לפני כשבוע גילו בעלי העסקים בנתניה, כי מיום 1 בינואר 2019, אגרת שלטי הלד, שאותם הם מציבים בדרך כלל בפתח העסק, שעלותה היתה עד כה 300 שקלים למ"ר, עתידה להתייקר לסכום של כ-2,000 שקלים למ"ר.

יו"ר התאחדות בעלי העסקים והעצמאיים בנתניה, מנחם אילוז, מסביר, כי בעלי העסקים לא קיבלו הודעה מסודרת על עליית המחירים. לדבריו, לפני שבוע פנה אליו בעל עסק בעיר. הוא סיפר שהגיע לעסק שלו פקח, ואמר לו ששלט הלד מחוץ לחנותו יעלה לו מתחילת השנה הלועזית 2,000 שקל למ"ר. אילוז פנה למחלקת השילוט בעיריית נתניה, ולדבריו, שם אישרו את הידיעה בדבר עליית המחירים, והסבירו, כי ההחלטה התקבלה במועצה ברוב קולות כבר בשנה שעברה. כששאל לפשר ההחלטה, נענה, כי שלט לד הוא שלט מודרני, המציג כמה פרסומים, ולכן הגיוני שמחירו יהיה גבוה במיוחד.

שלט לד. "משלמים המון ארנונה" | המחשה: shutterstock

"זה לא קיים בערים אחרות", מסביר אילוז. "בהתאחדות יש אדם שעוסק בהתקנת שלטים, שהתקין באחרונה בירושלים שלט לד בגודל 26 מטר, שעלותו לעסק היא 6,000 שקלים. שלט זהה, היה עולה בנתניה 52 אלף שקלים. זה מגוחך ולא סביר בעליל".

עוד התבשרו בעלי העסקים, כי מחיר שלט שאינו אוטומטי יעלה בשנה הקרובה ב-30-20%, וגם שלטי פרסום על כלי רכב, שלא חויבו במס עד השנה הנוכחית, יחויבו מעתה.

הבשורה התקבלה בזעם בקרב בעלי עסקים רבים, והם החליטו לא לשתף פעולה עם ההחלטה ולהסיר, כאקט מחאה, את השלטים בכניסה לעסקים שלהם.

אילוז מדגיש, כי ההתאחדות לא נתנה הוראה רשמית להוריד את השלטים, וכי מדובר בהחלטה עצמאית של בעלי העסקים, אך הוא מגבה את ההחלטה ואף הסיר בעצמו את השלט בכניסה לעסק שלו. "זה הפסד לשני הצדדים, גם לנו וגם לעירייה", אומר אילוז, "הם לא יקבלו כסף על השילוט, ואנחנו נפסיד פרנסה. במקום שיעודדו את העסקים ויעבדו אתנו בשיתוף פעולה, הם פוגעים בנו".

מנחם אילוז. "זה לא סביר" | צילום: אלבום פרטי

בעל פיצוצייה במרכז העיר מספר, כי הסיר את שלט הלד בכניסה לעסק שלו. "החלטתי שאני לא רוצה לממן גחמות של העירייה", הסביר. "אין לי בעיה לשלם, אבל אני רוצה להבין על מה. זה מגוחך שאני צריך לשמוע על העלאת המחירים משמועות, וכשכבר מבקשים הסבר מהעירייה, היא נותנת תירוץ שאין בו הגיון".

בעלת חנות לציוד ומזון לבעלי חיים הסירה אף היא את השלט במחאה: "אני אמנם סקפטית לגבי הצלחת המחאה, אבל רוצה מאוד לקוות שזה יעבוד. אנחנו משלמים המון ארנונה ודי, מספיק. כולי תקווה שיתנו לנו להתפרנס בכבוד".

בעל מכבסה בצפון העיר מדווח, כי הסרת השלט פוגעת ברווחים. "כשהיה שלט, כל רכב שהיה עובר באזור היה רואה שיש מכבסה, היום אנשים שלא מכירים אותי לא יודעים על קיומו של העסק. זה אבסורד. בקצב הזה, לא רחוק היום שבו נצטרך לשלם על שלט שמפרט את שעות הפתיחה".

מהעירייה נמסר: "כחלק מחובותיה של העירייה, על פי פקודת העיריות נדרשת העירייה לפקח על הצגת מודעות ושלטים ברחבי העיר. חוק העזר בנוסחו החדש כולל, בין היתר, הגדרות המתאימות לסוגי השלטים הרווחים כיום. כמו כן, החוק כולל עדכון תעריפי השילוט שנקבעו בהתאם למאפייניה של העיר, תוך שקלול משתנים למיניהם, ומשווה את תנאי תשלום אגרת השילוט לממוצע הארצי ברשויות הדומות בגודלן לעיר נתניה.

"כמו כן, במסגרת החוק החדש, ניתן לקבל חיוב חלקי בלבד ולא תשלום גורף שנתי, כך שבהחלט מדובר בשיפור ניכר בהשוואה לחוק העזר הישן. יצוין, כי העירייה אף ויתרה באופן גורף ובהתאם לחוק על אגרת השילוט לאורך רחוב הרצל בתקופת השיפוץ, מה שנחשב למהלך לא שגרתי גם ברמה הארצית. באשר לשלטים האלקטרוניים ("לד") יצוין, כי מדובר בשילוט חדש שלא היה קיים בעת חיקוק החוק משנת 1960, וגם התעריף שלהם מעודכן בהתאם, ובכל מקרה, החיוב הממוצע עומד על 500-400 שקל לשנה, ולא 2,000 כפי שנטען. חוק העזר החדש פורסם ברשומות וכן באתר העירוני".