הגן הנעול. "לא נוכל להמשיך במצב הזה", אמרו הורים

הורי הילדים הלומדים בגן כוכבית הופתעו לגלות ביום רביעי שלפני חג סוכות כי הכניסה למוסד החינוכי נעולה בשרשרות. על לוח המודעות מחוץ לגן היה תלוי דף שעליו הסביר אחד ההורים כי הגן נסגר במחאה על כך שעיריית נתניה ומשרד החינוך משבצים בגן דתי, ילדים של מבקשי מקלט מאריתריאה.

ההורים המופתעים סיפרו כי לא התקיימה ישיבה בה התקבלה החלטה משותפת על סגירת הגן כמחאה. לדבריהם, מחד לא ידעו מה לעשות עם ילדיהם, ומאידך גיסא כי על העירייה לפתור את בעיית השיבוץ של ילדי מבקשי המקלט במקום. אחד ההורים הודיע על סגירת הגן לעירייה, ששלחה עובד מטעמה שחתך את הכבלים ואיפשר להורים להכניס את ילדיהם, באיחור, למוסד החינוכי.

ההורים נסערים בעקבות החלטת העירייה לשבץ ילדים של מבקשי מקלט במקום. חלקם הודיע כי יצטרף להפגנה שמארגן "פורום צעירי צפון נתניה" בנושא. "לא נוכל להמשיך לחיות כך", אמר אחד האבות. "שלחנו את ילדינו לגן דתי ואנחנו רוצים שהוא יישאר כזה".

הפעילה החברתית אילת לבנבראון תומכת במאבק הורי הצפון. "נתניה עיר נהדרת שנותנת שירותים טובים לציבור הזרים", אמרה. "למה שלא נלמד מערים כמו חיפה, הרצליה וכפר סבא, שעמדו על המשמר בנושא? לבי עם הילדים הזרים שחלק נכבד מיום הלימודים יצטרכו לשנן הלכות דת ותפילות, דבר שלא יקרה בחינוך הממלכתי. עושים לילדים עוול כשמשבצים אותם בחינוך הדתי".

מהעירייה נמסר: "צר לנו על המקרה. חשוב להדגיש כי סוגיית ילדי העובדים הזרים היא לאומית מורכבת. העירייה עושה כל מאמץ כדי למצוא לה פתרון, שיאזן בין צרכיהם של התושבים לבין אלה של ילדי העובדים הזרים, שעל פי חוק מחויבת העירייה לקלוט אותם במערכת החינוך העירונית.

בהנחיית ראש העירייה, מרים פיירברג-איכר בוחנת העירייה כמה חלופות, לרבות פנייה שנעשתה למשרד החינוך בבקשה לאשר פתיחת כיתות גן נוספות, כאשר עד למציאת פתרון כולל – הופחת מס' הילדים בכל גן. במקביל הקימה העירייה יחידת אכיפה מיוחדת המטפלת בתופעות השהיה והמבנים הבלתי חוקיים בשוק העירוני".