יו"ר האופוזיציה במועצת העיר נתניה, הרצל קרן, שלח השבוע מכתב ליועצת המשפטית לעירייה, נילי ארז, ובו דרש, כי העירייה תגיש תלונה במשטרה נגד שרה גזית, מנהלת אגף תכנון ועיצוב עיר במינהל ההנדסה, ותשעה אותה מתפקידה.

בשבוע שעבר פורסם ב"ידיעות נתניה", כי בעירייה מתכוונים לערוך חקירה פנימית בדבר ניגוד עניינים אפשרי שהיה לגזית, בכך כי בעת שהיתה שותפה להכנת תוכנית השלד לשכונה נת/542 א', החזיקה בקרקע בשטח התוכנית, בלי שהצהירה על כך. בעירייה אף שוקלים את העברת גזית, אדריכלית ועובדת ותיקה, מתפקידה.

"על פי הדין והפסיקה, בהתנהלות העובדת יש, לכאורה, הפרת אמונים מהסוג החמור, המחייב נקיטת אמצעים משמעתיים ופליליים בהתאם כנגדה, ובכלל זה, לדעתי, הגשת תלונה רשמית וחקירת משטרה", כתב קרן ליועצת המשפטית.

שרה גזית. "החקירה עתידה להתקיים מיד עם שובה מחופשה" | צילום: עיריית נתניה

הפרשה התפוצצה בחודש שעבר, לאחר שהממונה על מינהל ההנדסה וחבר ועדת המשנה לתכנון ולבנייה, נפתלי בחטיאר ("נתניה ביתנו"), העביר לחברי הוועדה וליועצת המשפטית מייל שקיבל מיזם מקומי, ובו טענות על ניגודי עניינים של חלק מהמעורבים בהכנת התוכנית, וביניהם גזית. בעקבות הטענות, נדחה דיון שתוכנן לאישור התוכנית, ובישיבה העוקבת של ועדת המשנה, שנערכה לפני שבועיים, העביר מהנדס העיר, אבנר אקרמן, את התייחסותו אליהן בכתב.

"כל בעלי התפקידים שלכאורה ולמראית עין היו בעלי עניין בקרקע, ושהיו מעורבים בקידומה של תוכנית השלד, הוצאו מכל מעורבות בתכנון", הבהיר אקרמן, "שרה גזית והכפופים לה הפסיקו גם הם את הטיפול בתוכנית... התוכנית המובאת כעת לאישור הוועדה היא אחרת מזאת שנערכה בשעתו על ידי הגורמים המוזכרים לעיל".

לנוכח הדברים, אישרו חברי הוועדה את תוכנית השלד לאזור הנרחב, הגובל בציר בן גוריון במערב ובדרך בן צבי ממזרח. התוכנית מאפשרת הקמה של עד 6,000 יחידות דיור ובשטחה מתוכננת לקום קריית הממשלה החדשה.

הרצל קרן  (צילום: אסף פרידמן)

"אם מהנדס העיר החליף את צוות התכנון לפני קבלת המייל, כפי שהוא טוען, אז מדוע הוא התכוון להגיש את התוכנית הקודמת לאישור הוועדה? מדוע לא הגיש מראש את התוכנית המתוקנת, שאושרה בישיבה שלאחר מכן? ומדוע הוא לא עידכן את חברי הוועדה מראש בשינויים שחלו בהרכב הצוות המתכנן?", תהה בחטיאר. "אני לא מבין למה היינו צריכים לעבור את כל ההליך הלא נעים הזה מכל הבחינות, כולל פגיעה בתדמית ובאמינות העירייה, ובעובדי מינהל ההנדסה בפרט".

בתוך כך מתברר, כי בשנה שעברה גיבש אקרמן תוכנית לרה-ארגון במינהל ההנדסה, שבמסגרתה סמכויותיה של גזית היו נפגעות. גזית התקוממה, שלחה מכתב מחאה לאקרמן ולמנכ"ל העירייה, אבי בן חמו. בסופו של דבר, גנז מהנדס העיר את התוכנית.

מעיריית נתניה נמסר: "הוגשה נגד העובדת קובלנה משמעתית והנושא מצוי בחקירה פנימית".