שחר לוי, בן 31 מנתניה, סבל לפני כחודש מכאבי בטן ובחילות שנראו כמו קלקול קיבה. הוא המתין כמה ימים בתקווה שהכאבים והתחושה הרעה יחלפו, אך המצב רק החמיר. לאחר כמה ימים הוא פנה למוקד "מכבי שירותי בריאות" בנתניה ופגש את ד"ר מוחמד רביע, מתמחה ברפואת משפחה.

ד"ר רביע בדק מדדים קליניים ונתן לשחר עירוי נוזלים כדי לאושש את גופו. מעבר לתסמינים הקלאסיים של קלקול קיבה, הבחין ד"ר רביע ששחר סובל מחולשה וחוסר חיוניות קיצוניים, שאינם מתאימים לקלקול קיבה שחולף בדרך כלל תוך ימים ספורים בעזרת טיפול תומך. 

"קלקול קיבה עלול לגרום לאיבוד של נוזלים ומלחים, ולכן חשוב, לפני הכל, לשתות הרבה", מסביר ד"ר רביע. לאחר ששחר לא הצליח להתאושש, התעקש ד"ר רביע לבצע תרבית דם, בנוסף לבדיקות השגרתיות.

שחר לוי | צילום: עצמי

"לא הבנתי למה הוא מתעקש על הבדיקה הזאת, אבל בדיעבד הסתבר שזה היה הפיצוח למצב שלי", משחזר שחר. ד"ר רביע הפנה את שחר להמשך קבלת אנטיביוטיקה בבית החולים, לשם מגיעות תוצאות תרבית הדם שנלקחו במכבי.

מתוצאות התרבית עלה כי לגופו של שחר חדר חיידק שמקורו בחלל הפה. ככל הנראה, בזמן צחצוח השיניים שחר נפצע, וכך הצליח החיידק לחדור למחזור הדם.

מדובר בחיידק מסוג Aggregatibactor , שמצוי בעיקר בחלל הפה ויכול לגרום לדלקת חניכיים ולדלקת פנים הלב. חדירתו למחזור הדם היא תופעה מאוד מסוכנת. החיידק גרם לזיהום במערכת הדם של שחר, ואלמלא היה מתחיל טיפול אנטיביוטי בזמן, החיידק עלול היה לסכן את חייו.

לאחר פענוח המקרה, המשיך שחר להגיע  למוקד יום של מכבי כדי לקבל טיפול אנטיביוטי בעירוי כדי למנוע התפשטות ולחסל את החיידק. "לא העליתי בדעתי שקלקול קיבה תמים יתברר כחיידק אלים ומסוכן שסיכן אותי", מספר שחר, "הבנתי שהמקרה שלי מאוד נדיר ולכן מעכשיו אני איאלץ להיות זהיר יותר ולקחת טיפול אנטיביוטי אחרי כל פציעה או טיפול שיניים הכי קטן".

ד"ר רביע: "אין צורך להיבהל מכל פציעה קטנה בצחצוח שיניים. המקרה של שחר נדיר מאוד וקורה לחלק קטן באוכלוסייה. אם סובלים מכאבי בטן ותסמינים של קלקול קיבה ולא חל שיפור במשך כמה ימים, כדאי לפנות לרופא כדי לוודא שאכן מדובר רק בקלקול קיבה".