הרב כץ בבית הכנסת. "היה נורא לראות את זה" |  צילום: אסף פרידמן

כשהמתפללים ב"בית הכנסת החדש" ברחוב מקדונלד בצפון העיר נתניה הגיעו לתפילת שחרית בבוקר השבת שעברה, הם הוכו בתדהמה. על קירות המבנה בן 46 השנים רוססו כתובות נאצה, כוכבים, וצלב הפוך, המזוהים עם כת השטן. על המדרכה מחוץ לדלתות בית הכנסת היו זרוקים ספרי קודש חרוכים וחזייה צבעונית שרופה. בנוסף, נמצאו באזור שאריות של קטשופ שהותז לכל עבר, כנראה כדי לדמות דם.

המשטרה נחושה

עם יתר המתפללים באותו בוקר שבת נחשף למחזה הקשה גם הרב רפאל כץ, רב בית הכנסת זה 15 שנה. מעבר לערך הרוחני העצום שיש למקום בעבורו, הוא רואה בו גם בית שני. "היה נורא לראות את זה", הוא מספר בכאב, "לא ידענו מה לעשות, האם לדווח למישהו או להמתין עד מוצאי השבת, כי בכל זאת מדובר ביום שבתון.

קראו גם ||  תושבים כועסים: "בתי הכנסת בנתניה ובירושלים לא זהים? רק שם מזועזעים?"

• אלמונים ביצעו ונדליזם מכוער והשחתה בבית הכנסת הרפורמי בנתניה

• לכל העדכונים בזמן אמת - הצטרפו ל"מיינט נתניה" בוואטסאפ - קבוצה שקטה של חדשות ודיווחים בלבד!

"בסוף החלטנו לחכות שהשבת תצא, אבל היו מתפללים שלא יכלו לשאת את הביזיון, והכניסו את הספרים השרופים לארון השמות (ארון שבו מניחים כתבי קודש שיצאו משימוש, אך אין אפשרות לזרוק אותם, כי מופיע בהם שם אלוהים)".

"אמנם אין מדובר בגילוי של אנטישמיות טהורה בצורתה הקלאסית, אבל זה בהחלט פשע שנאה לכל דבר, וזאת פגיעה עזה וכואבת במקום קדוש"

במוצאי שבת, בחנו אנשי בית הכנסת את צילומי מצלמות האבטחה במקום, וגילו שהמשחיתים האלמונים הגיעו למקום בליל שבת, בשעה 1:50, כשפניהם מכוסים בקפוצ'ונים. ההשחתה ארכה כחמש-שש דקות. תחילה הם ריססו את כתובות הנאצה, אחר כך שרפו ספרי קודש וחזייה שהביאו עמם, והשליכו אותם סמוך לכניסה למבנה, ולבסוף התיזו במקום קטשופ.

עם צאת השבת יידע צוות בית הכנסת את המשטרה על האירוע, והיא פתחה מיד בחקירה. "אני חייב לציין שהמשטרה עשתה עבודה מדהימה", אומר הרב כץ. "הגיעו למקום צוותים מיוחדים, אנשי זיהוי פלילי וחוקרים, ונכחו שם עוד כ-24 שעות אחרי הקריאה. ניכר, כי המשטרה רואה את המקרה בחומרה רבה, ונחושה למנוע הישנות של מקרה כזה".

הרב כץ בבית הכנסת |  צילום: אסף פרידמן

זו הפעם השנייה שבית הכנסת נופל קורבן לוונדליזם מסוג זה. בפעם הראשונה, לפני חמישה חודשים, ערב שמחת תורה, דפוס הפעולה היה דומה. גם אז, המשחיתים הגיעו באישון לילה וציירו בגרפיטי את סמלי כת השטן על קירותיו החיצוניים של המקום. אלא שאז הם לא שרפו דבר, ולא השאירו חפצים מבזים בסביבת בית הכנסת. "כשזה קורה בפעם השנייה הכאב כפול", משתף הרב כץ, "מה גם, שיש תחושה של הסלמה בפעולות, וזה לחלוטין מטיל אימה. אנחנו לא רוצים חלילה לחשוב שיגיעו ימים וישחטו כאן חתולים".

לדברי הרב כץ, אין כיוון קונקרטי שאליו ניתן להפנות אצבע מאשימה, כאחראי למעשים. "סמוך לבית הכנסת עומד בניין נטוש, שבלילות מגיעים אליו כל מיני אנשים כדי לשתות אלכוהול, לעשן ולהשתמש בסמים. המשטרה מודעת לבעיה הזאת, אך אני לא יכול להצביע על קשר של האנשים הללו למקרה, ואין לי יכולת להעריך בוודאות", הוא אומר.

פעולות שנאה

בית הכנסת החדש הוקם בשנת 1973, על ידי קבוצת עולים מדרום אפריקה, מארצות הברית, מקנדה ומאנגליה, שחשו את האווירה העכורה בארץ אחרי מלחמת יום הכיפורים, ורצו לעשות מעשה כדי לרומם את מצב הרוח בעיר.

כיום משמש בית הכנסת בעיקר קהילות מגוונות של עולים, מהמדינות הנ"ל, וגם מאוסטרליה ומשווייץ. "רבים מהם לא האמינו שדבר כזה יכול לקרות בארץ", מספר הרב כץ. "אמנם אין מדובר בגילוי של אנטישמיות טהורה בצורתה הקלאסית, אבל זה בהחלט פשע שנאה לכל דבר, וזאת בלי ספק פגיעה עזה וכואבת במקום קדוש".

"כעת אני נסער בעיקר מהתרגשות. אני נפעם מאהבת החינם שאנחנו מקבלים מכל עבר. בסופו של דבר, שנאת החינם הולידה אהבת חינם"

הרב מוסיף, כי היו קולות בבית הכנסת שלא רצו להוציא החוצה את המקרה המצער, וביקשו לשמור על פרופיל נמוך, אך לדבריו, חשיפת המקרה הביאה לכך שמעז יצא מתוק. "כעת אני נסער בעיקר מהתרגשות", הוא מספר ימים ספורים אחרי האירוע, "אני נפעם מאהבת החינם שאנחנו מקבלים מכל עבר. בסופו של דבר, שנאת החינם הולידה אהבת חינם".

הגרפיטי וספר התורה השרוף ליד בית הכנסת בנתניה | צילום: דוברות המשטרה

הרב מעיד, כי את בית הכנסת פוקדים מאז המקרה אנשים רבים, שמגיעים כדי לתת כתף ולהביע אמפתיה, תמיכה נפשית והזדהות. חלקם אף מבקשים לתרום ולסייע כלכלית, אף שלרכוש בית הכנסת עצמו לא נגרם כל נזק.

"בין התומכים הרבים היו גם חבר הכנסת מוסי רז, ממפלגת מרצ, וגדי גבריהו, יושב ראש ארגון "תג מאיר" הפועל נגד פעולות שנאה. הוא תרם לבית הכנסת סידור תפילה.

"ההשתתפות הגורפת והאמיתית בצערנו, שמגיעה מכלל עם ישראל על כל זרמיו וחלקיו, היא דבר מדהים ומרגש באופן בלתי-נתפס", אומר הרב כץ. "היום הגיעה אשה מפתח תקוה, שאינה קשורה כלל לנתניה ולבית הכנסת. היא אמרה שהיא שמעה בחדשות על מה שקרה, ורוצה לתרום לבית הכנסת.

"הסברתי לה שאין בכך צורך, כי למעשה שום פגיעה כלכלית לא אירעה, רכוש לא נפגע, לא פרצו למקום, ואת כתובות הנאצה כבר צבעו. בכל זאת, היא תרמה אלף דולר. אנחנו אמנם כואבים, אבל כשאנחנו עדים לכל התגובות הללו זה בהחלט מחזק".