לאחר שסיימו ללקק את הפצעים בעקבות הכישלון בהשגת כרטיס העלייה לליגה הלאומית בעונה החולפת, באליצור עירוני נתניה כבר נמצאים עמוק בתוך ההכנות לעונה הבאה.

השבוע הוחתם לעונה נוספת הקפטן אלירן גואטה, צורף גם תום ולסנקו שגדל במועדון, והחל מו"מ עם ארז מרקוביץ' הוותיק, שהפך בשנים האחרונות לקבלן עליות בארצית.

פלדה. "כשרובי פנה אליי, היו קצת חששות"

ניהול ברמה גבוהה

מי שאמון על מלאכת הבנייה ויוביל את הקבוצה בעונה הבאה הוא המאמן עידן פלדה, שבגיל 44 חוזר לקדנציה נוספת במועדון הנתנייתי.

ראשי המועדון והמנהל המקצועי רובי בלינקו, חיזרו אחרי פלדה מהרגע שבו עידו קוז'יקרו גזר את הרשתות ב"ישורון", ועד שהמאמן אישר את חזרתו לנתניה לאחר יותר מחודש.

רגע אחרי שהתחיל לעבוד בנתניה, פלדה מספר על החזרה לעיר היהלומים.

"כמי שאימן בזמנו את קבוצת הילדים בנתניה, את הנוער ואת הבוגרים, לנתניה תמיד יש אצלי מקום בלב", הוא אומר. "למרות שנתניה היא יותר עיר של כדורגל, זה עדיין מקום שהכדורסל מאוד חשוב לו, כך שאין שום סיבה שלנתניה לא תהיה קבוצה בליגת העל. נתניה היא עיר חשובה מאוד בכדורסל הישראלי עם מחלקת נוער מצוינת שמנוהלת על ידי רובי בלינקו ותומר ברזילי. לדעתי, זאת אחת מארבע המחלקות הטובות בארץ".

היית המאמן האחרון של ברק נתניה בגלגול הקודם שלה, ועשיתם עונה טובה מאוד.

"זה נכון, הייתה לנו עונה מצוינת, היינו כפסע מהעפלה לגמר הפלייאוף של הלאומית, הפסדנו 1:2 לקריית אתא והגענו לרבע גמר גביע המדינה".

מה גרם לך לחזור למועדון כשהוא נמצא בליגה השלישית?

"למרות שהמועדון הזה נמצא היום בליגה הארצית, רמת הניהול שם היא הרבה יותר גבוהה מלא מעט קבוצות בליגה השנייה. כל המעטפת מסביב היא ברמה גבוהה ואני רואה בזה אתגר גדול - להעלות את הקבוצה ללאומית.

"בחמש העונות האחרונות הגעתי פעם אחת לגמר הפלייאוף בלאומית עם באר יעקב, ולפני שנתיים לחצי הגמר עם נתניה. למרות שאני מוכר יותר כמאמן בלאומית, אני רואה בנתניה בית וזהו אתגר גדול להחזיר אותם לבמה המרכזית של הכדורסל".

עד כמה אתה מכיר את הליגה הארצית?

"הפעם האחרונה שבה אימנתי בארצית הייתה לפני 17 שנה, הייתי אז מאמן צעיר בן 27 ואותה עונה הסתיימה בעלייה עם קריית אונו. בעונה הבאה עם נתניה זה לא יהיה קל, הליגה צפויה להיות קשה מאוד. יש שתי קבוצות שלדעתי הן גדולות יותר מאיתנו מבחינה תקציבית - עכו ורמת השרון. אבל אנחנו לא פוחדים מהאתגר, ונעשה הכל כדי שזה יקרה ונתניה תחזור ללאומית בסוף העונה. מהבדיקות שלי וממה שאני יודע על הארצית, הליגה הזאת מתחילה למעשה במאי, כשנפתח הפלייאוף. לחודש הזה אתה צריך להגיע הכי מוכן, מפוקס ומאומן. עובדה שבעונה שעברה נתניה סיימה את העונה במקום הראשון ועם יתרון ביתיות, אבל לא עלתה ליגה בסופו של דבר".

אין התנגשות

לאורך השנים, הפך פלדה למזוהה עם הפועל ת"א. עם מינויו למאמן נתניה, הביא איתו חיזוק משמעותי ומפתיע - קפטן הפועל ת"א בשמונה השנים האחרונות, מתן נאור.

"הסיפור של מתן שבחר להגיע לנתניה די דומה לשלי", מסביר פלדה. "כשהצגנו בפניו את החזון של המועדון, הוא מאוד התחבר לנושא הזה. הוא הבין שאנחנו מגיעים לתקופה ארוכה, מגיעים לעשות הכל כדי לעלות ולהיות קבוצת צמרת בלאומית בעונה הבאה. מתן ראה בזה אתגר".

המשימה לא תהיה קלה, אתם בונים קבוצה כמעט חדשה לגמרי.

"לצערי, השחקנים המצוינים מהעונה שעברה החליטו כבר בסיום העונה לעבור לקבוצות אחרות. אדיר הרוש ואיתי קרביוב חתמו אצל המתחרים שלנו ברמת השרון, ואופק בוגדנובסקי עבר לליגה השנייה. היה עדיף להישאר עם הסגל הקיים, ולחזק אותו נקודתית, אבל זאת המציאות ואנחנו עובדים יום ולילה כדי שתהיה קבוצה לא פחות טובה שתעמוד במשימה".

השבוע החתמתם את הקפטן אלירן גואטה לעונה נוספת.

"זה נכון, אלירן גואטה הוא הלב של המועדון, הסמל שלו. אני חושב שלא משנה אם הוא יותר טוב או פחות, עשה משחק גדול או משחק פחות מוצלח, אלירן הוא הנשמה. כל פעם שאני מדבר עליו - אני מתרגש, כי אין אנשים כמוהו. כל עוד הוא ממשיך לשחק כדורסל, אני לא רואה את הקבוצה בלעדיו. אלירן הוא גם הראשון שדיברנו איתו. הוא מודל לחיקוי לכל מחלקת הנוער, וכיף לדעת שאלירן איתך בקבוצה".

במקביל לתפקיד שלך בנתניה, אתה גם המנהל המקצועי של מחלקת הנוער בהפועל ת"א. זה לא מתנגש?

"ממש לא. כשחתמתי בהפועל, המועדון שגדלתי בו, הודעתי להם מההתחלה שאני רוצה לשלב את התפקיד עם אימון. הם ידעו שאאמן במקביל".

בעונה האחרונה קצת נעלמת. התחלת בעירוני ר"ג, ועזבת לאחר שישה מחזורים. מה קרה?

"בר"ג היה סיפור מאוד לא נחמד, וברגע שזה נגמר החלטתי שעדיף להתרכז בעבודה שלי. עברתי בר"ג תקופה ממש לא טובה, לכן העדפתי קצת להתנתק ולבוא בטירוף לעונה הבאה. נכון שהחיידק הזה תמיד מדגדג לך, אבל כשאתה נכווה במקום מסוים, שווה לעצור לרגע ולמלא מצברים. אימנתי בר"ג בסך הכל שישה מחזורים, אבל יצאתי משם מאוד מרוקן".

מה בדיוק קרה שם?

"במהלך הקיץ היו לי שתי הצעות מעניינות, אחת מהן הייתה להיות העוזר של עופר רחימי בחיפה, עופר הוא חבר מאוד קרוב. ההצעה השנייה הייתה מר"ג, והחלטתי ללכת עליה. בנינו טלאי על טלאי, במחזור השני ניצחנו, לאחר מכן הפסדנו בנקודה בדרבי נגד הפועל גבעתיים שהייתה קבוצה מאוד חזקה. במשך שלושה חודשים לא שילמו לי שקל. היה שם בלאגן גדול, אני לא מאחל לאף מאמן לעבור את מה שעברתי שם".

עכשיו אתה חוזר לעבוד עם רובי בלינקו. איך זה מרגיש?

"לפני יותר מ-15 שנים הייתי העוזר של רובי בליגה השנייה בלב השרון. אנחנו בקשר טוב, והוא ניסה לא מעט פעמים להביא אותי לנתניה. ברגע שהוא פנה אליי היו קצת חששות, כי בכל זאת, מדובר בליגה ארצית. רובי ותומר ישבו איתי בשתי פגישות ארוכות, הם הסבירו איך המועדון הזה רוצה לגדול ולהתפתח.

הם החזירו לי את הניצוץ שהיה לי לפני שנתיים בנתניה. היו לי הצעות מהלאומית, אבל האתגר בנתניה לעלות ליגה והחזון לבנות כאן קבוצה שתהיה גם בצמרת הליגה השנייה בעונה שאחרי, הוא שהביא אותי להחלטה לחזור לעיר הזאת. את כל השחקנים שאנחנו מביאים השנה, כולל מתן נאור, אנחנו מחתימים על חוזה לשנתיים, כדי שתהיה המשכיות במידה ונעלה. אני מאמין שבעוד שלוש-ארבע שנים, אין סיבה שנתניה לא תחזור להיות קבוצה בכירה בליגה הראשונה".