עיריית נתניה התבשרה בימים אלה כי משרד הפנים אישר לה, לראשונה בארץ, תקציב של כ-17.2 מיליון שקל לטובת קידום הפעימה הראשונה בהקמת ההגנות היבשתיות למצוקי החוף.

הגנות אלו, בליווי ההגנות הימיות (שוברי הגלים) אותן תקים החברה הממשלתית לחיזוק מצוקי החוף - נועדו להאט באופן משמעותי את תהליכי הבלייה של המצוק, שהינם פועל יוצא של כמה גורמים ובהם: אנרגיית הגלים, הנגר העילי, התנהגות השכבות הגיאולוגיות לאורך המצוק, הרוח המליחה מהים ועוד.

המצוק. צילום: באדיבות העירייה

ההגנות היבשתיות אותן תבצע העירייה - יתפרשו על פני כ-3.5 ק"מ, מחוף סירונית לחוף ארגמן. זאת כאמור במקביל לשוברי הגלים שיוקמו על ידי החברה הממשלתית לחיזוק מצוקי החוף שהוקמה לצורך העניין. 

יודגש כי נתניה הינה העיר הראשונה בארץ שנכנסה לתהליך, לאחר שקידמה במשך שנים תב"ע (תוכנית בניין עיר) ייעודית לנושא אשר מסתמכת על תב"ע רחבה יותר המהווה שינוי לתכנית המתאר הארצית  לאורך חופי נתניה.

מדובר בסופו של מאבק שהחל לפני למעלה מעשור והתנהל אל מול גופים ממשלתיים ומקצועיים רבים ואף לווה בהליכים בבג"צ.

בתום המאבק, אותו הובילו ראש העירייה, מרים פיירברג-איכר, בליווי הצוות המקצועי – הוחלט כאמור בהחלטה תקדימית כי החברה לחיזוק מצוקי החוף – תבנה 12 שוברי גלים, בהשקעה של כ – 150 מיליון שקל ואילו העירייה נדרשה לבצע את ההגנות היבשתיות, שאת שלב א' שלהן תקצב בימים אלה משרד הפנים.