24 נשים נרצחו מתחילת 2018 ושום דבר לא משתנה. כך לפחות על פי שלוש נשים שהדליקו את גפרור המחאה הציבורית שמתפשטת השבוע לכל הארץ.

"מצב חירום حالة طوارئ", קואליציית ארגונים ופעילות, יהודיות וערביות, חברו יחד בכדי להשמיע אמירה. "השיבוש העמוק בסדר היום הוא שחייהן של נשים, ביטחונן ורווחתן לא מטופלים, והוא מובנה במערכת הפוליטית והכלכלית. וכל עוד השיבוש האיום הזה לא ייפתר, לא ניתן להתנהל ללא הפרעה. המחאה הציבורית הנרחבת נועדה לתקן את השבר הגדול שקיים כעת", אמרו הבנות.

הפגנה במחאה על אלימות נגד נשים בבאר שבע. צילום: יעקב לוי

הנושא, לצער כולם, לא פסח על נתניה. באמצע חודש אוקטובר נרצחה אנגווץ וואסה ז"ל בת ה-36, כאשר החשד הוא שהיא נרצחה על ידי בעלה השוטר. בתחילת נובמבר האחרון הוגש כתב אישום נגד תושב העיר ברצח עליזה שפק בנתניה זאת "בעקבות ויכוח דקר אותה 15 פעמים למוות". רק השבוע, הורשע אלדאו איילין, אחרי שדקר למוות את אשתו סלמלק טסרה ז"ל לפני שלוש שנים בנתניה. 

שרונה הצליחה לצאת בזמן מהתופת

שרונה בן אור (57), תושבת מרכז העיר נתניה, מעבירה בשנה וחצי האחרונות הרצאות על סיפורה האישי, בתור מי שהייתה נשואה לאלמן הסדרתי והרוצח שמעון קופר ו"הצליחה לצאת בזמן מהתופת", כהגדרתה.

על "שביתת הנשים" היום (שלישי), היא אומרת: "עצם העובדה שכל כך הרבה ארגונים, חברות, עיריות ומוסדות ציבוריים מבינים את גודל העניין, מגיע להם שאפו גדול. הגיע הזמן שכולם יירתמו למאבק באלימות נגד נשים. אלימות לא מתבטאת רק בהרמת יד. היא יכולה להיות גם נפשית וכלכלית".

בפן האישי, מספרת בן אור כי "לי השביתה נותנת המון כוח ולגיטימציה לא לשתוק ולא להתבייש. טוב לי לדעת שגם אם חס וחלילה ארגיש טיפה מאוימת, יש לי לאן לפנות. אומרים לי שאם בתקופה שהייתי נשואה לשמעון היו מדברים על אלימות נגד נשים, אולי לא הייתי חווה מה שחוויתי. לכן, השביתה היא דבר נפלא, שמעמיד אותנו, הנשים, זקופות ולא שקופות".

שרונה בן אור. האישה ששרדה את האלמן הסדרתי | צילום מתוך הפייסבוק

בן אור הייתה בקשר עם קופר בין השנים 1992-1996, כאשר בחלק התקופה הם היו נשואים, עד שהתגרשו. בדיעבד, התברר לבן אור שהייתה נשואה לאדם שרצח את אשתו הראשונה, ובהמשך, גם את אשתו השלישית, שלה נישא לאחר גירושיו מבן אור.

"שמעון סיפר שאשתו הראשונה הייתה דיכאונית והתאבדה. עד הנישואין שלנו, הוא היה הגבר הכי תומך ואוהב. אחרי הנישואין הוא החל להסתגר יותר, הרגשתי שהוא בוגד בי ושדברים לא מסתדרים", מתארת בן אור, "אחרי שחוויתי שתי מערכות יחסים אלימות בעבר, פחדתי ליפול בפח בפעם השלישית ושאנשים יצביעו עליי ויגידו שאני לא בסדר.

"בסופו של דבר, האינטואיציה שלי הצילה אותי. ישנתי לצד רוצח סדרתי בלי לדעת את זה. לפעמים אני שואלת את עצמי, 'יכול להיות שזה קרה?'. הרי זה כמו סיפור של אגתה כריסטי. שואלים אותי איך אישה אינטליגנטית ויפה כמוך נופלת. אני עונה שזה יכול לקרות לכל אישה ואישה, נקודה".

לישון עם האויב

בשנת 2010 שודר תחקיר תוכנית "עובדה", שהעלה שאלות קשות בנוגע לנסיבות מותן של שתי נשותיו של קופר. בעקבות התחקיר וממצאים נוספים שנתגלו, נפתח תיק החקירה באשר למות אשתו השלישית, שהסברה המקורית הייתה כי שמה קץ לחייה או סבלה מכשל לבבי. נגד קופר הוגש כתב אישום בגין רציחתה, ובהמשך, לאחר תחקיר נוסף של "עובדה", גם בגין רצח אשתו הראשונה. כיום הוא מרצה שני מאסרי עולם.

בן אור הייתה מקור עיקרי של המשטרה, בדרך לכתב האישום שהוגש נגד קופר בגין רצח רעייתו הראשונה. "זה לא מרגיע אותי שהוא מאחורי סורג ובריח. שמעון רוצח מתוחכם, שמביים זירות התאבדות. זה לא מישהו שהשתמש בנשק חם או קר ורצח. הנשק שלו הוא המוח שלו", מעידה בן אור, "לפני שנה הוא ניסה לעשוק קשישה כשהוא כבר בכלא, אז תגיד לי אתה איך אני יכולה לעצום עיניים בשקט. אחת הסיבות שאני כל הזמן מרצה ומדברת היא כי זו תעודת ביטוח שלי. אם חס וחלילה יקרה לי משהו, יש רק אצבע מאשימה אחת".

אז איך את בכל זאת מרגיעה את עצמך?

"אני עוסקת בעבודת יד, מציירת, עושה הליכות, נפגשת עם חברות ומנסה לחיות את החיים. הדבר הכי חשוב הן ההרצאות שלי, שנותנות לי כוח ומעצימות נשים אחרות. אני מקבלת מהנשים חיבוק גדול ואין לזה מחיר. אני רואה במפגשים איתן שליחות, וזה הפך להיות מפעל החיים שלי".