רני שמאל, טומי ימין | צילום: באדיבות המשפחה

תקופה ארוכה שהוריו של רני שלו בן ה-4 מנתניה חשדו שמשהו לא תקין בשמיעתו. הדבר היה ברור יותר כשהשוו את תפקדו השפתי לאחיו התאום, טומי. המשפחה פקדה רופאים רבים שלא מצאו את הבעיה. וכך, סבל רני בשנתיים האחרונות מירידה בשמיעה.

"לא הייתי רגועה בקשר לדיבור של רני, יש לי בת גדולה, ואח תאום לרני שהיו עבורי מקור להשוואה, והרגשתיש משהו לא לגמרי בסדר. לקחנו אותו לרופאים רבים, ושילמנו כסף רב למומחים, אבל אף אחד לא מצא את הסיבה". מספרת יעל שלו, אימו של רני, "שמתי לב שרק כשדיברנו בקול רם הוא הצליח לשמוע, לפעמים הוא היה אומר לי שהוא לא שומע, ומצביע על אוזנו. הוא היה עצבני במקרים כאלה, ואני לא יכולתי להאשים אותו. הרגשתי מתוסכלת שאנחנו לא יכולים לעזור לו".

הסיבה לירידה בשמיעה הצליחה להפתיע את כולם

בבדיקת שמיעה שביצעו התגלה כי אכן, רני אינו שומע קולות מתחת ל45 דציבלים. לאחר בדיקות רבות, רופא בקופת החולים של מכבי הצליח לאבחן את הבעיה המפתיעה, מסתבר שבעבר, בהיותו פעוט, בעת טיול, שיחק רני בחולות והשתעשע עם זרעי עץ אקליפטוס שדחף לשתי אוזניו. עם הזמן הזרעים הגדולים שקוטרם כחמישה מילמטרים צופו בשעווה שהקשתה על הרופאים להבחין בהם.

הזרעים נמצאו בתוך האוזן | צילום: באדיבות המשפחה

לאחר שהוצעו הזרעים מאוזנו של רני, הוא חזר לשמוע, וגם קשיי הדיבור שלו נפסקו. "הוא היה מדבר בצעקות או בלחישות", סיפרה האם, "הייתה לו בעיה לבטא כמה מהאותיות, כך שאפילו את שמו התקשה לבטא ונהג לומר אני במקום רני. מאז שהוצאו הזרעים השיפור היה דרמטי. הוא שמע טוב יותר, והתחיל לתקשר כמו ילד גדול יותר, כאילו גדל תוך כמה שבועות בשנתיים".

ד"ר דורון שינדל, בדק את שני העיגולים השחורים שהוצאו מאוזנו של רמי, והתברר שמדובר בזרעים ובעלים שנכנסו לאוזן לפני כשנתיים. לדבריו, ילדים נוהגים לאזן כשהם דוחפים דברים לאוזניים, "ניגשתי לרני הקטן והתחלנו לנהל שיחה. בזמן שהוא יושב על ברכי הוריו, התחלתי לנקות את האוזן וגיליתי עצם קשה שתקוע בתוך האוזן ועטוף שעווה שחורה.

מכיוון שילדים נוהגים לאזן כשהם דוחפים דברים לאוזניים, מייד בדקתי מה קורה באוזן השנייה וגיליתי שגם שם תקוע זרע עטוף שעווה שחורה. המזל הגדול הוא שהאוזן היא איבר יבש יחסית שלא בא במגע עם מים ולחות, אחרת הזרעים יכלו לנבוט בתוכה", סיפר ד"ר שינדל, מומחה אף אוזן גרון של מכבי שירותי בריאות שטיפל בילד.