בית המשפט בנתניה וניצולת שואה (צילום ארכיון: למצולמים אין קשר לידיעה)

האם יזם נדל"ן נתנייתי עקץ את הקשישה? ליליאנה בצלאל-גורטלר, ניצולת שואה בת 80, אשר התאלמנה בחודש יוני 2017 מבעלה יוסף בצלאל ז"ל, הגישה תביעה בסך 302 אלף שקלים נגד שיפוצניק ויזם מנתניה.

בתביעה שהוגשה בשבוע שעבר בבית משפט השלום בנתניה, באמצעות עו"ד דור חזקיה, ממשרד חזקיה-חכמון, נטען לעוקץ סביב עסקת רכישת נכס בארה"ב.

לפי התביעה, השיפוצניק היה מצוי בסביבת בני הזוג בצלאל-גורטלר כשנה לפני הפטירה והציג את עצמו כמי שבא לסייע להם וכאדם הגון אב לילדים ונשוי לבעלת גן ילדים בנתניה.

מעת לעת שילמו לו בני הזוג מאות אלפי שקלים על שיפוצים למיניהם. לאחר שבעלה נפטר, בתקופת האבל, הציע איש המקצוע לגורטלר לרכוש נכס בארה"ב.

היא שילמה לו מיד את מלוא הסכום שדרש 70 אלף דולר וחתמה על הסכם שנתן לה, אותו אשר כינה "השקעה משותפת". כספי השכירות מהנכס היו מיועדים לסייע לבנה דניאל גורטלר, פסנתרן ידוע מארה"ב.

צילום: דוברות המשטרה

בדיעבד הסתבר כי השיפוצניק רכש לפני כן לעצמו את הנכס בסכום של 42 אלף דולר והיה הצד השני של העסקה, ללא ידיעת גורטלר. השיפוצניק הסתיר גם את עמלתו ורווחיו.

על פי כתב התביעה, בהסכם הוא דאג שרק הוא ישלוט על הכספים ושיוזרמו לו, תשלומים שוטפים ועמלות מהנכס לכל חיי האלמנה וגם לאחר מותה יורשיה חייבים יהיו לשיפוצניק.

גורטלר טוענת שזוהי מרמה שתוכננה מראש וכי הוא הוליך אותה שולל. לטענתה, בדיעבד הבינה כי נפלה קורבן ופנתה לבנה לעזרה, ואז התגלתה התמונה האמיתית.

לפי התביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד חזקיה, נטען כי, השיפוצניק פעל בדרך נפסדת וניצל את מצוקתה של גורטלר כשנותרה לבדה וכי ההסכם מבוטל בשל הטעיה ועושק.

לטענת גורטלר, לשיפוצניק הייתה חזות תמימה ויש לו כשרון מיוחד "להסביר" כל דבר תוך שהוא גורם להתשה ובלבול. הוא טען מצידו שזכותו לממן על חשבונה את ההוצאות כמו טיסות לינה והקמת חברות בארה"ב, וסירב לבטל את ההסכם כי לדבריו, גורטלר תפסיד את כל הכסף עקב הוצאות של ברוקרים ועורכי דין.