תלמידי מגמת הרובוטיקה בעגנון | צילום: דוברות עיריית נתניה

מגמת הרובוטיקה היוקרתית בעגנון, העוסקת בפיתוח מוצרים עתירי ידע ומכינה את התלמידים לתחומי הפיתוח והניהול בנושא זה – מגייסת לשורותיה תלמידים חדשים.

לאחרונה, אחד הפרויקטים – "תמי 5", זכה במקום הראשון בארץ ומפתחיו הוזמנו לתוכנית הטלויזיונית "הכרישים", ששופטיה מחליטים האם להשקיע כסף במיזם שמוצא חן בעיניהם. 

תחומי הלימוד במגמה כוללים לוגיקה סיפרתית, תכנות מחשבים בשפות עיליות, בקרים מתוכנתים וחיישנים שונים וכן בתקשורת בין חיישן לבקר. כמו כן לומדים התלמידים הנדסת חשמל והנדסת חומרים כמו גם הנדסת מכונות ובנוסף - שרטוט ויצור בעזרת מחשב.

הלמידה ממוקדת סביב פרוייקטים שמבצעים התלמידים וכך גם נערכים מבחני הבגרות במגמה.

כך לדוגמא תכננו התלמידים חיישן טמפרטורה הפועל כמערכת בקרה ושליטה על טמפרטורת המים בבית ומאפשר את זרימת המים בברז רק כאשר הם מגיעים לטמפרטורה הרצוייה ובכך נחסכים המים שזורמים לביוב עד שהמים החמים מגיעים לברז. החיסכון ברמה הלאומית סובב סביב כתשעה מיליון ליטרים ביום .

פרוייקט מרתק אחר, עליו עמלו התלמידים, נועד לטהר את האוויר במקלטים ציבורים  אשר סגורים תקופות ארוכות ועקב כך מתפתחים בהם מושבות חיידקים כמו גם ריח רע ואף גז רדון הרעיל לבני אדם.

מתקן חיסכון במים | צילום: באדיבות עיריית נתניה

אורי בקשי, מרכז המגמה בבית הספר, אומר כי בוגרי המגמה זכאים לתעודת בגרות טכנולוגית בנוסף לתעודת הבגרות הרגילה וזכאים לבונוסים בולטים בתנאי הקבלה לפקולטות להנדסה בטכניון ובאוניברסיטאות. 

מורי המגמה כולם בעלי תואר אקדמי בהנדסה, מהנדסי מכונות ומהנדסי חשמל ואדריכלים בעלי ניסיון עשיר בתעשייה, אשר מודעים לערך החינוכי והמקצועי של חלקם במערכת.

במגמה קיימות מעבדות תכנון ופיתוח וייצור בתחומים הנלמדים, מעבדות המצויידות במיטב הציוד הרלוונטי והעדכני לביצוע המטלות כמו זרוע רובוטית, כרסומת  ומחרטה וציוד בקרה מיכני ואלקטרוני וכדומה ליצור והפעלת הרובוטים המתוכננים ונבנים.

כמו כן מקיימים תלמידי המגמה במהלך הלימודים קשר עם מפעלי תעשייה ורוכשים תובנות מעולם התעשייה עתירת הידע, כולל שיתופי פעולה בתחומי הפיתוח והיצור.

יצויין כי מגמת הרובוטיקה בבית הספר שי עגנון נבחרה על ידי משרד החינוך להיות מגמה מדגימה ארצית בתחום זה לבתי הספר בישראל.