התפתחה קטטה בניסיון ההשתלטות. צילום מסך

יום שבת, לפני כשבועיים וחצי במושבה קדימה. מסיבת יום הולדת שנערכת בבית פרטי במושב, הופכת עד מהרה לתקרית חריגה בהיקפה, לאחר שלמקום מוזמנים שוטרים בעקבות תלונה על רעש - ומכאן המצב מדרדר והתפתח למעצרים עם גוון אלים ושימוש בכוח.

על פי בני המשפחה ועורכת הדין המייצגת אותם, שוטרי משטרת ישראל הגיעו ב-18:00 למתחם הבית בעקבות תלונה על רעש. לפי העדויות שמסרו - לא פחות מ-4 ניידות הגיעו למקום.

בהמשך לכך, התבקש אבי המשפחה להראות רישיון עסק, זאת על אף שאין מדובר בעסק לכאורה, אלא במסיבת יום הולדת פרטית כאמור.

הדבר קרה לאחר שהשוטרים ראו בכניסה לבית עמדת מכירת כרטיסים, וסברו כי מדובר בעסק. למרות ההסברים כי מדובר בגביית עלות סמלית לכיסוי ההוצאות, השוטרים לא השתכנעו. במשטרה הסבירו כי כל גביית כספים - חייבת ברישיון עסק.

על פי דיווח מהמקום, השוטרים ניסו לעכב לחקירה את אחד האחים - ואז פרצה המהומה. ההתנגדות לעיכוב וכן ניסונות הפרדה שונים התפתחו לסוג של תגרה, שימוש בכוח, בכי ומפח נפש.

המקרה תועד במצלמות על ידי הנוכחים. לדבי בני המשפחה, אחד השוטרים דחף באגרסיביות אנשים שהתקרבו אליו. בניסיון להשתלט על האח, החליט שוטר נוסף להשתמש בכוח רב. "הוא נתן לאחי אגרופים וחנק אותו, כל זה שאפילו הוא לא יודע על מה". התמונות בכל אופן - לא קלות לצפייה.

עו"ד יפעת כץ, המייצגת את בני המשפחה, התייחסה למאורעות ואמרה: "מדובר בהתנהלות חמורה ואלימה של משטרת ישראל. נערה בת 18 ושני חברים נוספים, חגגו מסיבת יום הולדת בביתה הפרטי של הנערה. ‏בסמוך לשעה 18:00, התקבלה תלונה על רעש (שלא בשעות המנוחה). ‏למקום הגיעו לא פחות מ - 4 ניידות משטרה. לא הוגש במקום אלכוהול לקטינים, שכן הייתה הפרדה מוחלטת בין קטינים ובגירים.

"מדובר באירוע חד פעמי בחצר פרטית. הפסיקה קבעה כי מסיבה חד פעמית (ואפילו בתשלום) אינה עסק ואינה מחייבת רישיון עסק. על אף האמור, השוטרים בחרו לתשאל את אבי הנערה אודות "רשיון עסק" ולאחר שהמוסיקה כבתה, בוצעו במקום מעצרים בלתי חוקיים, ללא עילת מעצר תוך שימוש באלימות קשה, לרבות שימוש באגרופים ובחניקות כלפי בני המשפחה הנורמטיביים וכלפי קטין נוסף.

עורכת הדין יפעת כץ

"בהמשך נלקח מכשיר הפלאפון של האחות, (ככל הנראה לאחר שהשוטרים חשדו כי היא צילמה את האירוע). לאחר שהמכשיר נפתח, הוא הוחזר בטענה לפיה 'נלקח בטעות'.  מדובר במקרה בו הופעלה אלימות חמורה מצד השוטרים, אלימות שאינה יכולה להיחשב בשום אופן ל"כח סביר".

עורכת הדין הגישה לאחר המקרה תלונה למח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים) כנגד השוטרים בתפקיד שהגיעו לבית. "אנו תקווה כי מח"ש תפעל למיצוי הדין עם השוטרים המעורבים", חתמה עו"ד כץ.

ממשטרת ישראל נמסר כי "בעקבות תלונות אזרחים על רעש חזק מאד ממסיבה שנערכה תחת כיפת השמים, הגיע צוות אל המקום. השוטרים הבחינו בעמדת מכירת כרטיסים שהוצבה בכניסה לבית, ועשרות צעירים, חלקם קטינים רוקדים במסיבה רווית אלכוהול ורעש חזק מאד של מוזיקה שבקע מהרמקולים, והכל כאמור, תחת כיפת השמים. כאשר התברר כי לא מדובר רק באירוע הקמת רעש, אלא בהפעלת עסק ללא רישיון כנדרש בחוק, הוחלט על עיכוב לתחנת המשטרה של בעל המקום.

"החשוד סירב לעיכוב, נעצר ונאזק תוך כדי שהחלה מהומה במקום של יתר הנוכחים. בתגובה למעצרו, החשוד תקף את השוטר ופצע אותו. בנו של החשוד תקף אף הוא את השוטרים, ושניהם נעצרו והובאו לתחנת המשטרה ובסיום חקירתם שוחררו בתנאים מגבילים. משטרת ישראל רואה בחומרה כל הפרה של החוק ובוודאי תקיפה של שוטרים שבאו לבצע את תפקידם ולשמור על הסדר הציבורי ומרקם חייהם התקין של שכניהם.

ממח"ש טרם התקבלה תגובה.