שוברים שיאים | צילום אילוסטרציה: Shutterstock

על אף שאחוז בוגרי ה-5 יחידות בעיר הוא מהגבוהים בארץ, נתניה הציגה לאורך השנים האחרונות מגמה לא קבועה עם עליות וירידות קלות. אולם הנתונים לשנת 2017 לא הותירו ספק עם זינוק משמעותי. 

מגמת העלייה בנתניה נמשכת כבר חמש שנים ברציפות, כיום העיר קרובה מאי פעם להגיע אל הממוצע הארצי ובכך היא מוכיחה, שאם משקיעים אז אפשר להצליח.

בין השנים 2010 ל-2012 רשמה נתניה מגמת ירידה מדאיגה של קרוב ל-30% בשיעור בוגרי 5 היחידות בעיר, אך מגמת הירידה התהפכה. בין השנים 2012 ל-2017 עלה שיעור בוגרי 5 היחידות בעיר משנה לשנה ובשנת 2017 רושמת נתניה שיא חדש. על אף שנתניה עדיין מתחת לממוצע הארצי (מקום 39), אם המגמה החיובית תימשך, אין ספק שנתניה תצליח למקם את עצמה מעל הממוצע הארצי.

נתונים אלו מכניסים את נתניה לרשימה הארצית של ערים בישראל שנמצאות במגמת עלייה עקבית מאז שנת 2012 (מצורפת האינפוגרפיקה של הרשימה המלאה). כ-300 בוגרי מערכת החינוך בנתניה (כ-12.9% מסך כל הבוגרים) ניגשו בשנת 2017 לבגרות ברמת 5 יחידות מתמטיקה, בעוד הממוצע הארצי עומד על 14.3%.

נתוני המתמטיקה בנתניה 2017

"מפת המצוינות של ישראל" מציגה את שיעור התלמידים אשר נבחנו בחמש יחידות במתמטיקה בין השנים 2010-2017. הנתונים במפה מתבססים על נתוני משרד החינוך שאוגדו על-ידי קרן טראמפ.

כל ערי השרון נמצאות מעל הממוצע הארצי, אולם ניתן למצוא הבדלים בין הערים השונות. כך למשל רמת השרון, המדורגת בין המקומות הראשונים במדרג החברתי-כלכלי, היא גם המובילה בשיעור בוגרי 5 היחידות במתמטיקה בישראל. העיר מציגה מגמת עלייה עקבית כבר 6 שנים ברציפות אשר שיאה בעלייה מרשימה בשנת 2017, שמביאה אותה הן לשיא עירוני חדש והן לשיא ארצי. נתון זה מכניס את רמת השרון לרשימה הארצית של ערים בישראל שנמצאות במגמת עלייה עקבית מאז שנת 2012.

אלי הורביץ, מנכ"ל קרן טראמפ: "יש ראשי ערים שלקחו את הנושא מאוד ברצינות, הם הגדירו יעדים ומדדים, השקיעו במורים ובתלמידים, והתוצאות לא איחרו להגיע. עכשיו, לקראת הבחירות לרשויות המקומיות, הגיע הזמן לשים לב למספרים בעיר שלכם ולבוא חשבון, לטובה ולשיפור".