חוף פולג. לדיירים באזור יהיה נוף לים | צילום: אסף פרידמן

הקמת מתחם מלונות בעיר ימים ממשיכה לעורר סערה. לאחר שועדת המשנה לתכנון ולבנייה נתניה אישרה לפני כשבועיים תוכנית בינוי להקמת שישה בתי מלון בשכונת עיר ימים, ובמרחק של פחות מ-300 מטרים מקו חוף פולג, יש כוונה להגיש ערר על התוכנית.

בועדת המשנה הצביעו שלושה חברי מועצה נגד התוכנית, אך כרגע מסתמן שרק חברת המועצה ליאורה לוי מסיעת 'אחריי' (יוני שטבון) מתכוונת להגיש ערעור ולהביא את ההצבעה על תוכנית המלונות בעיר ימים לוועדה המקומית בשמה ובשם יוני שטבון.

בסיעה ציינו כי כפי מהנתונים עולה כי התב״ע המקורית שאושרה ב1997 נת/20/401 א כללה כבר תוכנית בינוי, אך משום מה המסמך הזה לא נמצא במסמכי התכנית. "כמובן שזו זכותו של כל אדם לראות את תוכנית הבינוי המקורית לפני שמאשרים שינוי, וזו אף לכאורה חובה שכל מסמכי התכנית יהיו חלק ממנה. איך ניתן לשנות בינוי למשהו שאין לו מקור לכאורה?"

"החוף הוא משאב ציבורי וצריך להישאר ציבורי"

בסיעה הוסיפו: "מעבר לכך, ישנן מספר אי התאמות בין הוראות התכנית המקורית לתשריט ההעמדה שם, דבר המחייב בדיקה גם הוא. אם למשל הבינוי של 2100 חדרי מלון היה מתפרש על 631 דונם, כשהבינוי 220 והשאר 411 לצרכי ציבור, כל המאסה הייתה נראית אחרת לגמרי, הרבה הרבה יותר אוורירית ונמוכה. וקרוב לוודאי שלא היינו מתנגדים לה.

"גם כך התושבים סובלים כיום מעומסים כבדים והכבדת יתר, עוד לפני הקמת המלונות. אין מספיק מקומות חנייה ציבוריים והחניון הציבורי התת קרקעי בוטל וכיום הינו מצומצם לטעמנו ומרוחק מחוף הרחצה שאמור להיות נגיש לכל"

"בנוסף בתוכנית הבינוי שהוצעה על ידי הוועדה המקומית אין לדעתנו התייחסות ראויה למכלול הבעיות כגון תחבורה וצרכי ציבור לתושבי נתניה והסביבה שגם כך היום סובלים מעומסים כבדים והכבדת יתר, עוד לפני הקמת המלונות. אין מספיק מקומות חנייה ציבוריים והחניון הציבורי התת קרקעי בוטל וכיום הינו מצומצם לטעמנו ומרוחק מחוף הרחצה שאמור להיות נגיש לכל.

"החוף הוא משאב ציבורי וצריך להישאר ציבורי ואסור שיהפוך לחוף פרטי או כזה שאינו נגיש לציבור. יש לבדוק קודם האם יש בכלל צורך בעת הזו בכל כך הרבה חדרי מלון ובמקום כל כך מצומצם. לצערי אנו עדים בעיר שלנו למלונות שהפכו לבית דירות בקרבה לים לכאורה בניגוד להנחיות הולחו״ף (הועדה לשמירה על החופים) שהוקמה בעקבות חוק החופים ובניגוד לכאורה תכנית המתאר הארצית לשמירה על חופי הים התיכון תמ"א 13,  לא חסרים דוגמאות:  כרמל, איילנד. וכמובן קוראל.

חברת המועצה ליאורה לוי | צילום: עצמי

"אנו, בסיעת אחריי, באנו לשרת את הציבור ולהיות הקול של התושבים במועצה ובועדות השונות. אנחנו נלחמים עבור הערכים שלנו ועבור התושבים", חתמו בסיעה.

התוכנית: שישה בתי מלון ליד קו החוף

כאמור, התוכנית כוללת שישה בתי מלון במרחק של פחות מ-300 מטר מקו החוף. בחזית המלונות מתוכננים להיבנות עשרות חנויות מסחריות, בתי קפה ומסעדות.

את התוכנית הגישה הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה נתניה, בהתאם לתב"ע (תוכנית בניין עיר) הקיימת למתחם, חרף בקשת חברת הנדל"ן היזמית, אלעד מגורים מקבוצת יצחק תשובה, שבבעלותה מגרש אחד במתחם מתוך שלושה, להכין את התוכנית בעצמה. המגרש השני נרכש על ידי מיליארדר יהודי-רוסי, ואת שיווק המגרש השלישי ביקשה ראש העירייה, מרים פיירברג-איכר, ממשרד האוצר ומרשות מקרקעי ישראל, להקפיא.

בתי המלון, בני שמונה קומות כל אחד (2,200 חדרים לערך), אמורים לקום ברחובות חנה מרון, ג'ו עמר, אפרים קישון, שייקה אופיר ויפה ירקוני.