כשטוני ביסמוט (57), תושב המרכז, הגיע למרפאת מכבי שירותי בריאות בשכונת מגוריו עם כאבים קלים בחזה, הוא לא דמיין שזה יגמר בצנתור דרמטי ומציל חיים.
 
לפני כשבועיים, בזמן שיצא להליכה מהירה, חש ביסמוט כאבים קלים בחזה, אך כיוון שחלפו תוך מספר דקות לא ייחס להם חשיבות. כעבור שבוע, הכאבים המוזרים חזרו, אך הפעם היה זה בזמן מנוחה. "בפעם הראשונה הכאבים הופיעו בזמן מאמץ", מסביר ביסמוט את מה שעורר את חשדו. "בפעם השנייה זה כבר היה בזמן מנוחה, כשהייתי בבית. לא התרגשתי מזה אבל הבנתי שכדאי שאלך לבדוק את זה".

ד"ר שדה, ביסמוט והאחות צ'ירו. צילום: דוברות מכבי שירותי בריאות

למחרת, יצא טוני למרפאת מכבי שירותי בריאות. כבר בדרכו למרפאה ובמהלך הצדיעה, נתקף בכאבים דומים. "במרחק של 600 מטר מהמרפאה, הרגשתי שוב לחץ בחזה והייתי בר מזל מאוד שהייתי קרוב מאוד למרפאה", הוא נזכר.

כשהגיע למרפאה, ניגש טוני למזכירות המקבלות את המטופלים ותיאר להם בעדינות ובנחת את תחושותיו. הוא התיישב על אחד הכיסאות והמתין להיכנס לחדר האחות. המזכירות שמתמצאות ומכירות מקרים מסוג זה, ניגשו ביוזמתן לאחות קרלה צ'ירו שבאותה העת קיבלה מטופלים בחדרה וביקשו להסב את תשומת ליבה.

"הייתי במשמרת בוקר", משחזרת צ'ירו. "כשפתאום המזכירות נכנסו לחדר בדחיפות ואמרו שיש אדם שמחכה בסבלנות, בשקט וברוגע בחדר ההמתנה, אבל ביקשו שאכניס אותו מיידית לטיפול כי היה נראה להן כמו מקרה חריג". ביסמוט נכנס לחדר האחות תוך מספר רגעים וזו החלה בבדיקה. לאחר שנשאל מספר שאלות ולאור איך שנראה, החליטה צ'ירו לבצע בדיקת א.ק.ג דחופה. "זה היה מאוד מתעתע במקרה שלו. בדרך כלל אנשים שחווים התקף לב מדברים מאוד בלחץ, מזיעים, מבולבלים ודרוכים. הוא היה ממש נינוח, תיאר את הכאבים שלו בצורה מינורית ולא דרמטית כך שאפשר היה לטעות ולחשוב שזה משהו אחר".

לאחר בדיקת הא.ק.ג הגיע הפענוח. קרלה הזעיקה את רופאת המשפחה ד"ר אסתר שדה שתפענח את הבדיקה ותאשר את חששותיה. ד"ר שדה אישרה מיידית - הבדיקה מצביעה על התקף לב והמטופל חייב להישלח בדחיפות לצנתור. תוך מספר שניות, החלו האחות צ'ירו וד"ר שדה במתן טיפול הן פתחו וריד, נתנו אספירין ותרופות נוספות כדי לייצב את מצבו של ביסמוט ובמקביל הזעיקו ניידת טיפול נמרץ.

"מרגע שהרופאה אבחנה את המקרה, הכול נראה כמו סרט רץ. המהירות והמקצועיות שבה הן טפלו בי ראויה להערצה. הכול תקתק, הן לא בזבזו דקה. מרגע שנכנסתי למרפאה ועד שהעלו אותי לאמבולנס עברו אולי 30 דקות, זה לא יאומן", משחזר ביסמוט. הדיווח של הצוות הרפואי לבית החולים על מצבו, סייעה בקבלתו המהירה לחדר הניתוח "בבית החולים כבר קבלו דיווח על מצבי ועל כך שאני בדרך אליהם, הובהלתי תוך דקות לחדר הניתוח לצנתור דחוף".

היעילות, המקצועיות והתושייה של הצוות הרפואי התבררו כמצילי חיים. במהלך הצנתור התגלה כי עורק הלב של טוני היה חסום ב- 98%, מצב שנחשב כחמור מאוד ומסוכן. "אם לא הייתי מגיע באותו היום למרפאה, הסיפור שלי יכול היה להיגמר אחרת לגמרי. מצב החסימה בעורק היה חמור מאוד, כמעט סתום לגמרי. בזכות הצוות הרפואי במרפאה, הגעתי לפני שהיה מאוחר מידי", הוא מסכם.