הקטטה בשבת | צילום מסרטון: אנשי הדממה

תקרית אלימה בסוף השבוע במסעדה בטיילת נתניה עוררה סערה: שני בחורים צעירים יצאו מאירוע שבת חתן בו השתתפו במלון כורש הסמוך, והחלו לקלל את המלצרים והסועדים שישבו במסעדות לונדון ופונדק הים.

המסעדות הותיקות משרתות עשרות שנים את התושבים והתיירים בימי חול ובשבתות. מעדות של המלצרים, נראה כי הם ככל הנראה הצעירים היו שיכורים.

"הם קיללו את המלצרים ואת הסועדים ואני הרמתי טלפון להזעיק משטרה", מספר ר' אחד המלצרים שנכחו באירוע. "גם יוסי סנדמן, מנהל המשמרת, טלפן ואז החלו הבחורים להשתגע באמת, להרים כיסאות ולהשליך אותם לעבר הויטרינה. הם פצעו קשה את הבעלים של המסעדה שצמודה אלינו. הסועדים עזבו את השולחנות וקמו לראות מה קורה. היה פה בלאגן ממש. דבר כזה עוד לא קרה".

בהמשך, על פי העדויות, נודע כי הבחורים הרביצו למנהל המשמרת, וניסו להפיל את הפלאפון שלו עת צלצל לדווח על התקרית למשטרה. "כשהתחיל הבלאגן הייתי בתוך המסעדה, כל הקירות שלנו עשויים זכוכיות, ואני עמדתי ליד הקופה, ראיתי שהם עוברים בפינת הרצל והרב קוק, תוך שהם מקללים וצועקים.

"צלצלתי למשטרה, והם תחקרו אותי. אני אומר להם - קודם שלחו לי מישהו... תוך שאני מדבר איתם, הנמוך מפיל לי את הטלפון ואומר לי, 'מה אתה עושה.. יא בן זונה, מה אתה עובד בשבת?', הוא התחיל לתת לי מכות וכשבא השני, הוא התחיל גם כן לקלל אותי, וגם זרק עלי כיסא שפגע לי ביד".

סנדמן פונה לבית החולים לניאדו, "לקחו אותי באמבולנס לבית החולים. היו לי כאבים חזקים בלסת ולא שמעתי קצת באוזן. גם המסעדן לידי קיבל מכה חזקה מאוד במצח, כל השמשה שם נשברה".

האלימות גלשה גם לעבר הסועדים. "ישבו פה שולחן גדול של משפחה וחגגו, הבחורים באו אליהם והתחילו לקלל אותם, 'בני זונות', 'שרמוטות', לאחל להם דברים רעים כי הם אוכלים בחוץ בשבת", ממשיך לתאר את המאורעות ר', "אב המשפחה היה איש גדול וכבר התכוון לקום ולהרביץ להם אבל אני עצרתי אותו".

המתחם בו אירעה ההתפרעות | צילום: עדי ארצי

המלצרים מתארים שהקללות הן הליך שגרתי, שבכל שבת הם זוכים למטר גידופים מעוברי אורח חובשי כיפה שחורה.

כשהסלים האירוע, הגיעו עוד אנשים משבת החתן הסמוכה וניסו להרגיע את הבחורים, אך הם לא הצליחו. רק כשהמשטרה הגיעה, לאחר כמעט חצי שעה, נרגעו הרוחות.

"כשהמשטרה הגיעה הם ביקשו לשתות מים והתחילו להתפלל בקול רם, אחד שאל איפה הכיפה שלו, כאילו זה מה שחשוב עכשיו אחרי ההתנהגות שלו", מתארת מלצרית ותיקה נוספת שנכחה באירוע. "אני לא יודעת מה יהיה פה עכשיו שבוע הבא, מקווה שלא יהיה יותר קיצוני".

ח"כ יבגני סובה (ישראל ביתנו), כתב היום בחשבון הפייסבוק שלו: "הזדעזעתי לראות את התמונות הקשות והאלימות שהתרחשה בבית קפה בנתניה, דווקא ביום שבת. השבת חשובה לכולנו ולאף אחד אין זכות לכפות על האחר כיצד תראה השבת שלו. אסור לנו לאפשר לאלימות מכל סוג להרים את ראשה.
אנחנו בישראל ביתנו דוגלים בעיקרון של ״חיה ותן לחיות״ ולא נאפשר לקיצוניים לאיים על שגרת חיינו". 

ממשטרת ישראל נמסר כי "אתמול התקבל במשטרת ישראל דיווח על אלימות בבית קפה בנתניה. שוטרים שהגיעו לבית הקפה הבחינו בשני חשודים נמלטים מהמקום. אחד מהם נתפס ע"י השוטרים והוא עוכב לחקירה בתחנת המשטרה, בסיומה שוחרר בהרחקה מהמקום. החשוד השני, בן 25 מנתניה אותר לפני זמן קצר ע"י השוטרים והובא לחקירה בתחנת המשטרה. עפ"י החשד, השתולל במקום, זרק כיסאות וגרם לנזק לשמשת בית הקפה. בסיום חקירתו החשוד נעצר. החקירה נמשכת".