משרד הבריאות הוציא השבוע צו הפסקה מנהלי למרכז הלידה "ג'הארה דולה" בחבצלת השרון אשר בבעלותם של ד"ר אילן הלוי וטל הלוי סגור.

על פי משרד הבריאות, מדובר במרכז לידה הפועל בניגוד לחוק ללא רישיון כמתחייב בדין.

"משרד הבריאות מבקש להזהיר את הציבור מביצוע לידות במרכז הלידה "ג'הארה דולה" אשר פועל כאמור ללא רישיון כדין ובניגוד לחוק", נמסר. "משרד הבריאות מבהיר כי לידה במרכז הלידה "ג'הארה דולה" מהווה סיכון לאם ולעובר.

הפגיעות בלתי הפיכות | צילום אילוסטרציה: Pixabay

"כמו כן, רישיונו של ד"ר אילן הלוי מוגבל באופן שהינו רשאי לעסוק ברפואה כללית וברפואה גינקולוגית במסגרת מוסד רפואי מוכר ומורשה בלבד ונאסר עליו לטפל בנשים המצויות בהיריון וזאת עד ליום 12.5.2019. ציבור הנשים המצויות בהיריון מתבקש להימנע מקבלת טיפול מד"ר אילן הלוי". 

בסוף דצמבר מסרו מ"ג'הארה דולה" בעמוד הפייסבוק שלהם כי "אנו ממשיכים לאפשר ליולדות להמשיך וללדת בג׳הארה דולה תחת כנפינו, כתומכי לידה . הכובע המקצועי (שלי כרופא ושל טלי כמיילדת) הוגבל.

"רשיון הרפואה שלי מוגבל בתקופה זו בהוראת משרד הבריאות ואילו טלי , נמנעת מבחירה, מלשמש כמיילדת - כך, במתכונת זו, ניתן להמשיך את הפעילות בג׳הארה דולה. ככל שלא מתבצע ״פיקוח רפואי״ בעת הלידה, לא ניתן בידי משרד הבריאות למנוע את ה״פעילות המיילדותית״ במקום. כך יכולות נשים ללדת בכל מקום שיבחרו ללדת בו. משרד הבריאות (בשם בריאות הציבור כמובן) מתנגד לכל מתכונת שכזו. כמו כן, הם מתנגדים נחרצות להודעתי שאשמש (כל עת שרשיוני מוגבל) כתומך לידה.

"לאור זאת, הגשתי מספר עתירות לבית המשפט העליון בסוגיות אלו. האם גם אחרי הודעתנו, כי נמנע במפגיע מביצוע פעולות ״רפואיות״ בעת ליווי לידה טבעית - ניתן לאכוף ולאסור עלינו להשכיר את ביתנו ליולדות החפצות בכך. האם ניתן למנוע ממני בתקופת התלייה או הגבלה של רשיון הרופא שלי, עיסוק כ״תומך לידה״ (עיסוק שלא חייב ברשיון). בקשה לדיון נוסף בפני הרכב מורחב של שופטים בעניין סמכותו של משרד הבריאות לדרוש רשיון בית חולים , מבית שמשמש יולדות שרוצות בכך ללדת לידה טבעית, מחכה להחלטה של נשיאת העליון. שתי עתירות של יולדות בסיכון המבקשות שמשרד הבריאות לא ימנע מהן ליווי רפואי בביתן בעת לידתן, מחכות לתגובת המדינה. קווי החזית במאבק המשפטי מול מדיניותו המפלה של משרד הבריאות בעניין לידות מחוץ לבתי חולים ונסיונו להצר את צעדי העוסקים בדבר - שורטטו. תבוסה משפטית בכל הנושאים האלה, משמעה תהיה פגיעה קשה בקשת של זכויות יסוד".