שוק נתניה (צילום: איתמר רותם)

עיריית נתניה תפצה ב-7,000 שקל רוכב אופנוע, שנפל לתוך בור ניקוז ברחוב שהם בשוק נתניה וספג שפשוף קל בברך שמאל. כך פסק בחודש שעבר בית המשפט לתביעות קטנות בנתניה ביחס לתאונה, שהתרחשה בחודש מאי 2016.

לטענת הרוכב, התוצאה התרחשה לאחר מכך שאדם כלשהו פתח את הבור לצורך שטיפת השוק, תוך שימוש בברז שמונח בתוך בור הניקוז. לכן, לטענתו, מדובר במפגע במקום ציבורי במתחם של העירייה. בעקבות התאונה, הומלץ לרוכב על 11 ימי מנוחה, והוא הגיש תביעה נגד העירייה בסך 30 אלף שקל בגין הנזקים שנגרמו לו, לדבריו.

העירייה, מצדה, טענה כי לא קיבלה כל מידע ולא ידעה על היותו של הבור הפתוח, עד אשר פנה אליה הרוכב, באמצעות עו"ד, בדרישה לפצותו ב-50 אלף שקל, בטרם הגיש תביעה לבית המשפט.

העד מטעם העירייה, האחראי על ניקיון השוק, אמנם טען שכאשר העירייה מבצעת את ניקוי השוק תוך שימוש במים, הוא תמיד נוכח, אך לשאלת בית המשפט בנוגע לתאונה האמורה, השיב: "אם הרוכב טוען שבאותו ערב ניקו את השוק ממים בתוך הבור, זה יכול להיות נכון. אני משיב שזה לא מטעם העירייה. אין לי מושג מי ניקה. אנו מנקים לקראת החגים".

"העד היה לגמרי אדיש לגבי המקרה, וזה ברור לבית המשפט שלא טרח לבדוק את נסיבות האירוע כלל וכלל, אלא רק להתנער מאחריות", כתב השופט הרווי גרובס בהחלטתו.

תאגיד המים "מי נתניה", שנתבע גם הוא על ידי הרוכב וזוכה, טען כי היה ידוע לעירייה שבעלי החנויות בשוק, המחויבים לבצע ניקוי בסוף יום עבודה, היו פותחים את הבור וגונבים מים מתוכו, תוך שימוש בצינור. כתוצאה מה"מנהג" הזה, פנתה העירייה ל"מי נתניה" בבקשה להקים מתקן מעל הקרקע לצורך ניקוי השטח.

המהנדס הראשי של "מי נתניה" אף טען כי המתקן נבנה כתוצאה מהתאונה, טענה שהוכחשה על ידי העירייה, אם כי בפועל הוקם המתקן זמן לא רב אחרי התאונה.

"שוכנעתי שבעת האירוע היה בור פתוח, ועל פי התמונות שהוגשו בפני בית המשפט עולה, שמאן דהוא השתמש במים מתוך הבור תוך שימוש בצינור… אני סבור שהאחריות לכך מוטלת על העירייה, וזאת מכיוון שמכלל הראיות עולה בצורה חד משמעית שהמנהג הפסול שלפיו אנשים פותחים את הבור על מנת לשטוף את השוק, היה ידוע היטב לעירייה", הסביר השופט גרובס את החלטתו, "זו הסיבה שבגללה פעלה העירייה יחד עם 'מי נתניה' להקים מתקן מים מעל הרחוב לצורך ניקוי השוק".

עם זאת, מתח השופט ביקורת גם על הרוכב: "העתירה לסכום גלובלי של 30 אלף שקל היא מוגזמת ומופרכת. דובר בפגיעה מינורית ברגל שמאל... התובע לא הצליח להוכיח שקיבל טיפול רפואי נוסף בקשר לתאונה. כמו כן, על אף טענותיו שהפסיד פרנסה ונאלץ להעסיק אחרים בעסקו, לא הובאה בפני בית המשפט כל הוכחה על הפסד כספי כתוצאה מכך".

השופט קבע לזכות הרוכב סכום של 5,500 שקל, לפי תחשיב של 500 שקל עבור כל אחד מ-11 ימי היעדרותו מהעבודה, ועוד 1,500 שקל בגין יתר הוצאותיו, ובסך הכל 7,000 שקל.

מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "עיריית נתניה קיבלה את פסק הדין ובוחנת את הנושא".