סגן אלוף אדרי אלעד, תושב כפר יונה, הוא קצין בקבע המשרת כמג"ד בפיקוד עורף, אחראי על הכשרות הפיקוד של לוחמים. בעברו הצבאי היה לוחם וקצין בחי"ר וכשהגיע לפיקוד העורף כמג"ד, עבר הכשרה דרך מסלול מקצועי המאמן חיילים להתעסק בפעילות חילוץ ממבנים שקרסו. ערב ראש השנה, הוא נקרא לעמוד כסגן משלחת הסיוע הישראלית למקסיקו סיטי שנפגעה עקב רעידת אדמה. בראיון למיינט נתניה הוא מספר על התהליך והחוויות במשך שמונת הימים שם.

מתי קיבלת את הקריאה?
"
שלוש וחצי בבוקר הגיע הטלפון. זו הייתה הפתעה מוחלטת כי לא שמעתי כלל על רעידת האדמה במקסיקו. ישר התלבשתי, לקחתי את הרכב ונסעתי דרומה לנגב, לבסיס חיל האויר בנבטים. שם על הבוקר הייתה לנו פגישה ראשונה כדי להרכיב את צוות המשלחת".

איך מרכיבים משלחת חילוץ?
"
קיבלנו את הדרישות מהנספח הישראלי ממקסיקו. הדרישות הללו משתנות בין מדינה למדינה, למשל, ברעידת האדמה בנפאל, שבה גם הייתי כחלק מכוח החילוץ, היה צורך בהרבה עזרה רפואית, אז למשלחת הצטרפו הרבה רופאים והקימו בית חולים שדה, למקסיקנים לא היה צורך בעזרה רפואית, אלא בעיקר צורך בסיוע הנדסי, מחלצים ומהנדסים. לפי הבקשות האלו,  מתחילים לבחור את חברי המשלחת שחלקם קצינים בקבע וחלקם אנשי מילואים. בראש המשלחת עמד מפקד יחידת החילוץ וההצלה הארצית, אלוף-משנה (מיל') דודי מזרחי ואני כקצין בקבע, הייתי סגנו".

המחלץ מספר 1 - סגן אלוף אלעד אדרי (צילום: דובר צה"ל)

מדובר היה בערב ראש השנה, מה אחוז ההתייצבות של אנשי המילואים?
"כולם, כל מי שקראנו לו הגיע וזה לא מובן מאליו, אנשים עזבו משפחות בערב חג והתייצבו מיידית בנבטים. על כל מקום במטוס היו לו 3-4 מועמדים שהיינו צריכים להחליט מי יעלה למטוס. סה"כ היינו 71 קצינים, רק קצינים היו במשלחת הזאת ובנוסף הצטרפו נציג משרד החוץ, נציג משרד רשות החירום הלאומית ואיש מערך הכבאות שלו יש מומחיות בטיפול חומרים מסוכנים, במידה וניתקל בהם שם בשטח. במטוס, כבר שמעתי את הסיפורים, איך כל אחד עזב את משפחתו ממש לפני ארוחת החג".

איך הייתה הטיסה?
"
לאחר שכל אנשי צוות המשלחת הגיעו לבסיס נבטים, התחלנו להעמיס את הציוד על המטוס. מדובר במטוס שחלקו מיועד לתובלה וחלקו לנוסעים. בסביבות השעה שלוש בצהריים, כ12 שעות מאז שקיבלתי את הטלפון הראשון, כבר היינו באוויר עם משלחת מלאה. כיוון שמדובר בטיסה ארוכה במיוחד, עצרנו באיים האזורים באוקיינוס השייכים לפורטוגל על מנת לתדלק, אפילו לא יצאנו לרגע מהמטוס, חצי שעה תדלוק והמראנו הלאה למקסיקו".

לאחר הנחיתה, מה היה השלב הראשון?
"
הקצינים המקסיקנים חיכו לנו בנחיתה, אנחנו הכנו את המשלחת שתוכל להתחלק עד שמונה צוותים עצמאיים, בפועל, לאחר פגישה בחמ"ל המקסיקני בנחיתה, התחלקנו לחמישה צוותים שטיפלו באתרים שונים ברחבי העיר. בכל אתר היה מפקד שתיאם את העבודה. כמעט כל חברי המשלחת שיצאו היו דוברי ספרדית כך שהיתה לנו שפה משותפת באתר, גם עם הרשויות במקסיקו וגם עם התושבים. ביום הראשון אני עוד הסתובבתי בין האתרים שהמשלחת שלנו קיבלה ומהיום השני, כבר הצטרפתי לניסיונות חילוץ באתר המורכב ביותר, שהיה בניון משרדים של שש קומות שקרס. כל האתרים היו בתור מקסיקו סיטי שהיא עיר ענקית עם קרוב ל-25 מיליון תושבים".

סגן אלוף אלעד אדרי מעביר תדרוך חד  (צילום: דובר צה"ל)

איפה ישנתם? ומה אכלתם?
"
המקסיקנים הכינו לנו בסיס לינה במעין קאנטרי-ספורט שהיה שם בעיר, משהו כמו כפר המכבייה ברמת גן למי שמכיר. לגבי האוכל, הבאנו מראש אוכל מהארץ, אבל בפועל, כמעט לא השתמשנו בו וזאת מפני שהקהילה היהודית במקסיקו סיטי קיבלה אותנו בחום ובאהבה בלתי רגילה, לא רק שהם היו באזורי ניסיון החילוץ שהגענו לעזור בתיאומים השונים, הם כל הזמן המשיכו להביא לנו אוכל שהם במיוחד בישלו לראש השנה".

מה הרגע הקשה ומה הרגע המרגש מבחינתך במהלך התקופה במקסיקו?

"הרגע הקשה ביותר היה כשהגעתי לבניין משרדים ואמרו לי שיש שם כ 60 נעדרים, בדיוק בזמן רעידת האדמה היה שם כינוס באחד האולמות, היה קשה לעכל את מידת הטרגדיה. הרגע המרגש ביותר ואפילו מביך במידה מסוימת, היה כשהגענו לעזור לחלץ באתר המרכזי, השמועה שצוות ישראלי הגיע לעזור כל הדרך מישראל, על אף ראש השנה היהודי, פשטה שם בכל כלי התקשורת. בדרך לאתר היינו צריכים לחצות ברגל רחוב ראשי ובאותו רחוב, התקבצו בערך כאלף איש, שקיבלו אותנו במחיאות כפיים. רגעים מרגשים נוספים היו בחיבור עם הקהילה היהודית בעיר, שלא ידעתי עד כמה היא גדולה ותומכת וגם בשיתוף הפעולה שנעשה באותו אתר חילוץ עם צוותים מיפן, ספרד, ארצות הברית ועוד".

המשלחת הישראלית בפעולה (צילום: דובר צה"ל)

איך אתה מסכם את ניסיון המשלחת?
"סה"כ היינו שם 8 ימים, בד"כ, לאחר 5 ימים מכריזים שאין יותר סיכוי למצוא אנשים בחיים ומתחילים בסוג פינוי אחר, לחילוץ הגופות. לצערנו, כל הלכודים שהגענו אליהם, היו כבר מתים. היה ניתן לראות איך בתים ישנים, שנבנו בסטנדרטיים נמוכים קרסו ולצידם בתים חדשים שלא נפגעו. רכשנו ניסיון רב בטיפול בקריסות בניינים מאוד מורכבות, זו עבודה סיזיפית לאורך המון שעות הכוללת גם רגעים של סיכון נפשות כדי לנסות ולהגיע ללכודים במהירות. עצם העזרה לאנשים שחוו אסון , זה מרגש. עצם זה שכל המילואימניקים שקראנו להם עזבו את משפחותיהם בחג כדי להגיע ולנסות לחלץ זה מרגש. הקשר שנוצר שם, עם הקהילה היהודית ועם המקסיקנים הוא גם מרגש וגם חשוב".

המשלחת הישראלית בטקס הפרידה (צילום: דובר צה"ל)