בעקבות הפרסום ב"ידיעות נתניה" ו-"מיינט נתניה": שדולת הנשים בישראל פנתה לראש עיריית נתניה, מרים פיירברג-איכר, בבקשה לקבל הבהרות על אופן הטיפול של העירייה בתלונה שהגישה עובדת לממונה על הטרדה מינית בעירייה כנגד מנהלה הישיר. המכתב נשלח גם ליועצת המשפטית לעירייה, נילי ארז, ולסמנכ"לית משאבי אנוש, חיה שניידר.

בשבוע שעבר נחשף כאן מכתב ששלחה לפני שלושה חודשים העובדת לממונה על הטרדה מינית בעירייה, ביאטריס שיפר, ובו גוללה שורה של מקרים שבהם מנהלה הטריד אותה מינית, פיזית ומילולית, לטענתה. עוד טענה העובדת, כי גם עובדות נוספות חוו הטרדות מצד אותו מנהל. העובדת אף העידה, כי המנהל דרש ממנה להחתים בשעון הנוכחות שעות יציאה מאוחרות יותר מכפי שעבדה בפועל.

"אני לא מסוגלת להירדם בלילות" | המחשה: שאטרסטוק

"מצבי הבריאותי הידרדר ואני סובלת באופן רציף מכאבי בטן ומלחצים נפשיים. אני בוכה, לא מסוגלת להירדם בלילות ויש לי סיוטים בלילה, בעקבות התנהגותו והפחד מהבלתי-צפוי. יחסיי עם בעלי הידרדרו, כי אינני מסוגלת לשתף אותו בכל מה שעובר עליי. אינני מסוגלת לתפקד באופן יציב בבית ולטפל בילדיי. אני פוחדת ללכת לעבודה ואינני מעוניינת לחזור להיות בקרבת האיש הנורא הזה", חתמה העובדת את מכתב התלונה שהגישה.

בתום בירור פנימי שערכה העירייה, הועברה העובדת למינהל אחר, עם דירוג מקצועי שווה ערך לדירוגה הקודם, ואילו המנהל נשאר בתפקידו. מי שטיפלה בתלונה היתה טובה כץ, העוזרת האישית של פיירברג-איכר, אף שהיא אינה מופיעה בפרסומי העירייה כגורם ממונה שאצלו ניתן להתלונן בנושא. עד כה, העדיפה העובדת שלא להגיש תלונה במשטרת ישראל.

במכתב ששלחה שדולת הנשים, עמותה עצמאית הפועלת לקידום נשים ולשוויון מגדרי, נטען כי "המסכת הזו מעלה חשש כבד שהעירייה כשלה בטיפול בתלונה, שכן בעוד המנהל החשוד בהטרדה מינית לא שילם כל מחיר על מעשיו, שילמה הנפגעת מחיר יקר בכך, שנוסף על הפגיעה הקשה בה והשלכותיה הפיזיות והנפשיות, היא גם 'נענשה' בכך שאיבדה את מקומה באגף שבו עבדה, וזאת על לא עוול בכפה.

מעבר לכך, קיים חשש כבד, כי העירייה כשלה בהגנה על עובדות אחרות, הממשיכות לעבוד תחת המנהל, ולהיות חשופות להטרדות מיניות ולהתנכלויות מצדו, והיא שולחת מסר מזיק ומסוכן לכלל ציבור העובדים, שעל-פיו, מי שיטריד מינית ייצא פטור בלא כלום".

השדולה מותחת ביקורת על תגובת העירייה לעיתון מהשבוע שעבר, שעל-פיה "עם קבלת התלונה, פעלה העירייה באופן מיידי בהתאם לחוק ולנהלים: בוצעה חקירה מקיפה ומעמיקה, שתוצאותיה יושמו, וכל הגורמים הנוגעים בדבר עודכנו".

"העירייה לא סיפקה כל הסבר מפורט לציבור באשר לדרך הטיפול, והסתפקה בהודעה לאקונית, שלא ניתן להבין ממנה דבר, ועל כן נראית בעיקר כהצהרה בעלמא מן השפה לחוץ", טוענת השדולה, "הצהרה זו ודאי אינה עונה על התהיות הרבות העולות מהטיפול בפרשה, ובראשן ההחלטה על העברת הנפגעת מתפקידה. על רקע האמור, נבקש את תשובתכן בדבר דרך הטיפול בתלונה שבנדון, וההחלטה על העברת הנפגעת מתפקידה; מדוע הוחלט על המשך העסקתו של המנהל, למרות הטענות על הטרדה מינית, ומהם הצעדים שננקטו כדי להבטיח את שלומן וביטחונן של העובדות בכפיפות לו".

ענת לביא-אזולאי | צילום: שרית ציילר-כהן

זאת ועוד, השבוע השיבה שניידר לפנייתה של חברת מועצת העיר ויו"ר ועדת הביקורת, עו"ד ענת לביא-אזולאי, באשר לאופן טיפול העירייה בפרשה.

"העירייה בחרה לנייד את המתלוננת ולא את המטריד, בשל שיקולים מקצועיים: ניסיונו ומקצועיותו רבי השנים בתחום העיסוק ובנושאים שבתחום טיפולו. בראיית האינטרס העירוני העדיפה העירייה לנייד את המתלוננת לתפקיד אחר, ולא את הנילון", הסבירה שניידר, "המתלוננת הסכימה לתפקיד שהוצע לה כניוד ראשוני, בהתאם לנהלים המחייבים את הפרדת המתלונן מהנילון".

בתגובה להתייחסות שניידר, אמרה לביא-אזולאי, המתמודדת למועצת מטעם רשימת "עוצמה לנתניה", בראשות הרצל קרן: "אני דוחה בשאט נפש את התשובה הזאת. הוא מטרידן אבל מקצוען, אז לא העבירו אותו. זה הגיוני? אין מקצוענים חוץ ממנו? הוא ידע שהוא חסין, כמו שטענה המתלוננת כשאמר לה ש'יש לו קשרים'".

מעיריית נתניה נמסר: "מכתב שדולת הנשים התקבל בעירייה ותשובתנו תינתן לפונים".