העיר נתניה מצוייה ברביעייה הראשונה של ערים חכמות ומקיימות בישראל במסגרת המדד הבינתחומי. הנתונים הוצגו במסגרת כנס ערים חכמות שנערך על ידי המרכז הבינתחומי בהרצליה.

מדד הבינתחומי לערים חכמות ומקיימות הוא מדד ראשון מסוגו בישראל - ומהראשונים בעולם - המחבר מטרות ומדדים של אסטרטגיה וקיימות עירונית לעולם של חדשנות וטכנולוגיה.

פורום ערים חכמות | צילום" באדיבות עיריית נתניה

בין המדדים בגינה נבחנת עיר חכמה מצויים אסטרטגיה, תרבות ארגונית, תהליכים פנים ארגוניים, טכנולוגיות ומידע, וכמובן שירותים ובפרט שירותים דיגיטליים לתושבים. עיריית נתניה שמה לעצמה יעד מרכזי בהצבת התושבים במרכז, דרך ניתוח צרכי התושבים והשקעה באפיקים הטכנולוגים השונים לשיפור איכות חייהם תוך שימוש מרבי בטכנולוגיות מידע ותקשורת לשיפור התפקוד, הניהול והפיקוח על מגוון מערכות ושירותים. עיר חכמה אמיתית יודעת לאסוף, לנתח ולהפיק מסקנות ודרכי פעולה עתידיות מול התושבים מהמידע העירוני הזמין ומחוצה לו.

המדד הבינתחומי לערים חכמות ומקיימות הוא מסמך ראשון מסוגו בישראל שמעריך ערים בישראל כ"ערים חכמות ומקיימות", והוא בין הבודדים בעולם שבוחן את השילוב של ניהול, אסטרטגיה וקיימות עירונית תוך בחינת התאמתן לעולם של חדשנות וטכנולוגיה. כל זאת, תוך שילוב והתייחסות ליעדי הפיתוח הגלובליים שהוגדרו על ידי האו״ם.

בעיריית נתניה ציינו כי "אבן דרך בתחום העיר החכמה הינה בניית מערכת CMS -Content Management System שמשמשת כפלטפורמה שעליה ייבנו אתר, אפליקציה ופורטל עירוני בדגש על נושא השירות, בין השאר באמצעות אזור אישי אשר מיועד לתכלל בעתיד את כלל השירותים העירוניים במקום אחד".

בין הפרוייקטים: תחבורה, רשת סיבים וחיבור כל העיר לאתר אחד

בין הפרויקטים המובילים להפיכתה של נתניה לעיר חכמה קיים פרויקט רחב היקף להצבת סיבים אופטיים – הקמת תשתית תקשורת מהירה על מערכת סיבים אופטיים, אשר יאפשרו העברת נתונים מהירה ומאובטחת יותר של מידע עירוני.

לאחר סיום פריסת רוב הסיבים, תיושם תכנית דיגיטאלית הכוללת בין השאר חיבור מוקדים עירוניים, מוקדי חינוך, בנייני משרדים ועוד לרשת הסיבים. הסיבים הם תשתית לשירותים העתידיים שיינתנו לתושבים דרך פלטפורמה אמינה, מהירה ויעילה: WIFI – פריסת רשת אלחוטית (Wi-Fi) שלב ראשון בחופי הים בנתניה, זאת מתוך תפיסה לפריסה ארצית ברחבי העיר, באופן הדרגתי ובמקביל לפריסת הסיבים האופטיים בעיר.

צמרת המדד, פורום ערים חכמות - נתניה

בעירייה הוסיפו: "נתניה מובילה גם בתחום התחבורה בארץ ובעולם. העיר נבחרה כמקום בו יוקם שדה ניסויים לרכב האוטונומי שיהווה תשתית לתעשיית הרכב האוטונומי ההולכת וגדלה, כמו כן, נתניה הינה העיר הראשונה בה מתבצע תכנון לפרויקט ה-SKY TRAIN (רכבת אווירית) בסיוע משרד התחבורה. מדובר על פרויקט ייחודי של NASA והתעשייה האווירית אשר יסייע בצמצום התנועה והפחתת זיהום האוויר.

"בנוסף למערך התחבורה הציבורית בעיר, הצטרף באחרונה מערך הרכב השיתופי החשמלי CAR 2 GO , מערך זה מיועד לנסיעות קצרות וחוסך בעלויות הנסיעה בכלי רכב".

גורמים בעירייה ציינו כי בימים אלה נבחנות טכנולוגיות ייעודיות במטרה להקל על עומסי התחבורה, כאשר בין היתר נבחן איתור מקומות חנייה בשטחים ציבוריים באמצעות חיווי באפליקציה ייעודית וכן על גבי שילוט דיגיטלי.

"פרויקט אחר של הטמעת מערכות שליטה ובקרה למערכות קיימות כגון, רמזורים, תאורה, פינוי אשפה ועוד, לצד פרויקט בתהליך תכנון של מרכז שליטה ובקרה ראשי אשר יתכלל בתוכו מידע רלוונטי ממערכות הבקרה השונות (system of systems), ינתח ויצליב את הנתונים ובעזרת מנוע חוקים ייעודי יוכל לעזור בניתוח בעיות ואתגרים עירוניים בזמן אמת", חתמו בעירייה.