יום העצמאות ה-71 למדינת ישראל יחול בעוד כארבעה חודשים, ויתקיימו בו, כמיטב המסורת, שלל הופעות של אומני ישראל. לדברי חבר המועצה, אהרון אורגד, המשנה לראש עיריית נתניה והממונה על האירועים והתרבות בעיר, התעריפים שדורשים הזמרים הבכירים בישראל מהרשויות המקומיות אינם הגיוניים.

הוא מציע פתרון בצורת איגוד כל הממונים על התרבות והאירועים ברשויות המקומיות בארץ, וניהול הידברות כקבוצה מול האומנים הבכירים. אורגד מסביר, כי פעולה כזאת תוכל למתן את תעריפי המופעים ביום העצמאות מתוך ראיה חברתית וציבורית.

אהרון אורגד. "נתלכד מתוך זהות ואינטרסים משותפים" | צילום: אסף פרידמן

"יש זמרים שדורשים אפילו רבע מיליון שקלים להופעה, כלומר חמשת אלפים שקל לדקה", אומר אורגד. "להוציא מהקופה הציבורית סכום כזה בעבור הופעה בת פחות משעה של זמר אחד, לא משנה כמה פופולרי הוא, נראה לי ממש לא לעניין.

בפרט בשנה שבה תקציב התרבות קוצץ, וצריך להביא בחשבון גם את אירועי הקיץ ואת השנים הבאות. עם זאת, טענותיי אינן מופנות כלפי רוב הזמרים והזמרות, שדורשים תעריפים סבירים, ויום העצמאות הוא הזדמנות טובה בעבורם להתפרנס בכבוד. "דבריי מופנים בעיקר לשכבת האומנים הפופולרית ביותר באותה השנה, שבעיניי הם ומנהליהם צריכים לגלות אחריות ציבורית, ולהציג תעריפים מתונים יותר", הוא מסביר.

עוד מציין אורגד, כי בעבר נעשו נסיונות כוחניים לשנות את המצב, אך בעיניו זאת אינה הדרך, והוא מעדיף הידברות עם האומנים, שאותם הוא מכיר, לדבריו, אישית, מתפקידו כמנכ"ל רדיו אזורי. "גם האומנים הכי גדולים נזקקו, בתחילת דרכם ולאורך הקריירה, לסיוע במיצוב מעמדם בציבור", מסביר אורגד.

"מי שקידם ומקדם אותם הן תחנות הרדיו הציבוריות והאזוריות שהן בפיקוח ציבורי, ואינן גובות תשלום מהזמרים בגין השמעת שיריהם ובצדק, כי זה שירות לציבור. ראוי שגם האומנים, שהתפרסמו וכעת מצליחים, יחזירו לציבור ויופיעו במחירים הגיוניים שרשויות מקומיות יכולות לעמוד בהן".

אורגד מתכנן לאגד את הממונים על התרבות והאירועים ברחבי הארץ, כדי לשתף פעולה ולחזור לנורמות תשלום שפויות, לדבריו. "נתלכד מתוך זהות ואינטרסים משותפים, ונפתח בהידברות חיובית עם האומנים הבכירים, שימתנו את תעריפיהם למען כלל הציבור. עד כה, אף אחד לא עשה זאת, ורק באו אליהם בהאשמות שגרמו להם ולמנהליהם להסתגר בעמדותיהם. אני בטוח שכאשר נדבר אִתם בגובה העיניים, ונסביר שלאומן בכיר יש גם מחויבות ציבורית, הדברים ייראו אחרת".

באשר לנתניה, אורגד מבטיח כי אירועי יום העצמאות ייחגגו כהלכה, באופן שמכבד את העיר והמדינה. "צוות  האירועים המצוין של היכל התרבות הונחה על ידי לפעול לשילוב של אומנים טובים עם זיקה לעיר, עם אומנים פופולריים, וליצור תמהיל ראוי למגוון קהלים", הוא אומר.