לאחר עשר שנות פעילות כמכללה מקצועית להנדסאים, המכללה האקדמית להנדסה וטכנולוגיה "אורט הרמלין" בנתניה קיבלה אישור מהמועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), ובשנת הלימודים הקרובה שתיפתח באוקטובר, היא תיחשב כמוסד אקדמי לכל דבר.

לראשונה בתולדותיה תעניק המכללה תואר מהנדס, וייפתחו תוכניות לימודים בהנדסה רפואית והנדסת מכונות. "לקח לנו המון שנים לקבל את האישור הזה, ועמדו בפנינו קשיים בירוקראטיים רבים", אומרת סגנית נשיא המכללה, ד"ר כרמלה דקל. "אנו המכללה היחידה בארץ שפותחת בלימודים בתחום ההנדסה ללא תקצוב מן המדינה.

"בלימודי הנדסה, יש לדאוג לציוד יקר במעבדות ובמתקנים, הסטודנטים לומדים בקבוצות קטנות, עלות כוח ההוראה גדולה משמעותית וכל אלו מייקרים מאד את קיום הלימודים להנדסה. אבל מאחר שלמדינה אין כרגע אפשרות לתקצב את פעילותנו, רשת אורט ישראל החליטה לקחת את העלות הכלכלית על עצמה".

הפיכת המכללה למוסד אקדמי אושרה על ידי המל"ג בחודש מרס האחרון, ובישיבתה האחרונה של ממשלת אולמרט אושרה סופית. בחודשים האחרונים
גיבשו במכללה את תוכניות הלימוד לקראת השנה החדשה, והן הותאמו לצורכי ההיי-טק כיום. התוכנית בהנדסת מכונות, למשל, מדגישה את הנושאים העדכניים בהנדסה כגון מכטרוניקה, רובוטיקה ותכן ממוחשב.

למרות העלויות הגבוהות של תוכניות הלימודים, שכר הלימוד האוניברסיטאי יהיה כבכל המוסדות להשכלה גבוהה בארץ, עם אפשרויות לקבלת מלגות.

כמו כן, בעקבות המצב הכלכלי, המכללה תשלב כבר במהלך הלימודים בין הסטודנטים לחברות שיעסיקו אותם בסופו של דבר. "המכללה תפעל לפיתוח הקשר בין הסטודנטים לתעשייה כבר במהלך לימודיהם", מדגישה דקל.

"לאורך מסלול הלימודים יתקיימו הרצאות אורח של בכירים בתעשייה ובוגרי המכללה אף יבצעו את פרויקט הגמר שלהם בשילוב החברות באזור, עובדה שתסייע להם להשתלב בצורה מוצלחת בעבודה עם סיום לימודיהם".

בנוסף, במקביל ללימודי בוקר מאפשרת המכללה גם לימודים משולבים של ערב וימי שישי, כך יתאפשר גם לסטודנטים שעובדים להתחיל בלימודים במסגרת שתוכל להוביל אותם לקבלת תואר מהנדס, כדי להגיע לקידום בעבודה. "עובדה זו תורמת לשוויון הזדמנויות בין האנשים המגיעים ללמוד אצלנו", מסבירה דקל. "זוהי מסגרת לימודים גמישה לפיה יוכלו לשלב בין עבודה ולימודים".