מזה שלושה חורפים, סובל אזור בית הספר היסודי "יונתן", ברחוב איתמר בן אבי בנתניה, מהצפות קשות, המקשות על התלמידים להגיע למוסד החינוכי ולצאת ממנו. לדברי ההורים, המים מגיעים לילדים עד מעל הברכיים והדבר מהווה סכנה בריאותית. לטענתם, הבעיות אינן מטופלות וההצפות נמשכות.

"הגענו למצב שבכל פעם שמדווחים שלמחרת יהיה יום גשום, אנחנו לא ישנים בלילה עקב החשש שאם מחר תהיה הצפה הילדים לא יוכלו ללכת לבית הספר", טוען עומר שחר, אב לשני תלמידים בבית הספר, ודובר ועד ההורים. "זה אבסורד, לא הגיוני שכל חורף חוזר על עצמו אותו סיפור".

הצפות סמוך ליונתן. ההורים דורשים פתרון קבע

לאחר המערכת החורפית האחרונה שגרמה כרגיל, להצפות שחסמו את הגישה לבית הספר, החליט ועד ההורים לקיים בימים האחרונים שביתה בת שעתיים, ולא לשלוח את התלמידים בבוקר ללימודים. "החלטנו שדי, אנחנו לא מוכנים לשבת ולשתוק, אנחנו דורשים פיתרון קבוע", אומר שחר

בתגובה לשביתה היזומה, שלחה העירייה ביובית ששאבה את המים, והופצה הודעה שהכניסה נקייה ושאפשר להגיע. "הפתרון הזה הוא פלסטר, ולטווח ארוך אין בו שום תועלת", אומר שחר, ומוסיף שעל אף שהכניסה אכן נוקתה ממים, עדיין היה במקום בוץ רב, כך שהמקום היה רחוק מלהיות נקי

שחר מספר כי הוסבר לו שהבעיה שגורמת להצפות היא שהנקז של האזור, אינו גדול מספיק. לדברי ההורים, על אף שהבעיה ידועה שנים, לא נעשה דבר על מנת להחליף את הנקז ולשנות את המצב. "אני מבין שהחלפת נקז דורשת חפירה של כל הרחוב, זו עבודה לא פשוטה, אבל זה יותר מנדרש. כל שנה אומרים לנו שזה ייעשה, אך בפועל הדברים לא זזים", אומר שחר.

"מצד שני, ממשיכים ובונים באזור. ברחוב הלפרין הסמוך עומדים לעשות פינוי-בינוי ולהקים ארבעה מגדלים, בני 65 יחידות דיור כל אחד. מדרום לבית הספר עומדת לקום שכונה חדשה של 3,500 יחידות דיור, כל אלה הולכים להתנקז לאותו הנקז. מדובר בחלם. אם לא תשנה את התשתיות איך אתה בונה?".

מהעירייה נמסר: "העירייה ביצעה בשנים האחרונות עבודות ניקוז נרחבות, שפתרו כמעט כליל את תופעת ההצפות. גם בבית הספר יונתן המים נספגים במהירות יחסית, אלא אם כן מדובר בכמות חריגה ועוצמתית של משקעים שנרשמת בזמן קצר. מכל מקום, עם קבלת הפנייה בנושא, נוקו המרזבים לאחר הסחף שהצטבר בהם. העירייה גם מקדמת באמצעות חל"ת, תכנון של נקז בדחיקה שיפתור כליל את כל הבעיות של ההצפות באזור, לרבות ב"יונתן", הממוקם מבחינה טופוגרפית בשקע מקומי. גמר תכנון ומוכנות למכרז תוך כחודשיים ימים".