אימהות לילדים אלרגיים (צילום: קובי קואנקס)

"זה לא פייר", אמר השבוע תלמיד כיתה א' מנתניה, כששמע שהסייעת הרפואית הצמודה אליו לא תלווה אותו בשנה הבאה. הוא אלרגי לאגוזים ברמה כזאת, שאם הוא נוגע בהם, הוא עלול למות. על פרק כף ידו הוא עונד צמיד, ועליו הוראות מה עושים במקרה של התקף אלרגיה, כדי להציל את חייו.

"מה אתם הייתם עושים, אילו הילדים שלכם היו אלרגיים ועלולים למות, והיו לוקחים מכם את הסייעת הרפואית? אני שואל את כל מי שהחליט", הוא הוסיף, ופנה אל אמו, נאווה תנעמי, שגם היא חסרת אונים מול ההחלטה של משרד החינוך ומשרד הבריאות, שהודיעו, כי משרות הסייעות הרפואיות בגן ובכיתות בית הספר היסודי יקוצצו.

"אפילו הריח מסוכן"

על פי ההנחיה החדשה, בכל מוסד חינוכי יהיה גורם אחד בלבד שיהיה ממונה על הנושא. בעקבות ההחלטה, הצטרפו הורים מנתניה למאבק הארצי, במטרה להשאיר את הסייעות הרפואיות בגנים ובבתי הספר, למען ילדיהם, שהאלרגיה שלהם מוגדרת כ"מסכנת חיים". הם אף מאיימים כי לא ישלחו את ילדיהם לבתי הספר.

בימים אלה הם נערכים לפנות לבג"צ בעניין. בשבוע שעבר איימה הסתדרות המורים, כי תשבית את מערכת הלימודים ותנקוט עיצומים, אם שר הבריאות ומשרד החינוך לא יחזרו בהם מההחלטה. "עובדי הוראה אינם רופאים, והאחריות לא יכולה להיות מוטלת עליהם", אמרה מנכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד. גם ארגון הגננות הודיע כי הוא מתנגד להחלטה.

בנתניה יש 100 ילדים הסובלים מאלרגיות חריפות, ברחבי הארץ המספר עומד על 1,500. הסייעות הצמודות דואגות שהסביבה של הילדים תהיה סטרילית. הן מיומנות בהזרקת אפיפן - הטיפול במקרה של סכנת חיים, אם הילד נחשף לאלרגן.

את האלרגיה של בנה גילתה תנעמי כשהיה בן שנה, וטעם עוגייה של פסח: "בתוך שניות הוא התנפח והחל להיחנק", היא נזכרת. "טסתי למוקד חירום, אוחזת בידי את שקית העוגיות. הרופא הבין מיד כי מדובר באלרגיה, והזריק לבני אפיפן. רק כשהגעתי לרופא מומחה לאלרגיה, שוב עם השקית ביד, הבנתי כי מדובר באלרגיה מסכנת חיים".

לדברי תנעמי, גם ריח עלול להיות הרה אסון: "בני ישב אצל דודו בסלון וצפה בטלוויזיה, כשבחצר האחורית פרח עץ פקאן. בתוך שניות הוא החל להתגרד ועיניו התנפחו. במקרה אחר ישבנו אצל חברה, שעל שולחנה היתה קערית אגוזים. רק מהריח הוא התחיל לחרחר. ילד קטן לא יבדוק בקרב חברי הכיתה, מי הביא חטיפים שהוא חייב להתרחק מהם, והוא לא יוכל להזריק לעצמו ברגע האמת".

תנעמי נוהגת ללכת עם בנה לכל מסיבת יום הולדת, כשפעמים רבות היא מביאה בעצמה את העוגה למסיבה. "במסיבה אני, כביכול, הסייעת הרפואית", היא מסבירה. "כשלא תהיה סייעת בכיתה, לא יהיה לו את מי לשאול, הוא יהיה חסר הגנה וחשוף לסכנת חיים מיידית. כשהוא היה בצהרון, שם אין סייעת רפואית, העברתי הדרכה לסייעות ולאנשי הקייטרינג. תמונתו היתה תלויה בגדול על המקרר, ולמרות זאת, כשהגיעה ממלאת מקום, היא נתנה לו עוגת אגוזים. במקרה בדיוק הגעתי לגן, ומנעתי התקף אלרגיה".

בתו של אבנר קצב, מכפר יונה, אלרגית לחלב. הוא מספר: "את האלרגיה של בתנו בת החמש גילינו כשסיימה לינוק ועברה לחלב. לא פעם הצלנו אותה באמצעות הזרקה, תוך קריאה לאמבולנס. סייעת רפואית יודעת להזריק, אך אין לה ממלאת מקום, וכשהיא נעדרת מהעבודה, אני משאיר את הילדה בבית. הורים רבים לילדים אלרגיים מאבדים ימי עבודה, ופרנסתם נפגעת. כמקדם בטיחות, העברתי הדרכה לשומר הגן. הבאתי תפוח אדמה ותירגלתי אתו הזרקת אפיפן. קרה שבתי קיבלה נשיקה מאשת חינוך, ששתתה נס קפה חצי שעה לפני שנכנסה לביתנו, והילדה מיד התנפחה".

צמיד אלרגייה (צילום באדיבות המשפחה)

"הוא נחנק מולי"

אם לילד בן ארבע מספרת, כי כאשר בנה נפגע מאלרגן, הוא נוטה לשבת בצד. "הוא מתנפח ונעשה אדיש, ואם לא תהיה סייעת, יחשבו שהוא משחק ולא ישימו לב אליו, ונאבד אותו, חלילה. הגננת ביקשה שאוציא את המזרק מהילקוט שלו, מחשש שהילדים יגיעו אליו במקרה, ועכשיו המזרק מונח במקרר שבגן.

"אני תוהה מה יקרה כשהוא יעלה לכיתה א', ולא תהיה לו סייעת רפואית צמודה. מה, הוא ירוץ לחפש את המורה בחדר המורים? הדגישו בפנינו, כי במקרה שלו מדובר בשניות עד למוות".

לפני שלושה חודשים גילתה דניאלה גזית, שבנה בן החמש אלרגי. "במקרה הוא אפה אתי עוגת אגוזים, נגע בעיסה, התנפח בפנים, בעיניים, בשפתיים ונחנק לי מול העיניים", היא מספרת. "בדיקות העלו, כי במקרה שלו, אם לא יקבל עזרה בתוך רבע שעה - הוא עלול למות, כי אצלו יש גם מורכבות האסטמה. עוד הסבירו, שהוא חי על 'זמן שאול', וכי מיד לאחר ההזרקה יש לפנותו לבית חולים. קיבלנו סייעת רפואית, שנוכחותה בגן חשובה גם להורים. הימצאות סייעת רפואית בסביבתו זה עניין של חיים ומוות".

בתה של שני ניסן אלרגית לביצים לא מבושלות ולאגוזים. "בלי סייעת רפואית לא אשלח אותה בכלל לגן", היא אומרת. "גננת ומורה הם לא השומרים של ילדים אלרגיים. תפקידם ללמד ולחנך, ולא להיות טרודים באחריות לחיי התלמיד".

"קיבלה נשיקה מאישה ששתתה קפה ומיד התנפחה" (צילום: באדיבות המשפחה)

שמחה שמואל, הממונה על הרווחה במועצת העיר, ונציגת המורים הדתיים בהסתדרות המורים בנתניה ובסביבה, מסרה: "זו החלטה מסכנת חיים. האם מחכים שיקרה משהו, ואז ישאלו של מי האחריות?".

ממשרד הבריאות נמסר: "לאחר בחינה משותפת ודיונים שנערכו בין משרדי החינוך והבריאות, ובהתייעצות עם איגוד רופאי האלרגיה ועם נציגי החולים, סוכם, כי החל משנת הלימודים הבאה לא יהיו סייעות לילדים אלרגניים במערכת החינוך. המענה לתלמידים עם אלרגיה למזון יהיה מענה סביבתי, למניעת החשיפה, על פי חוזר מנכ"ל משרד החינוך, אשר גם מתייחס למענה במקרה חירום".

תגובת העירייה: "בנתניה  נדרשים  כ-100 תלמידים לסייעת רפואית. מדובר בהחלטה גורפת, המתייחסת לכלל הרשויות ולא רק לנתניה ומטילה עליהן עומס תקציבי נוסף. מכאן יש להניח שהמענה והפתרון יתקבלו ברמה הארצית. אנו נמשיך ונעקוב בנושא".