הורים לילדים במעון יום בעמליה ברחוב דוכיפת בנתניה, מתלוננים על חול מלוכלך בגן ילדיהם בני השלוש שמביא לנגעי עור קשים.

המעון מופעל על ידי ארגון "אמונה" במסגרת רישיון הפעלה מהאגף למעונות-יום שבמשרד-הרווחה (משרד התמ"ת לשעבר). עיריית נתניה הקימה את המבנה והתשתיות כאשר מדובר במבנה ציבורי אשר בבעלות העירייה. ההורים פנו אל העירייה בתקווה לעזרה אך מגורמים בעירייה נמסר כי טיפול הוא באחריות ארגון "אמונה".

במכתבם כתבו ההורים: "עובדה ידועה היא שחצר החול מהווה מוקד משיכה לחיות משוטטות, כמו חתולים וזוחלים, העושים את צורכיהם בחול. החול המזוהם מהווה מקור להתרבות זבובים וחרקים, שגם הם עלולים להעביר מחלות מדבקות.

הפציעות מהחול | צילום: ועד הורי המעון

"המגע ההדוק והישיר של הילדים עם החול המזוהם, שבזמן המשחק מכניסים את הידיים המזוהמות לפה ולעיניים, עלול לגרום להדבקה במחלות קשות כגון: דלקות עיניים, גרון, עור, אוזניים ומחלות מעיים. בשבועות האחרונים, נודע בחדשות על ילדים שאושפזו בבתי החולים בעקבות שושנת יריחו -לישמניה עורית וזיהום חמור שהתפתח כתוצאה מעקיצת זבוב החול. רופאים טוענים שהתופעה רק תחמיר אם משרדי הממשלה לא יינקטו בפעולות נדרשות למיגור התופעה".

אין עוררין על חשיבות הנושא. בשל חשיבותו, קבע לאחרונה משרד החינוך תקנה כי בכל גני הילדים אשר תחת פיקוחו יותקן דשא סינטטי/ משטחי גומי במקום חצר החול. עיריית נתניה ביצעה זאת באופן מרשים בכל גני הילדים, אף קודם למתן ההנחיה המחייבת - אולם הדבר לא בוצע בגן ברחוב דוכיפת.

"הצורך בהסדרת הנושא הכרחי - למען בריאותם של הילדים"

במעון היום מתחנכים תינוקות ועוללים מתחת לגיל 3. כיוון שכך, חוק חינוך חובה אינו חל עליהם. תקנת משרד החינוך בדבר הסדרת חצר המשחקים אינה מחייבת לגביהם. עם זאת, בשל גילם הצעיר במיוחד, קשה אף יותר למנוע מהם לשפשף עיניים או להכניס יד לפה כאשר הם משחקים בחול.

"הצורך בהסדרת החצר נחוץ והכרחי אם ברצוננו לאפשר לעוללים לשחק בסביבה היגיינית ולמנוע מהם הידבקות מיותרת במחלות שונות. השכל הישר אומר הסדרת חצר חול זו אמורה היתה להיות בראש סדרי העדיפויות, ורק לאחריה גני הילדים מגיל 3 והגינות הציבוריות אשר ליד הבית, שכן העוללים משחקים בחצר זו שעות רבות, שישה ימים בשבוע", הוסיפו ההורים וצירפו תמונות של ילדים במעון אשר סבלו מפצעים שנגרמו עקב המגע עם החול המזוהם. ישנם ילדים במעון אשר סבלו מפצעים מוגלתיים וטופלו באנטיביוטיקה בשנת הלימודים תשע"ח.

ההורים פנו למוסדות "אמונה" וקיבלנו לטענתם התחייבות לממן חצי מעלות הסדרת החצר בתנאי שההורים ישלימו את הסכום הנוסף.

ארגז החול במעון | צילום: ועד הורי המעון

"התחייבות זו לפנים משורת הדין, כיוון שתקנות משרד הרווחה אינן מחייבות אותם לעשות כן. פנינו לבעלי מקצוע בבקשה לקבל הצעת מחיר מתאימה. הסתבר לנו שמדובר בסכום של כ-100 אלף שקלים לחצר. במעון 3 כיתות, ולכל כיתה חצר משלה. כלומר, העלות הכוללת הינה – 300 אלף שקלים.

"אנו צריכים לגייס חצי מסכום זה, ולצערנו, מדובר בסכומים נכבדים שאין ההורים לבדם יכולים לשאת בהם. וכך, אנו נופלים  בין הכיסאות. המקרה הטרגי של הילדה יסמין ז"ל שנודע לאחרונה מלמד עד כמה העוללים עד גיל 3 הינם למעשה ילדים חורגים למערכת החינוך במדינת ישראל, אשר לגביהם אין דין ואין דיין", טוענים ההורים ומבקשים הסדרת חצר המעון כפי שנעשה הדבר בגני הילדים.

מרשת "אמונה" נמסר: "אם התמונות הקשות, שמצורפות למכתב, מדברות בעד עצמן, הרי שגם מכתב ההורים אומר את העיקר (אם כי, למיטב ידיעתי, זה לא מכתב חדש), והדרישה מכוונת אל גורמים אחרים, מתוך ידיעה ברורה שהמעון פעל ופועל כמיטב יכולתו ואפשרויותיו, כדי להנעים את שהותם של הילדים במעון, שהוא למעשה ביתם.

"אמונה אמנם אישרה תקצוב מיוחד, לפנים משורת הדין, במקום שבו יהיה מי שיסייע במימון המחצית האחרת. בינתיים החלפת חצרות חול בחצרות גומי או דשא סינטטי – אינה מתוקצבת על-ידי גורמי המדינה המוסמכים.

"אמונה מפעילה ברחבי הארץ 130 מעונות-יום, על פי ההנחיות והפיקוח של משרד הרווחה, וכן על-פי התקנים המחמירים של משרד הבריאות.

"בעקבות פנייה של ההורים בסוף השנה, זומנו גורמי בריאות מוסמכים למעון, ובבדיקתם לא נמצאו גללי חתולים וממצאים דומים. על אף זאת, הוסיפה הנהלת אמונה גדר צפופה שתמנע ככל האפשר כניסת חתולים למתחם.

"כמו כן, בוצעו הדברה וריסוס בחצרות, ואף נעשים מאמצים לגייס תורם, ואולם כל אלה אינם פוטרים גם את הירתמותם של גורמים ממוסדים ואחראיים נוספים".