דניאל עובדיה | צילום: פרטי

דניאל עובדיה (29), צלם תושב נתניה, ושני חבריו, צלמים גם הם, טסו באוקטובר האחרון לטיול באיסלנד. הם שכרו רכב והקיפו את המדינה במטרה לצלם להנאתם את הנופים המרהיבים שהיא מציעה. לעובדיה, לא היה אז מושג קלוש, שתמונה צילם בטיול, עתידה לזכות אותו בתואר היוקרתי- צלם השנה של נשיונל ג'יאוגרפיק ישראל לשנת 2018.

כשעובדיה חזר לארץ, הוא פרסם את התמונות מהטיול ברשתות החברתיות, והראה אותן לחברים ומשפחה במטרה לשתף בחוויה, ושם לב שהוא מקבל תגובות נלהבות במיוחד על תמונה אחת, של גשר מעל פלגי מים בחופה הדרומי של איסלנד, אותה צילם עם רחפן מגובה של 118 סנטימטרים. באותה התקופה, הוא שמע במקרה על תחרות הצילומים של נשיונל ג'יאוגרפיק המתקיימת בגרסתה הישראלית פעם בשנה, והחליט לנסות את מזלו ולשלוח את התמונה המדוברת.

התמונה הזוכה. גשר מעל פלגי מים | צילום: דניאל עובדיה

"מה שהופך את התמונה לכל כך ייחודית ומעניינת בעיניי, זה שאנשים לא כל כך מבינים מה הם רואים, כך שיש לצופה מקום לפרשנות", מסביר עובדיה, "שמעתי הכל מהכל- אנשים חשבו שזה דגים, ורידים, עורקים, שורשים של עץ, וגם דברים הרבה יותר מוזרים- היה מישהו שאמר לי שזה נראה כמו שקית אשפה מלאה במים".

הזוהר הצפוני באיסלנד | צילום: דניאל עובדיה

למרות ההבנה שהתמונה שצילם מיוחדת, כשעובדיה קיבל שיחת טלפון מהמנכ"ל של נשיונל ג'יאוגרפיק ישראל, שביקש לבשר לו שהיא העפילה על מעל 5000 תמונות אחרות, הוא התקשה להאמין. "הופתעתי מאד לשמוע על הזכייה", הוא מספר, "כשהמנכ"ל התקשר אלי להודיע שזכיתי, ביקשתי ממנו כמה פעמיים לחזור על זה כי חשבתי שאני לא שומע טוב. מדובר בתחרות מאד נחשבת בקהילת הצילום, כל הצלמים בארץ השתתפו בה, ואני הרי בכלל הגעתי אליה במקרה. זה כבוד ענק".

צילום: דניאל עובדיה

עובדיה מספר שצילום בכלל, וצילום נוף בפרט תמיד היו חלק ממנו. מגיל צעיר הוא נהנה לצלם זריחות, שקיעות, מפלים ואגמים. לפני כ-8 שנים, כשהשתחרר מהצבא הוא החליט לעסוק בתחום באופן מקצועי, והיות שמצילום נוף "קצת יותר קשה להתפרנס" לדבריו, הוא הקים חברה לצילום אירועים, שמלבד העבודה בה הוא מתפרנס בשוטף גם מצילום בפרויקטים שונים נוספים וחולם להשתתף גם בתחרויות בינלאומיות ולקבל הכרה וחשיפה לעבודותיו גם מחוץ לגבולות הארץ. חלום נוסף, כמתבקש, הוא לממש את אהבתו הגדולה לטבע ונוף, ולצלם גם אותם כמקצוע.

התמונה הזוכה, תוצג יחד עם שאר התמונות שהגיעו ל20 המקומות הראשונים בתחרות, בתערוכה מיוחדת בסינמטק חיפה במהלך חודש פברואר ותקבל מקום של כבוד בגיליון נשיונל ג'יאוגרפיק ישראל 2019.

צילום: דניאל עובדיה