רוקסי פרג'ון, מורה בת 35 מנתניה לא חשבה שכך זה יגמר: היא הגיעה לפני כשבוע למוקד הרפואה הדחופה של מכבי שירותי בריאות בעיר עם כאבי שיניים ולסתות שהציקו לה במהלך היום.

למוקד היא הגיעה יחד עם בעלה בשעה 20:00 שם קיבל אותם ד"ר מוחמד רביע, מתמחה ברפואת משפחה. רוקסי הייתה בטוחה שמדובר בכאב שמעיד על דלקת שניים ועייפות כללית מיום העבודה "אני עובדת עם ילדים כך שעייפות זה משהו מתבקש בסוף היום, אבל הכאבים בשיניים ובלסת היו מוזרים ולכן החלטתי ללכת למוקד" היא משחזרת.

ד"ר רביע ורקסי פרגון | צילום: שירותי בריאות כללית

ד"ר רביע קיבל את פרג'ון ולקח מדדים קליניים, על סמך התחושות שתיארה, ביקש לבצע גם בדיקת א.ק.ג במוקד כדי לשלול אבחנות אחרות. על אף שבדיקת הא.ק.ג חזרה תקינה, ד"ר רביע החליט להפנות את רוקסי לבדיקות דם מסוג טרופונין הבודקות את רמת האנזים של הלב בדם.

"יש שני רבדים לכל מקרה קליני- המדדים הטכניים והתיאור של המטופל. על סמך מה שרוקסי תיארה, הבנתי שכנראה מדובר בהתקף לב ולכן לא הסתמכתי על הבדיקות התקינות ובקשתי להמשיך בירור", ציין הד"ר.

רוקסי שלא תיארה לעצמה שהרופא חושש שהיא עוברת התקף לב, שתפה אותו כי היא מתכוונת ללכת למיון למחרת בבוקר. ד"ר רביע התעקש שתלך לבצע את הבדיקה מייד ולא תחכה לבוקר, כדי לא להלחיץ אותה, הוא הסביר שמדובר בבדיקה קצרה שלא תעכב אותה בבית החולים "במקרים כאלה כל דקה חשובה, אם היא הייתה מחכה לבוקר, ההשלכות היו יכולות להיות חמורות ואולי בלתי הפיך".

עקשנותו של הרופא התבררה כמצילת חיים. רוקסי הגיעה למיון שם בצעו את הבדיקה ובה התגלה כי היא עוברת התקף לב, דבר שהפתיע את רופאי בית החולים מפאת גילה הצעיר ומצבה הרפואי התקין. היא הובהלה לחדר הניתוח לצנתור לב דחוף ולאחר מכן אושפזה בטיפול נמרץ למשך שבוע ימים לצורך טיפול ומעקב "הרופאים בבית החולים לא הבינו למה קבלתי הפניה לבדיקות אנזים בדם, רק כשהגיעו תוצאות הבדיקה התברר להם וגם לי שד"ר רביע אבחן במדויק את המקרה מהרגע הראשון, הם אמרו שיצאתי ממש בזול".

התקף הלב לא היה ההפתעה היחידה שציפתה לרוקסי באותו יום, במסגרת סדרת בדיקות שעברה בבית החולים, התגלה חור מולד בין מחיצות הלב, שכלל לא ידעה על קיומו "הגילוי של ד"ר רביע גרם לי להגיע לבית החולים, שם לא רק ניצלתי מהתקף לב חמור, אלא גם גיליתי חור מולד בלב שכלל לא ידעתי עליו ורק בנס לא גרם לי נזק בלתי הפיך. עכשיו אני בסדרת בדיקות ופגישות עם רופאים כדי להחליט איך לטפל בזה" היא מספרת.

רוקסי חזרה לביתה ובימים אלו מתאוששת וחוזרת לשגרה "ד"ר רביע הציל אותי פעמיים. גם מהתקף לב וגם, על הדרך, מנזק בלתי הפיך שיכול היה לגרום החור בלב, שבכלל לא ידעתי על קיומו" היא מסכמת. ד"ר רביע מוסיף "התסמינים של התקף לב לא תמיד קלאסיים כמו בספרות הרפואית ולכן חשוב מאוד להיות עירניים וזהירים. אישה שסובלת מכאבים בשיניים ובאזור הלסת בשילוב של עייפות, חולשה או לחץ בחזה, כדאי שתפנה לרופא או למוקד כדי להיבדק ע"י רופא".