1,233 נשים מתניה, המטופלות כיום בשירותי בריאות כללית, מאובחנות כיום כנושאות את סרטן השד, מתכון 1,090 הן מעל גיל 50 ו-143 מתחת לגיל 50. במחצית הראשונה של 2018 נבדקו 2,600 נשים מאזור נתניה רבתי, באמצעות ממוגרפיה. כך עולה מנתוני כללית, לרגל חודש אוקטובר, המוכרז כחודש המודעות לסרטן השד.

ב"אגודה למלחמה בסרטן" מדגישים כי גילוי מוקדם של סרטן השד באמצעות תכניות סריקה באמצעות ממוגרפיה, הוכח כמפחית את התמותה מסרטן השד ומאפשר לשנות את מהלך המחלה.

אורנה אטל, מנהלת אדמיניסטרטיבית במרפאת כללית והמטופלת סיון ברנס-אמור. צילום דוברות הכללית

עוד מסבירים באגודה כי ככל שהמחלה מאובחנת בשלבים המוקדמים, עולים סיכויי הריפוי לכ-90 אחוזים. כמו כן, מספר הנשים המחלימות מסרטן השד עולה בהתמדה גם זכות שיפור דרכי הטיפול והגברת המודעות הנרחבת בארץ.

משרד הבריאות קבע כי נשים בטווח הגילים 50-74, יזומנו לבדיקות ממוגרפיה אחת לשנתיים. נשים בסיכון מוגבר למחלה (נשאות גנטית, סרטן משפחתי) יזומנו לבדיקת ממוגרפיה אחת לשנה, החל מגיל 40.

מחקרים מראים כי ישנה עלייה בשיעור הנשים שמאובחנות בשלבי  מחלה מוקדם, בשל ביצוע בדיקות לפי ההמלצות.

סרטן שד הוא השכיח ביותר מבין מחלות הסרטן בקרב נשים בישראל. על פי נתוני משרד הבריאות, בשיתוף "האגודה למלחמה בסרטן", מדי שנה מאובחנות כ-5,000 נשים שחלו בסרטן שד.  עוד עולה מהנתונים כי כיום חיות בישראל 22,481 נשים שאובחנו עם סרטן השד. עם זאת, ישנה מגמת ירידה מובהקת בתמותה מסרטן השד, של כשני אחוזים בכל שנה.

שיעור ביצוע הממוגרפיה בישראל לגילוי מוקדם של סרטן השד גבוה מהממוצע בעולם, כאשר 78 אחוזים מהחולות החדשות הן בנות מעל גיל 50. שיעורי הריפוי וההישרדות מסרטן השד בישראל גבוהים בין מדינות ה-OECD ומגיעים ל-89.7 אחוזים בקרב יהודיות, ו-84.4 אחוזים בקרב ערביות.

לרגל חודש המודעות לסרטן השד, פתח מחוז שרון שומרון של כללית בפעילות לגילוי מוקדם של המחלה. המרפאה היועצת של כללית ברחוב רזיאל שבנתניה פתחה תורים מיוחדים לבדיקות אצל כירורג שד. מוקדי בדיקות שד מיועדים לנשים מגיל 35 ועד 50, ופועלים בין התאריכים 21 באוקטובר עד 26 באוקטובר.

צילום: Index Open

סיון ברנס-אמור (34), תושבת כפר יונה ואם לשניים, מספרת על תהליך הגילוי של המחלה: "אוקטובר 2017, בדיוק לפני שנה, זה קרה. הלכתי לישון בלילה עם הרגשה מוזרה בשד, הרגיש לי נופח קצת. בבוקר התעוררתי עם שד נפוח ודימום. פניתי למר"מ וקיבלתי אנטיביוטיקה והפניה דחופה לכירורג שד. יום למחרת כבר הייתי אצל כירורג שד, שניסה להרגיע אותי ובמקביל שלח אותי לבצע בדיקת ממוגרפיה ואולטרסאונד. לא עבר הרבה זמן ואני מוצאת את עצמי נבדקת וקולטת את המבטים של טכנאית הממוגרפיה. היא יוצאת מהחדר ומדברת עם עוד מישהו, והלב שלי כבר נופל. אומרים לי שיש ממצא חשוד וצריך לקחת ביופסיה ליתר בטחון. אחרי מספר ימים, אני כבר יושבת אצל הרופא שמספר לי את הבשורה המרה. זה רגע הזה שתמיד מספרים עליו, הרגע שחיים משתנים או יש מי שאומר שהשמים נפלו. זה הרגע הזה שאת לעולם לא דמיינת או חלמת עליו".

ברנס-אמור, המטופלת במרפאת כללית בכפר יונה, ממשיכה: "החיים שלי נראים אחרת לנצח, אבל כבר אין לי סרטן. עברתי בשנה האחרונה שני סוגי טיפולים כימותרפיים, ניתוח, כריתת שד ושחזור. עברתי הקרנות ולפני כן עוד מספר חודשים של טיפול ביולוגי. מה שאני רוצה להגיד לכל אישה שקוראת את המילים שלי, זה שגילוי מוקדם מציל חיים. אני רוצה להגיד לכן שמחר תתקשרו לחברה, או אימא שלכן או אחותכן או אולי השכנה, ויחד תלכו לעשות בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן השד".