פרופסור צבי ארד

פרופ' צבי ארד, מייסד המכללה האקדמית בנתניה, ומי שכיהן כנשיאה במשך 24 שנים נפטר הבוקר (א'). פרופ' ארד הותיר אחריו אישה, 3 ילדים, 7 נכדים ונינה.

פרופ' ארד, מתמטיקאי בעל שם בינלאומי שימש כרקטור ונשיא של אוניברסיטת בר אילן וייסד את המכללה האקדמית נתניה. לפרופ' ארד הייתה תרומה רבה לפיתוח ההשכלה הגבוהה בישראל. הוא מילא תפקידים מרכזיים בפיתוחה של אוניברסיטת בר אילן בתקופתו הוכפל מספר הסטודנטים באוניברסיטה. הוא קידם את המכללות האזוריות בצפת, ואשקלון ובעמק הירדן וזאת מתוך ראיה של קידום ההשכלה הגבוהה בישראל.

פרופ' ארד עמד בראש מכונים למתמטיקה וייסד יחד עם פרופ' ברנרד פינצ'וק את התכנית לנוער מוכשר במתמטיקה, בשיתוף עם אוניברסיטת בר אילן.

אלפי תלמידים ברחבי המדינה המשתתפים בתכנית מסיימים תואר ראשון במתמטיקה בגיל 19, לפני שירותם הצבאי.

פרופ' ארד יזם עשרות הסכמים לשיתוף פעולה אקדמי עם מוסדות מחקר חשובים ברחבי העולם.

בנתניה יזם פרופ' ארד ביחד עם ראשי העיר את הקמת המכללה האקדמית נתניה ובזכות פעילותו נבנה קמפוס מפואר.

פרופ' יעקב הרט, נשיא המכללה האקדמית נתניה: "צבי היה אדם מיוחד, מדען דגול שהשתייך לדור הנפילים. אוהב אנשים, אהב את משפחתו והיה ידיד אמיתי. בחזונו הקים מכללה לתפארת ואנו מבטיחים להמשיך את דרכו".

פרופ' סיני דויטש, משנה לנשיא המכללה, ידידו מזה 40 שנה, מרכין ראשו על אובדן אישיות אקדמית ממדרגה ראשונה, ואומר: "חסרונו של פרופ' ארד יורגש באקדמיה ויהיה קושי גדול מאוד למלא את מקומו החשוב".

ראש העיריית נתניה ספדה, לפרופ' צבי ארד- מייסד המכללה האקדמית נתניה

ראש העיר מריפ פיירברג ספדה לו: "בשנת 1993 נענה ליוזמתי כראש מינהל החינוך בעיריית נתניה להקמת מוסד אקדמי בעיר- יוזמה אשר קיבלה את ברכתו של מי שכיהן דאז כראש העירייה עו"ד יואל אלרואי, שאף הקצה לכך שטח, ולאחריו צבי פולג שקידם את המהלך.

המיקום של המכללה במזרח העיר תרם רבות לפיתוח של האזור ויצר את הגרעין שממנו פיתחנו יחד את שכונת קריית השרון, שהזינה את המכללה והמכללה הזינה אותה.

לאורך השנים הצליח פרופ' ארד להצעיד את המכללה בנועם הליכותיו, בדיבורו השקול ומלא החן, בולט בצניעותו. הרעיונות היו שלו ובכל עת התגייסתי לסייע לו להגשים את החלומות הללו עבור תושבי העיר נתניה ומדינת ישראל. הוא פעל רבות לקידום קשרי החוץ וביוזמתו נחתמו הסכמים לשיתוף פעולה מדעי עם עשרות מוסדות מחקר ברחבי העולם.

במהלך השנים הקשרים האישיים התפתחו בינינו למשפחתיים כמעט. במפגשים המשותפים עמו ועם רעייתו רבקה (שתיבדל לחיים ארוכים) חשנו יחד כי ההבנה, האמון וההערכה ההדדיים הובילו לפיתוח החזון.

לא אחת ציינתי בפניו כי כבוד הוא לי שעל תעודת ה M.A שלי מאוניברסיטת בר אילן חתום לא אחר מאשר ידידי היקר, פרופ' ארד.

כשהחליטה המכללה להעניק לי תואר דוקטור לשם כבוד היה זה מהרגעים החשובים ביותר לאורך העשייה הציבורית שלי. לאחרונה אף נרתמתי לרעיון שהובילה המכללה להקים מוזיאון למורשת אנוסי ספרד, ואעשה ככל שביכולתי להגשים את החזון שלו גם בתחום זה.

אלברט איינשטיין אמר פעם: "מטרת החינוך צריכה להיות: אנשים המצטיינים בעצמאות – במחשבה ובמעשה – ועם זאת רואים בשירות למען הכלל את משימת חייהם העיקרית", כזה היה פרופ' ארד, מורה של סטודנטים וחוקרים המצטיינים בעצמאות מחשבתית ופורצי דרך, הכל מתוך רצון לפעול למען הקהילה.

פרופ' ארד הותיר את חותמו, העיר נתניה ותושביה מוקירים לו היום תודה ענקית.

יהי זכרו ברוך".