מנהלת משרד ג'ואל שולי בלאיש הצילה את חייה של תושבת נתניה (צילום: מכבי שרותי בריאות)

מידי יום עסוקה ג'ואל שולי בלאיש, מנהלת משרד במרכז הרפואי נתניה של מכבי שרותי בריאות, בעניינים שבשגרה כמו תיאומי תורים וטיפול בבקשות מבוטחים, אלא שטלפון אחד חריג שהתקבל באחרונה ממטופלת דרש עיסוק קצת אחר- סיוע לאישה נפגעת אלימות במשפחה.

לפני כשבועיים צלצל הטלפון במשרדה של בלאיש ומצידו השני של הקו נשמעה אישה בוכה שזקוקה לעזרה. "האישה סיפרה בבכי שהיא מנסה להשיג עובדת סוציאלית אך לא מצליחה וביקשה את עזרתנו" מתארת בלאיש את תחילת האירוע, "ניסינו בעצמנו, אך העובדות הסוציאליות לא היו במקום בשל בהשתלמות מחוזית. הבנתי שמדובר באירוע דחוף לכן ביקשתי מהעובדת שתבקש ממנה להגיע אלינו למרכז ונסייע לה".

האישה התייצבה במרכז תוך זמן קצר, מה שהעיד על מצוקתה. "הגיעה למשרד אישה בוכה ורועדת ומיד זיהיתי אותה כי היא מטופלת ותיקה שלנו" מתארת בלאיש, "לא רציתי לעזוב אותה אז ביקשתי ממנהלת מרחבית שלנו לטפל בביקורת חשובה שהייתה לנו באותו יום ואני נותרתי איתה. שאלתי מה קרה והיא החלה לתאר מציאות קשה של התעללות נפשית קשה מצד בעלה והסבירה שהגיעה למצב בו חייבת עזרה מגורם חיצוני".

בלאיש הבינה שלא מדובר בעניין שגרתי, וניסתה לאתר את העובדות הסוציאליות של המרכז. אלו שוחחו עם האישה והוחלט להפנותה למחלקת הרווחה בעירייה. "התקשרתי למחלקה שם ענתה לי עובדת סוציאלית שהסבירה כי הן בעיצומו של תרגיל צונאמי על כן אינה יכולה לסייע" בלאיש לא ויתרה ודרשה מספר של עובדת אחרת שתוכל לעזור אלא שבמספר שקיבלה לא היה מענה.

בלאיש המשיכה לנסות מספרים שונים ולבסוף החליטה לחזור שוב למחלקה הרווחה על אף תרגול החרום בו נמצאים ולדרוש סיוע.

הניסיון הנוסף השיג תוצאות ועובדת סוציאלית מהעירייה ביקשה מבלאיש שתפנה את האישה להגיע למחלקת הרווחה  "שאלתי אותה אם יש לה כיצד להגיע לשם והיא כמובן ענתה שלא. היה לי ברור שאני לא שולחת אותה ככה לבד, אז החלטתי לקחת עוד עובדת והסעתי אותה ברכבי הפרטי לעירייה.

תוך כדי הנסיעה בעלה התקשר אליה שוב ושוב וניסה לשכנע אותה לחזור הביתה. כשהגענו למקום היא לא רצתה ללכת ובכתה מאוד וידעתי שאני לא יכולה להכריח אותה".

בלאיש הבינה שלא מדובר בעניין שגרתי (צילום: מכבי שרותי בריאות)

לבסוף החליטה האישה להיכנס למחלקת הרווחה וגם שם לא נותרה לבדה "העובדת הסוציאלית אמרה לי שאשאיר אותה והיא תטפל בה אבל ידעתי שאיני יכולה להשאיר אותה לבד במקום, דאגתי לה מאוד אז נשארתי איתה עד שהעובדת התפנתה לטפל בה. בירור שעשיתי לאחר מספר ימים העלה שהשניים הופנו לטיפול זוגי".

לאור פעילותה חסרת הפשרות קיבלה בלאיש תעודת הוקרה על איתור נפגעת אלימות באירוע מיוחד שערכה מכבי בשבוע שעבר להוקרה של מאתרי נפגעי אלימות במשפחה. האירוע עסק בנושא בהרחבה וכלל מספר הרצאות שיסייעו לצוות מכבי באיתור נפגעי אלימות במשפחה.

תעודת ההוקרה הביכה מעט את בלאיש שגם היום טוענת שלא עשתה משהו חריג "עשיתי מה שכל אדם שהיה נתקל באדם במצוקה היה עושה כי ידעתי שאי אפשר להתעלם" אומרת, "מדובר באישה מקסימה, שאין לה פה הרבה אנשים ודאגתי לה מאוד. לא הרגשתי שאני עושה משהו מעל ומעבר ובפנים לא ידעתי אם עשיתי את הדבר הנכון, זו מציאות מורכבת מאוד, ואני מקווה שלפחות סייעתי לה ברגע בו נזקקה לעזרה ולאחר מכן היא תחליט מה נכון עבורה".