נסעתם מהר וצולמתם - אתם בבעיה: המשטרה פרסמה הערב (יום ה') הודעה שלפיה מהנדסי הטכניון קבעו בדו"ח סיכום של ממצאי הבדיקות שנערכו לבקשת המשטרה למערכת המצלמות א-3 - ממנו עולה כי "מצלמות המהירות מהימנות". לגבי קנסות, אמרו במשטרה כי מי שצולם נוהג במהירות מופרזת - יצטרך לשלם את הקנס עד 15 בנובמבר. כך פרסמו הערב רענן בן צור ואחיה ראב"ד ב-ynet.
-
צילום: עידו ארז

-

מהמשטרה נמסר כי בעקבות סימני שאלה שהתעוררו בנוגע לפעולתה של מערכת מצלמות המהירות א-3, הוחלט לערוך שורת בדיקות מעמיקות ומקיפות על מנת לבחון האם מהימנותה של המערכת משביעת רצון. לאור זאת, הוחלט בחודש יוני להקפיא את ההליכים המשפטיים ואת גביית הקנסות המתבססים על פעולת המערכת נגד נהגים שצולמו כשהם נוסעים מעל המהירות המותרת בחוק.

בהודעת המשטרה נכתב כי פרקליטות המדינה ערכה בחינה, שכללה בירור כלל הנקודות שהיו דרושות הבהרה במישור המשפטי. בהמשך לבדיקה זו, ניתן אישור הפרקליטות להמשך ניהול דיונים משפטיים לגבי דו"חות המופקים ממערכת א-3 בבתי המשפט לתעבורה.

עוד נכתב בהודעת המשטרה כי "דו"חות הזמנה לדין, ודו"חות ברירת משפט שבהם הוגשה בקשה להישפט במסגרת המועד הקבוע בחוק, וטרם נקבע מועד דיון בעניינם, ייקבעו לדיון בבתי המשפט לתעבורה בהתאם למועדים שיוקצו על-ידי בית המשפט. הודעה תישלח בהתאם באמצעות הדואר".

המצלמות עצמן יחזרו לתעד עבירות תנועה ולהנפיק דו"חות לנהגים הנוסעים במהירות החורגת מהמותר בחוק ובכך מסכנים חייהם ואת חיי ייתר משתמשי הדרך - כבר מהיום. בפרקליטות המדינה אישרו את הודעת המשטרה בנושא.

הרמזור בכביש 4- הכניסה לחדרה (צילום: לירן טטרו)

בניגוד להודעת המשטרה, לפני כחודש בית משפט השלום בעכו זיכה מעבירות תנועה 21 נהגים וקבע כי לא הוכחה אמינות מצלמות המהירות הנייחות מסוג א-3. הדו"חות שהנפיקה המשטרה הוקפאו במהלך המשפט מחשש שהמצלמות אינן אמינות. בית המשפט מתח ביקורת קשה על מכון התקנים וקבע כי "המומחה לא אמר אמת בבית המשפט עת העיד שהוא ואחרים מהמכון נכחו בניסויים שבוצעו בהולנד לצורך דיוק המדידה של המערכת. בהתאם, יש לתת לעדותו משקל נמוך אם בכלל".

הידיעה פורסמה לראשונה באתר ynet