עובד עם מפוח עלים (צילום: אבי מועלם)

גם אתם מתעוררים בבוקר מרעש מחריש אוזניים באדיבות הגנן השכונתי? או מופרעים בשגרת חייכם בתוך ביתכם כתוצאה מרעש רב הנובע משימוש במפוח עלים?

גננים רבים משתמשים במפוחי עלים גם בחצרות אזורי מגורים על אף שהשימוש במפוח עלים אסור על פי תקנה 13א לתקנות למניעת מפגעים (מניעת רעש). על פי החוק שנחקק בשנת 1992, אין להפעיל ציוד גינון מרעיש באזורי מגורים בין השעות שבע בבוקר לשבע בערב.

מפוח עלים, כך נקבע על פי החוק אסור להפעיל בכל שעה שהיא. המכשיר שאוסף עלים ומשמש לניקוי רחובות גורם לרעש רב ומטריד ולכן אסור באזורי מגורים.

בשבוע שעבר תיעד תושב נתניה המתגורר ברחוב יהודה הלוי 46 שימוש מטריד במפוח עלים, השעה 8:30 בבוקר. "הסרטתי מחלון ביתי גנן שהשתמש במפוח עלים או מפוח חשמלי בניגוד לחוק באחד הבניינים ממול, יש חוק ארצי שיזם חבר המועצה דאז אדיר בנימיני, וחוקק אותו היועמ"ש דאז יהודה ויינשטיין, שאוסר שימוש בכל סוגי המפוחים למיניהם".

לטענתו בנתניה אין אכיפה: "הגננים משתמשים באין מפריע בניגוד לחוק. מדוע העירייה לא דואגת לאכוף ולאסור על הגננים להשתמש בהם?" שואל הדייר שצילם את הסרטון.

תושבת צפון העיר הסובלת ממפגע רעש דומה מוסיפה: "לפחות פעמיים בשבוע ישנו תחת ביתי שימוש במכשיר גינון או מפוח עלים מחריש אוזניים. בעוד שהגנן מרכיב אוזניות למניעת הרעש כל דיירי הבית המשותף סובלים במשך זמן ממושך מהרעש מחריש האוזניים. ישנו חוק שאוסר שימוש במכשיר זה אך נראה כי אין דין ואין דיין".

תגובת העירייה: "נדגיש כי כל אדם שמפעיל מפוח בניגוד לחוק תתבצע אכיפה כנגדו ע"י הפיקוח העירוני.

כל קבלני הגינון מצוידים במכונת שטיפה, במקום מפוח, ובמידה וישתמשו בניגוד לחוק ויתפסו תתבצע אכיפה נגדם באמצעות קנסות וזאת על פי החוזה שבין העירייה לקבלן, ובנוסף באמצעות הפיקוח העירוני במסגרת אכיפת חוקי העזר העירוניים."