קיבוץ יקום. יחובר בשביל אופניים למפגש הרכבת בבית יהושע | צילום: יוגב עמרני

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה אישרה שתי תוכניות לסלילת שבילי אופניים ביישובי המועצה האזורית חוף השרון. מדובר בתוכניות המשנות את ייעוד הקרקעות החקלאיות שמקשרות את אזור בית יהושע עם קיבוץ יקום, ומהוות חלק מתוכנית אב כוללת, לפיה כל יישובי המועצה: אודים, בית יהושע, בני ציון, תל יצחק, כפר נטר, חרוצים, בצרה, יקום, געש, שפיים, רשפון, ארסוף וגליל ים - יהיו מרושתים בשבילי אופניים, עד להרצליה ודרומה.

מדובר בשתי תוכניות שאושרו להפקדה, האחת - סלילת שביל שרוחבו שני מטרים מדרום לכביש 553 ולמושב בית יהושע ומצפון-מזרח לקיבוץ תל יצחק. שביל זה יתחבר בהמשך לתוכנית הנוספת - שביל שיוקם ממפגש הרכבת בבית יהושע ועד לקיבוץ יקום. שתי התוכניות נדונו תחילה בוועדה המקומית חוף השרון במהלך 2016 ולאחר קבלת האישורים וחוות דעת מגורמים שונים, דוגמת משרד האוצר והקרן הקיימת לישראל, החליטה הוועדה המחוזית שהתכנית ראויה להפקדה.

התוכנית מהווה גם חלק ממימוש תוכנית האב האסטרטגית הכוללת של המועצה, ששמה לה כיעד לפַתֵח "טבעת נופש מטרופולינית" בתחומיה. כחלק מזה מדובר על הקמת מסלולי הליכה ורכיבה על רצף של שטחים פתוחים, שטחי טבע ושטחי חקלאות. התוכנית כוללת הנחיות להגבלת ולחסימת גישה לכלי רכב ממונעים והגבלת בנייה מכל סוג בקרבת השבילים, וקושרת למעשה בעתיד את יישובי חוף השרון לתל אביב באמצעות שבילי אופניים ושבילים להולכי רגל.

"המועצה נמצאת במיקום מרכזי בין מטרופולין נתניה להרצליה וגוש דן", מסביר ראש המועצה, אלי ברכה, שהיה חבר הוועדה שאישרה את התוכניות. "המטרה שלנו כיום היא לאפשר לילדים ולבני הנוער להגיע ליישובים השונים, למרכזי החוגים והפעילויות בתחומי המועצה ולבית הספר המשותף, במינימום חציית כבישים. שתי התוכניות לשבילי אופניים שאושרו כעת, אמורות בעתיד לסייע לילדים להגיע בביטחה בלי לחצות כבישים סואנים, כאשר המטרה היא שבעתיד כל המועצה כולה תהיה מרושתת בשבילי אופניים ובשבילים להולכי רגל, כחלק מתוכנית אב אסטרטגית לחוף השרון".

עלות הפרויקט מוערכת בסכום של כעשרה מיליון שקל, כשתהיה השתתפות של משרדי הממשלה השונים בתקציב. ההערכה של המועצה האזורית חוף השרון היא, שתחילת העבודות של שתי התוכניות תהיה כבר במהלך שנת 2018.