שוטר מתחנת נתניה, שתקף תושב שביקש להגיש תלונה נגד סדרן מוניות בעיר, לא הורשע אף על פי שהודה במעשיו. במקום זאת הוא יבצע 160 שעות לתועלת הציבור.

האירוע התרחש בחודש יוני 2016. אז הגיע השוטר לזירה בעקבות קריאה שהגיעה למוקד 100. במקום נכח תושב העיר, והתלונן כי סדרן מוניות הכה אותו ואיים עליו. השוטר הציע הן לתושב הן לסדרן להגיע לתחנת המשטרה ולהגיש תלונות הדדיות

הסבירות כי השוטר יפעל שוב בצורה הזאת נמוכה | המחשה: Shutterstock

לאחר מכן קיבל השוטר קריאה דחופה, ולאחר שסיים את טיפולו בה שב לזירה. התושב נכח עדיין במקום והתעקש כי הסדרן ייעצר, בטרם הוא יעזוב את המקום, אלא שהשוטר עיכב דווקא את המתלונן והכניסו לניידת. במהלך הנסיעה ישב השוטר לצדו של התושב במושב האחורי. המתלונן תהה מדוע הוא עוכב ולא סדרן המוניות. אלא שאז הוציא השוטר את מכשיר הטייזר, קילל את המתלונן והכה אותו באגרוף בלחיו הימנית. המתלונן הוצא מהניידת בלי להגיע לתחנת המשטרה, ואז התקשר שוב למוקד מאה כשהוא נסער ובוכה.

בתסקיר של שירות המבחן נקבע, כי השוטר קיבל אחריות על מעשיו. הוא הבין שטעה ואף שלח מכתב התנצלות למתלונן, שבו הביע חרטה על התלהטות הרוחות, ועל כך שהמתלונן לא קיבל את הטיפול הראוי לפנייתו. השוטר אף עבר סדנה לשליטה בכעסים. מפקדו של השוטר כתב לשירות המבחן, כי אם יורשע, ייתכן שיפוטר. עקב כך, המליץ שירות המבחן לסיים את הפרשה בלי הרשעה, ועם שעות שיבצע השוטר לתועלת הציבור.

במהלך המשפט שנערך בבית משפט השלום בכפר סבא טענה עורכת הדין מטעם המתלונן, כי התנהגות השוטר היא "חלום הבלהות של כל אזרח שמתקשר למשטרה ומוצא עצמו על לא עוול בכפו בתוך ניידת משטרה, קורבן לעבירת אלימות". היא ציינה, כי התושב חש השפלה וספג פגיעה נפשית.

סניגורו של השוטר טען מנגד, כי ספק אם העניין היה מגיע לבית המשפט אילולא היה מדובר בשוטר. הוא הסביר כי זהו שוטר טוב, בלי עבר פלילי, וכי הרשעה בפלילים ייתכן שתביא להרחקתו משורות המשטרה.

השופט מיכאל קרשן הסביר, כי הימנעות מהרשעה "היא חריג לכלל הרחב, שעל-פיו, במקום שהוכחה אשמתו של בגיר - יש להרשיעו בדין".

עם זאת, החליט לא להרשיע את השוטר מכמה טעמים: זוהי עבירתו הראשונה; הוא אמנם הפגין אלימות כלפי המתלונן, אך אין מדובר באלימות בראש המדרג; הסבירות כי יפעל שוב בצורה הזאת נמוכה; וכן, השוטר קיבל אחריות מלאה למעשיו והביע חרטת אמת. לפיכך, החליט השופט להימנע מהרשעת השוטר, ובמקום זאת הטיל עליו ביצוע עבודות לתועלת הציבור בהיקף של 160 שעות. בנוסף, השוטר יפצה את האזרח בסכום של 3,000 שקל.