבל אף פעם לא האמנתי שאני יכול. כל החיים הייתי טיפוס די ביישן ומופנם. בין היתר בעקבות התכנית התחלתי להעז יותר וזה היה גם מה שדחף אותי לתת לזה צ'אנס".

משם הגעת גם לתוכניות הגדולות: הופעת גם ב"צחוק מהעבודה", "מלחמת המינים", "שותפים", "חברות", "החברים של נאור".

"את רואה מה זה?", הוא צוחק. "כמה חברים ובסוף אני נשאר לבד בשישי, עבדו עלי. לפחות בזכות הסטנדאפ סוף סוף מכניסים אותי למועדונים, וגם זה רק באלו שאני מופיע בהם".

אורי ברויר | צילום: פרטי

מה אתה זוכר מתקופת ההתבגרות שלך בתיכון?

"בתור מתבגר היה לי מאוד קשה, מצד אחד היו לנו מגמות של חנונים, פיזיקה ומחשבים, וזה היה משהו מדהים שמצאתי עוד אנשים כמוני ופתאום לא היתי החנון היחידי, היו לנו את הצחוקים שלנו וזה גם בנה לי יותר ביטחון. מצד שני לא היה קל כמו שזה היום. פעם זה היה כינוי גנאי להיות "חנון",  והיום יש יותר קבלה של שונות, ותחביבים שנחשבו אז ל"חנונים" כמו מחשבים, קומיקס, מדע בדיוני, פנטזיה, היום נחשבים יותר במיינסטרים. יש גם יותר כלים כמו קהילות בפייסבוק ואפליקציות להיכרויות, והמדיות השונות נותנות כוח שלא היה אז. נכון שיש עוד לאן להתקדם אבל אנחנו במקום הרבה יותר טוב ממה שהיה פעם".

הדמות של "החנון" מלווה אותך גם בחיים האישיים?

"מה פתאום? במציאות אני ערס כבד, סוף הריאיון אני עולה על אופנוע ונוסע לנתניה לקחת פרוטקשן", צוחק ברויר. "אבל ברצינות, זאת שאלה שתמיד שואלים אותי. ואני תמיד עונה שזה לא ביטוח לאומי ואני לא מזייף אחוזי נכות. זאת המציאות שלי, זה מי שאני. ברור שאני טיפה מקצין פה ושם אבל זה כן מבוסס על משהו אמיתי".

מתחילות איתך יותר בחורות בעקבות הסטנדאפ?

"ברור, רק שבוע שעבר חיכו לי 2 בנות בחוץ אחרי ההופעה, הן רצו את הכסף בחזרה...".

חוץ מההופעות שלו, מופיע ברויר בערבי "קינג קונג" שמתקיימים מידי חודש בהנחיית הסטנדאפיסט אלעד גלעדי, בהם מוצבת במה לכ-20 סטנדאפיסטים שעולים לבמה בערב אחד, כאשר כל סטנדאפיסט צריך לשרוד 5 דקות על הבמה מבלי שהקהל ירים לו כרטיסים אדומים שיקטעו אותו באמצע ויורידו אותו מהבמה. "זה מרגיש כמו ספיד דייט, רק עם פרצופים פחות מאוכזבים", הוא צוחק שוב. מתוך 5 ערבי קינג קונג, הצליח ברויר לקטוף את המקום הראשון 3 פעמים.

אורי ברויר | צילום: ניב שמעון

תן כמה טיפים לסטנדאפיסט מתחיל.

דבר ראשון סבלנות, לוקח זמן להיות טוב בסטנדאפ. טיפ שני זה לדעת ליהנות גם מהדרך. אני בחרתי לבנות את הסטנדאפ שלי סביב דמות, לדעתי כל סטנדאפיסט חייב לבוא מפרספקטיבה  מסוימת של המציאות כי ככה יותר קל להתחבר, אז אני כן חושב שזה הכרחי. וטיפ אחרון והכי חשוב: אל תאכל חומוס לפני דייט ראשון.

לסיום, ספר את הבדיחה הכי מוצלחת שלך.

נראה שהקהל הכי נהנה כשאני אומר "תודה רבה לכם, אני הייתי אורי ברויר".

הופעת הסטנדאפ של אורי ברויר תתקיים ב-3.9 בלגנסקי פאב בנתניה, החל מהשעה 21:00 בערב.