יו״ר ארגון קבלני מחוז נתניה, רפי זנזורי, מותח ביקורת על התנהלות האוצר שהביאה לקיפאון לדבריו בשוק הנדל"ן ולאי וודאות בו.

• קראו גם: לא מאמינים בעיר? פיחות גדול ברכישת דירות להשקעה בנתניה ב-2018

לדבריו, "ענף הבנייה נמצא מזה תקופה ארוכה במצב של של אי וודאות גדולה. לצד ניסיונות לשיווק אגרסיבי של קרקעות בפרויקטי מחיר למשתכן ומאמצים שעלו מיליארדים להגדלת ההיצע, הוערמו קשיים עצומים על היזמים מן הצד השני כמו - הבטחות לירידת מחירים ושחיקת הרווחים, קשיי הרישוי המקוון, ההנחיות המרחביות וכדו'.

"כל אלו הביאו  להקטנת התחלות הבנייה ולהקטנת ההיצע באופן שלמתבונן מהצד לא ברור מה כוונתו של האוצר".

 שכונת קריית השרון בנתניה (צילום: עידו ארז)

זנזורי הוסיף כי לשר האוצר לקחת את העיר נתניה  כדוגמא וכמיקרוקוסמוס כדי ללמוד איך אפשר להביא לשיפור תנאים ולהגברת הפעילות הנדל"נית כאשר המגזר הציבורי פועל בשיתוף פעולה עם הקבלנים והשוק הפרטי ולא פועל נגדו.

"בנתניה יש בחודשים האחרונים התקדמות גדולה בהתמודדות מול הקשיים ואני בטוח שלאור שיתוף הפעולה לו אנו זוכים מאגף הנדסה והוועדה המקומית, בשנת תשע"ט הבנייה בנתניה תשעט קדימה".

גם סגנית יו"ר התאחדות בוני הארץ, ורד צרפתי אמרה באסיפה כי הממשלה גורמת לקיפאון בשוק כדי ללחוץ על הקבלנים להוריד מחירים. "מגזרים שלמים יושבים על הגדר", אמרה, "בפועל יש ביקושים כבושים שיתפרצו ויביאו לעליית מחירים. לכן הממשלה חייבת להגדיל את היקפי הבנייה על ידי שיווק מכרזים בשוק החופשי". צרפתי התייחסה גם לבטיחות באתרי הבנייה וציינה כי העיצומים הכספיים שהממשלה החליטה להטיל על הקבלנים בנושא לא משיגים את מטרתם.

נשיא התאחדות בוני הארץ רוני בריק היה מפוייס בנאומו. הוא מנה את הישגיה הרבים של ההתאחדות בשלוש השנים האחרונות כדוגמת פיתרון משבר האשראי והמחסור בעובדים. לדברי בריק במהלך פגישתו האחרונה עם שר האוצר הוחלט על ״הפסקת אש״ במטרה לפטור יחד את הבעיות בענף.