לפני פחות משבוע, דווח על רצח הצעירה שאדיה מוסלתי בת ה29, אם לשלושה מרמלה. מוסלתי היא האישה ה-26 שנרצחה בשנה החולפת, שבועות ספורים בלבד אחרי מחאת הנשים, במסגרתה השתתפו אלפי נשים בהפגנות בכל רחבי הארץ. הן זעקו את זעקת אחיותיהן שכבר לא תוכלנה להשמיע קול, ודרשו לשים סוף לאלימות המגדרית.

מילי מלכה, תושבת כפר יונה, תלמידת כיתה י"ב בתיכון אורט גוטמן בנתניה, מספרת שכששמעה שאשה נוספת נפלה קורבן לאלימות, לא יכלה לעמוד מנגד.

המחאה באלימות נגד נשים | צילום: שירות מיינט

"המצב הנוכחי הוא לא פחות מנורא, מדובר בתרבות אלימה שאנחנו חיים בה במשך יותר מדי זמן, אנחנו ב2019, והנתון הזה, 26 נשים שנרצחו בשנה האחרונה, זה מספר מזעזע ומטורף מדי", היא אומרת, "הייתי צריכה לקחת בחירה האם אני מסתפקת בלהצר על מה שקרה וממשיכה בסדר היום, או עוצרת רגע ורואה מה אני יכולה לעשות בנושא."

מלכה פנתה לנגה כהן, אקטיביסטית תושבת משמר השרון, שבמסגרת מחאת הנשים הארצית הייתה אמונה על ארגון הפגנות במוקדים שונים בשרון, ויחד הן הוציאו לפועל את המחאה שהתקיימה אמש בכיכר העצמאות בנתניה, אותה פקדו כ-20 נשים ונערות.

כחלק מהמחאה, יצרו המשתתפות מיצג במסגרתו הן קשרו עצמן בחוט אדום מסביב למזרקה שנמצאת במדרחוב הצמוד לכיכר העצמאות בנתניה. החוט האדום, מסמל לדבריהן את הדם הרב שנשפך לשווא, והקשירה מסמלת את הסולידריות בין הנשים ואת ההזדהות העמוקה שלהן עם הקורבנות.

המחאה באלימות נגד נשים | צילום: שירות מיינט

במיצג, השתפו גם ילדים, בניהם ובנותיהם של המפגינות. "היה לנו חשוב לעשות משהו שהילדים יוכלו לקחת בו חלק", מסבירה כהן, ומדגישה שהיא רואה חשיבות רבה בהנגשת הנושא לילדיה ככל שניתן ובהעלאת המודעות שלהם בעניין. "הילדים מקבלים הרצאות על פמיניזם בכל ארוחת ערב", היא אומרת, "הבן שלי, בן ה9 החזיק עבורנו במחאה את מודעות האבל של הנשים. הוא גילה עניין ושאל שאלות, כמו למשל איך ייתכן שהנשים נרצחו בידי בעלן או אח שלהן, וניהלנו דיון בנושא. גם הבנות שלי, שהן קטנות יותר, מבינות שאנחנו מפגינים 'כדי שלא יתנו מכות לנשים'."

"אני מקווה שהזזנו למישהו משהו", אומרת מלכה, ואכן נראה שהעוברים והשבים לא יכלו להתעלם. כהן מספרת, שרובם הגדול של עוברי האורח עצר, התעניין וצילם את המייצג, והיו אף כאלה שהצטרפו. "היו כמה דוברות צרפתית שעברו במקום, והתנדבו לתרגם לאוכלוסייה דוברת הצרפתית את עיקרי הדברים שלנו. היה גם זוג שהתעקש לתרום לנו כסף", היא אומרת, ומסבירה שאת התרומה יעבירו היא ומלכה לארגון לוט"ם (לוחמה בטרור מגדרי), בו הן מתנדבות.