אגרנות כפייתית (צילום: לירן טטרו)

אגרנות היא הפרעה שבמסגרתה אנשים אוספים בכפייתיות חפצים שהם לא צריכים, עד לרמה של בלאגן איום בבית.

בית הדין הרבני האזורי בנתניה פסק לאחרונה על גירושין בהסכמה בין בני זוג, בשל בזבזנות ואגירת חפצים כפייתית מצד הבעל. בני הזוג נישאו בשנת 1999 ולהם שלושה ילדים קטינים.

הבעל, שהגיש בתחילת שנת 2016 תביעת גירושין נגד אשתו, עזב את הבית במהלך אותה שנה. לטענתו, האישה השפילה אותו מילולית על יד הילדים: "יום אחד עף לעברי כיסא...היא הייתה הפוסקת בכל דבר...אני יודע שיש לי בעיות – בזבזנות, יש לי בעיה שאני קונה, אולי אוגר".

בית הדין שאל הזוג השיב:

לשאלת בית הדין מתי היו יחסי אישות ביניהם, ענה הבעל: "אולי פעם בשנה."

לשאלת בית הדין לאישה: "כיוון שהבעל פתח תביעת גירושין, האם את מוכנה להתגרש? "ענתה האישה: "הוא הרים עליי יד לפני חמישה חודשים ולא פניתי למשטרה". הבעל הגיב: "לא הרמתי עליה בחיים יד."

לשאלת בית הדין: "חדר השינה שלכם מחסן?" השיב הבעל: "זה שאגרתי דברים זה נכון, אבל לכל אחד יש את היציאות שלו."

בהמשך הדיון הבהירו הצדדים כי הם מסכימים לגירושין. לקראת סוף הדיון העלתה באת כוח האישה את נושא החובות ואת בזבזנותו של הבעל.

יש לכם חובות? על כך ענה עורך דין הבעל: "הבעיה שלו מוכרת, צריך להתחשב בזה, הוא מטופל פסיכיאטרית – אי אפשר להתעלם מזה."

הבעל: "לא היו יחסי אישות. סבלתי מאלימות מילולית".

בית הדין: "למה לא היו יחסי אישות?".

הבעל: "בגללה...היא התעצבנה פעם באיזו ארוחה וזרקה עליי כיסא".

האישה: "זה לא נכון".

הבעל: "אני מעולם לא הרמתי יד. נכון שיש לי את האגרנות – כמה פעמים זרקת לי דברים...יש לי את הבעיות שלי, אבל גם לה יש את הסיפור שלה, היא לא צדיקה".

עורך דין האישה: "אף אחד לא מושלם, אבל שאדם סובל מאיזו הפרעה ומודה בזה, אז לבוא ולטעון שהיא לא קיבלה אותו כמו שהוא והיא הוציאה לו דברים כי היא חיה כמו במחסן – לבוא ולומר בגלל זה שהיא מורדת, אף פעם לא שמעתי דבר כזה".

האישה: "אני לא יכולה לקיים יחסי מין בתוך מחסן...הבאתי אנשים מקצועיים, אמרתי 'בואו תתמכו בנו נפשית ומקצועית'."

עורך הדין הבעל: "כשאדם יש לו דבר שלא בשליטה, אז מתחשבים בו".

בדיון נוסף הכחיש הבעל שהייתה אלימות כלפי האישה אלא שכאשר "קרעה את הדברים" – "רק הדפתי אותה שלא תקרע, לא הרמתי עליה יד." הבעל נשאל אם התבקש לפנות את הדברים מחדר השינה משום שהאישה "מרגישה שחיה במחסן", וענה: "כמה פעמים עשיתי סדר, אבל נשארו דברים תמיד."