"אין לי מלים להודות לאיש שהציל את חיי". כך אמרה בדמעות ולנטינה ווגרה, 44, מנתניה, בפגישה עם איוואן וולודין, 26 מחיפה, שתרם לה מח עצם והציל את חייה. השניים נפגשו השבוע לראשונה בבית אורנית, מרכז הסיוע של "עזר מציון" לחולי סרטן.

ולנטינה מנתניה פוגשת את איואן שהציל את חייה | צילום: יעקב נחומי

לפני שנתיים אובחנה ווגרה, נשואה ואם לבת, כחולה בלוקמיה. "סבלתי מחום והייתה לי דלקת בבלוטת הלימפה", היא מספרת. לאחר שכל הניסיונות להוריד את החום שלה לא הועילו, רופא המשפחה שלח את ווגרה למיון למיון. בבדיקות שנערכו לה התברר כי היא חולה בלוקמיה. "זה היה מפתיע, עצוב ומאכזב", היא מספרת על הרגע שבו קיבלה את הבשורה הקשה. "אמרתי לעצמי, מה שלא יהיה אני אצא מזה. הייתה לי אמונה בכך".

אחרי שעברה טיפול כימותרפי, הרופאים הודיעו לה כי רק תרומת מח עצם תציל את חייה. למזלה, במאגר הלאומי לתורמי מח עצם של עזר מציון נמצא עבורה במהירות תורם מתאים: איוואן וולודין, שהצטרף למאגר במהלך גיוסו לגולני. וולודין, בעל מסעדה בחיפה, שכמו ולנטינה עלה אף הוא לארץ מחבר העמים, לא היסס לרגע כשהתבקש לתרום מח עצם ולהציל אישה שלא הכיר. "התהליך היה קל ופשוט, והכי חשוב מבחינתי היה להציל חיים", הוא אומר.

במשך שנתיים השניים לא ידעו דבר זה על זו, עד המפגש השבוע. ולנטינה, שלא יכלה לעצור את דמעותיה, התקשתה לדבר. "אני מודה לו מאוד ואוהבת אותו", היא אמרה. איוואן: "אני מאושר שהכל נגמר והיא בסדר".

המאגר הלאומי לתורמי מח עצם של עזר מציון הוקם לפני עשרים שנה. יש בו 943,861 תורמים פוטנציאליים שבזכותם בוצעו 2,936 השתלות מצילות חיים. "סיפורם של ולנטינה ואיוואן מרגש אותי, כמו בכל מפגש בין מושתל מח עצם לאיש שהציל את חייו", אומרת מנהלת המאגר, ד"ר ברכה זיסר. "זאת זכות גדולה להיות שותפים להצלת חיים".